Polska - Gruzja 4:0. Piękna bramka Sebastiana Mili, efektowne strzały Lewandowskiego i dobra gra Milika

Michał Korn, [email protected]
Polacy po zaciętym spotkaniu zwyciężyli na wyjeździe z reprezentacją Gruzji 4:0. TVN/x-news
W piątek, 14 listopada, podczas piątkowego starcia Polska na wyjeździe zmierzyła się z reprezentacją Gruzji. W pierwszej połowie gospodarze dali do zrozumienia Polakom, że w drodze na Euro 2016 nie pójdzie im tak łatwo. Mimo wszystko Biało-Czerwoni nie przestraszyli się rywala i obudzili w drugiej połowie odnosząc spektakularne zwycięstwo 4:0.

Polska - Gruzja. Pierwsza połowa to była walka o przetrwanie

Gilewicz po wygranej z Gruzją: W naszej kadrze widać wiarę, konsekwencję i kolektyw:

źródło: /Foto Olimpik/x-news

Podczas pierwszych dziesięciu minut spotkania oglądaliśmy grę badawczą. Zarówno Polacy jak i Gruzini nie kwapili się do atakowania bramki rywala. Biało-Czerwoni swój pierwszy celny strzał oddali dopiero w 10. minucie spotkania. Drużynie Adama Nawałki zdarzały się nieplanowane "drzemki", po których to reprezentacja Gruzji miała dobre sytuacje podbramkowe.

Mimo że piłkarzom z drużyny przeciwnej brakowało skuteczności w wykończaniu akcji, to właśnie oni dominowali chwilami w środku pola i raz po raz straszyli w polu karnym Wojciecha Szczęsnego. Zdecydowanie za dużo razy traciliśmy piłkę i za bardzo cofaliśmy się do defensywy. Nie potrafiliśmy ani zaskoczyć przeciwnika, ani skutecznie zaatakować. Oczywiście za wyjątkiem strzału w poprzeczkę Milika oraz z ostrego kąta w słupek Grosickiego.

Po pierwszych 45 minutach mieliśmy zacięte sytuacje z obu stron. Mimo problemów, ciągłej nieskuteczności, łatwych strat i oddawania środka pola, to właśnie Biało-Czerwoni zdawali się być bliżej zdobycia bramki. Gruzini swoje wojownicze oblicze pokazywali głównie podczas stałych fragmentów gry. Z jednej strony Polakom trudno było przebić się przez gruziński "autobus", a z drugiej ciężko zatrzymać atakującego wszystkimi siłami przeciwnika.

Mecz Polska - Gruzja. TRANSMISJA NA ŻYWO

Początek drugiej połowy wydawał się nie rokować dobrze na najbliższe kilkadziesiąt minut meczu, a mimo to sytuacja zdołała diametralnie ulec zmianie. Skrzydeł Biało-Czerwonym dodały dwie akcje: dośrodkowanie Grosickiego i strzał z półprzewrotki Roberta Lewandowskiego. Na skutek oblężenia bramki rywala efektowną główką i golem przy asyście Krychowiaka popisał się Kamil Glik w 51. minucie. Drugi na listę strzelców wpisał się w 71. minucie Krychowiak, a jako trzeci goalkeepera pokonał efektownym strzałem technicznym na długi słupek Sebastian Mila. Taki bilans jednak nie zaspokoił szukającego gola Arkadiusza Milika, który w 92. minucie strzałem na 4:0 przypieczętował wysokie zwycięstwo.

W. Szczęsny: Chłopaki wykonali kawał dobrej roboty. Ja się tutaj nie wpisuję, bo ja tam stałem i marzłem (...)

- Wykonaliśmy bardzo profesjonalną robotę. Spodziewaliśmy się bardzo ciężkiego spotkania. Od pierwszej do ostatniej minuty kontrolowaliśmy grę. Już po strzeleniu pierwszej bramki było dużo łatwiej, więc jestem bardzo zadowolony. Chcieliśmy utrzymywać się jak najdłużej przy piłce, aby wymęczyć rywala. Obawialiśmy się troszkę przeciwnika, bo graliśmy na trudnym terenie, ale cała tutaj zasługa jest dla zawodników. Ja się tutaj nie wpisuję, bo ja tam stałem i marzłem, ale chłopaki wykonali kawał dobrej roboty, dzięki czemu uzyskaliśmy taki wynik - powiedział po meczu Wojciech Szczęsny.

W drugiej połowie nie można było narzekać na brak emocji. Biało-Czerwoni po nieudanej i pasywnej pierwszej połowie wraz ze zdobyciem pierwszego gola na boisku czuli się coraz pewniej. Polacy czterokrotnie pokonując Giorgiego Lorię udowodnili, że pierwsze miejsce w tabeli grupy D nie jest przypadkowe. Po ostatnim gwizdku pozostał jednak pewien niedosyt, jakoby gra reprezentacji Polski wydawała się słabsza aniżeli sam wynik. Mimo to golami oraz duchem walki z drugiej połowy, podopieczni Adama Nawałki wymazali niepewne i nieudane pierwsze 45 minut. Tym samym w marcu 2015 roku do meczu z Irlandią mogą przystąpić z dumnie podniesioną głową nie tylko jako lider, ale przede wszystkim jako faworyt spotkania.

Wyjściowe jedenastki reprezentacji Polski i Gruzji

Skład reprezentacji Polski: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Artur Jędrzejczak - Kamil Grosicki, Grzegorz Krychowiak, Arkadiusz Milik, Krzysztof Mączyński, Sebastian Mila - Robert Lewandowski.

Zmiany: 66' Jodowiec za Mączyńskiego, 69' Rybus za Grosickiego, 86' Linetty za Milę

Skład reprezentacji Gruzji: Giorgi Loria - Ucha Lobzhanidze, Salomon Kverkvelia, Akaki Khabutia, Gia Griglava - Alexander Kobakhidze, Guram Kashia, Jaba Kankava, Murtaz Daushvili, Jano Ananidze - Levan Mchedlidze.

Zmiany: 59' Okriaszvili za Ananidze, 68' Czanturia za Mchedlidze, 88' Dzalamidze za Kobakhidze