Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014 - wyniki wyborów do sejmiku lubuskiego

Redakcja
W sztabie PO wyniki wyborów do sejmiku osłodziły wyniki ogólnokrajowe. Z lewej szefowa Platformy Bożenna Bukiewicz i marszałek Elżbieta Polak.
W sztabie PO wyniki wyborów do sejmiku osłodziły wyniki ogólnokrajowe. Z lewej szefowa Platformy Bożenna Bukiewicz i marszałek Elżbieta Polak. Artur Matyszczyk
Platforma Obywatelska wygrywa wybory do sejmiku lubuskiego - tak wynika ze wstępnych wyników, które w wyborczy wieczór, po zakończeniu głosowania, docierały do partyjnych sztabów.

Platforma Obywatelska bierze 11-12 mandatów, PiS 8-9 mandatów, PSL 6-7 mandatów, a SLD 5 - tak wyglądały pierwsze wyniki po zamknięciu lokali wyborczych. Jednak kilka godzin później były europoseł Artur Zasada napisał, że komitet prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza - Lepsze Lubuskie ma jeden pewny mandat kosztem SLD. I walczy o następny.

Bardzo się cieszymy z wyników głosowania. Jesteśmy trzecią siłą w okręgu, tak jak w całym kraju, czego się spodziewaliśmy. Czy będzie kontynuacja koalicji z PO w sejmiku? Poczekajmy najpierw na ostateczne wyniki - powiedziała nam szefowa PSL w Lubuskiem Jolanta Fedak.

- Wyniki przyjmujemy z pokorą. Powinniśmy pracować dalej, by przekonać ludzi do SLD - komentował wstępne wyniki poseł Bogusław Wontor z SLD.

Na liście PO bardzo dobry wynik uzyskał prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zdobył mandat w okręgu zielonogórskim wraz z marszałek Elżbietą Polak. Jednak Kubicki na pewno mandatu się zrzeknie, bo dla niego najważniejsze wybory dopiero będą - prezydenckie w marcu. Drugie miejsce w sejmiku z listy PO przypadnie więc najprawdopodobniej Bogdanowi Nowakowi lub Adamowi Urbaniakowi.

Gdyby informacje Artura Zasady się sprawdziły, podział mandatów w sejmiku lubuskim wyglądałby następująco:

Relację z przebiegu wyborów w Lubuskiem i wyniki znajdziecie tutaj:**Wybory samorządowe 2014 w Lubuskiem. Wyniki, głosowanie, frekwencja (relacja na żywo)**

Frekwencja wyborcza w Zielonej Górze - najniższa w kraju

Najniższa w kraju frekwencja wyborcza była w Zielonej Górze - jedynie 24,39 proc. Wszystko przez brak w mieście wyborów na prezydenta i do rady miejskiej. Te odbędą się dopiero na początku przyszłego roku, bo 1 stycznia 2015 r. Zielona Góra i gmina staną się jednym samorządem.

Według sondażu IPSOS PiS zwyciężyło w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. Z kolei PO wygrała w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska