Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich w Podmoklach Małych walczy o tytuł najlepszego

Redakcja
KGW Podmokle Małe
KGW Podmokle Małe archiwum KGW
Do naszego plebiscytu, w którym wybieramy najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich 2014 w Lubuskiem dołączyło KGW, które działa od 1958 roku w Posmoklach Małych. Aby na nie zagłosować, wystarczy wysłać SMS o treści: kgws.13 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT).

Aby zagłosować na KGW Podmokle Małe, wystarczy wysłać SMS o treści: kgws.13 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT).

Koło Gospodyń Wiejskich w Podmoklach w 2013 roku obchodziło 50-lecie. Obecnie liczy 39 członkiń oraz 30 seniorek. - Współpracujemy z Radą Sołecką, Zespołem Edukacyjnym, Ochotniczą Strażą Pożarną, Stowarzyszeniem Rozwoju i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Regionu "Przyjaźni Podmoklom" oraz z organizacjami pozarządowymi i Gminnym Ośrodkiem Kultury - opisuje przewodnicząca koła. - Organizujemy cykliczne imprezy tj. Dzień Kobiet, Dzień Seniora, pokazy czy festyny. Corocznie bierzemy udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Babimoście. Wielokrotnie przedstawicielki KGW brały udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Lubuski Urząd Marszałkowski, na których prezentowaliśmy regionalne potrawy. Nasza wieś była laureatem konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2011 r." - dodają członkinie.

Jak przyznają panie, zadaniem ich jest pielęgnacja i przekazanie tradycji. Zachowana i kultywowana tradycja to dzwon i cycha.
Dzwon - wszystkie aktualne ogłoszenia roznosi tzw. Dzwonkowy, który jedzie rowerem przez wieś dzwoniąc dzwonem. Zainteresowani mieszkańcy wychodzą przed dom lub otwierają okna i wysłuchują co dzwonkowy ogłasza.
Cycha (ryba drewniana) - symbol cechu rybackiego, za pomocą której informuje się mieszkańców wsi o zgonie członka społeczności wiejskiej. Przypięta do ryby kartka informuje kto zmarł, o której godzinie różaniec i kiedy pogrzeb. Błyskawicznie obiega całą wieś przekazywana od domu do domu, ponieważ zatrzymana na dłużej, wróży śmierć w tym gospodarstwie. Wychodzi i wraca do tego samego domu.

Koło Gospodyń udziela się nie tylko społecznie, ale i artystycznie. W 2005 roku z inicjatywy jednej z członkiń powstał zespół śpiewaczy"Wiwat". W zespole śpiewają członkinie KGW - 14 kobiet i 8 mężczyzn, w tym 5 małżeństw. Kierownikiem jest Zofia Janeczek a instruktorem muzycznym Renata Brankowska. "Wiwat" ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień oraz płytę.

PREZENTACJA KGW PODMOKLE MAŁE I GŁOSOWANIE
Partnerem plebiscytu jest Biuro Podróży Eurotrops
**

Wyjazdy dla ciekawych świata. Autorskie programy wycieczek

**

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska