Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe balkony, parking i droga przy Długiej

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Trwają prace przy budowie drogi i parkingu przy Długiej.
Trwają prace przy budowie drogi i parkingu przy Długiej. Małgorzata Trzcionkowska
Za kilka dni bloki przy ul. Długiej w Żaganiu zyskają nowy blask. Trwają roboty drogowe na dziurawym podwórku od zaplecza Brackiej.

Jeszcze w zeszłym roku rewitalizacja starego miasta groziła klapą. W kwietniu upadła firma Geobud, która wygrała przetargi na remonty wielu kamienic objętych odnową. Roboty stanęły w miejscu. Bardzo szybko okazało się, że przetargi ogłaszane przez lidera przedsięwzięcia, Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie przynoszą rezultatów, bo okoliczni przedsiębiorcy nie chcą do nich przystąpić. Powodem był ogromny bałagan w dokumentacji i pozwolenia na budowę, które zdążyły już wygasnąć. Rewitalizacji groziła utrata dotacji z Unii Europejskiej, z powodu zawalonych terminów. Żeby nie dopuścić do katastrofy burmistrz powołał nowego prezesa ŻTBS, którym został Andrzej Pilimon.

Pierwszy etap się kończy

Największy problem sprawiało rozgrzebane podwórze przy Długiej oraz balkony w blokach przy Długiej i Brackiej. Poprzedni wykonawcy wymalowali i docieplili elewacje, ale na balkonach zostawili stare płyty, które psuły cały efekt remontu.

- Za kilka dni będzie można zobaczyć odsłonięcie nowych balkonów przy Długiej - zapowiada Krzysztof Marchewka, przedsiębiorca budowlany. - Są wykonane z giętych prętów, zaś skrajne, mieszczące się na końcach całego bloku będą wyglądać jak te, od ul. Brackiej. Wykonane z estetycznych paneli i w odpowiednich kolorach.

Zieleń na podwórku

Upadła firma zaczęła zmieniać teren, ale wykonała tylko część zamierzonego przedsięwzięcia. Przez kilka miesięcy podwórze przypominało krajobraz księżycowy, a ludzie pomstowali, że stracili stojące tam garaże. Na szczęście udało się znaleźć nowych wykonawców.

Wokół bloków ma powstać teren zielony, a także równa droga i miejsca parkingowe dla mieszkańców. Całość prac ma kosztować ok. 260 tys. zł. Z tej kwoty zostaną odjęte koszty robót, które wcześniej zostały już wykonane. . - Na szczęście udało się rozpisać skuteczny przetarg na dokończenie prac - tłumaczy Andrzej Pilimon. - W przypadku Brackiej i Długiej z rozliczeniem będziemy czekać do rozstrzygnięcia spraw sądowych, dotyczących byłych wykonawców. Myślę, że to nastąpi szybko.

Etap zakończony

W połowie listopada odbyło się podsumowanie pierwszego etapu rewitalizacji starówki. Objął on 33 obiekty. Zabytkowe kamienice, jeszcze do niedawna pozostające w komunalnych zasobach mieszkaniowych, w których przez wiele lat nie prowadzono żadnych poważniejszych prac remontowych oraz powojenne, gierkowskie plomby, które zostały wybudowane w latach 70. jako uzupełnienie brakującej zabudowy.

Rewitalizacja objęła też Pałac Książęcy, w którym wymieniono okna i drzwi. Udało się też odnowić budynek Urzędu Miasta, na którym wymieniono dach, okna i drzwi, a także elewacje. Ważnym elementem prac było też osuszenie pękających ścian. Na placu Słowiańskim trwają ostatnie prace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska