Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 200 kandydatów do rady powiatu słubickiego!

Beata Bielecka
Wśród kandydatów na radnych są osoby, które jeszcze w samorządzie nie działały. Jedną z nich jest położna Wioletta Widziewicz.
Wśród kandydatów na radnych są osoby, które jeszcze w samorządzie nie działały. Jedną z nich jest położna Wioletta Widziewicz. Beata Bielecka
17 miejsc. 200 chętnych. Sześć komitetów. Ale będzie ostra walka o mandaty do rady powiatu. Ewenementem jest powołanie przez szefów wszystkich pięciu gmin wspólnego komitetu.

Na listach do powiatu jest dwóch obecnych burmistrzów - Tomasz Ciszewicz ze Słubic i Andrzej Skałuba z Rzepina oraz między innymi ci, którzy chcą zająć ich miejsca.
Słubicami porządziliby chętnie ci kandydaci na radnych: obecny starosta Andrzej Bycka i wicestarosta Leopold Owsiak, przewodnicząca rady powiatu Kazimiera Jakubowska i Amelia Szołtun (przedsiębiorca). Do rady kandydują też członek zarządu powiatu Sławomir Dudzis oraz Jan Krzysztof Hańbicki radny z Rzepina. Obaj też stają do walki o fotel burmistrza, tyle, że w Rzepinie.

Jeszcze nigdy w historii powiatu słubickiego nie było sytuacji, żeby szefowie wszystkich gmin skrzyknęli się i doprowadzili do powstania wspólnego komitetu wyborczego. Tak się stało w tym roku. Jak tłumaczyli burmistrzowie: T. Ciszewicz ze Słubic, A. Skałuba z Rzepina, Stanisław Kozłowski z Ośna, Roman Siemiński z Cybinki i wójt Górzycy Robert Stolarski, powodem powołania KWW Powiat Samorządowy 2014 była chęć zjednoczenia powiatu i brak zgody na obecną politykę powiatu, który w dał się m.in. w spory z wojewodą (chodzi o terminal w Świecku czy byłe przejście graniczne), na czym - zdaniem włodarzy gmin - tracą samorządy. Jak mówił nam wczoraj pełnomocnik tego komitetu Maksymilian Wanago liderzy pociągnęli za sobą ludzi, do których mają zaufanie. Wywodzą się z różnych środowisk i partii, ale do wyborów idą jako ponadpartyjny komitet ("jedynkami" są Maria Palichleb z Górzycy, Wiesław Kołosza z Rzepina i T. Ciszewicz).

Stare i nowe nazwiska

Na wszystkich listach są nazwiska już znane (chodzi o obecnych lub byłych radnych), a także debiutantów. "Jedynkami" są zawsze ci znani. SLD Lewica Razem ma trzy "jedynki": K. Jakubowską ze Słubic, Jerzego Glinkę z Cybinki i Bogumiłę Urbanek z Rzepina. Na liście tego komitetu jest też sporo młodych. - Pogodziłem ogień z wodą - mówił nam niedawno szef powiatowego SLD Stanisław Klajnerok, komentując przedwyborcze tarcia w tej partii (młodzi chcieli odsunąć starszych działaczy). Najmłodsi kandydaci na radnych powiatowych z SLD mają 24 lata ( Andrzej Mokrzycki z Drzecina) i 25 (Marcin Musiał i Marcin Bystrzycki).

W PiS "jedynkami" są: Mirosława Jankowska z Sądowa, S. Dudzis z Drzeńska, i A. Szołtun ze Słubic. Z tej partii wywodzi się też z najmłodszych kandydatów na radnego 21-letni Dawid Kawa.

PSL postawiło na ludzi już znanych, jak choćby Jana Maślakiewicza z Cybinki , Ryszarda Chusteckiego czy Teresę Rukawisznikow ze Słubic, a także na nowe nazwiska. Na liście ludowców są m.in. 24-letnia Magdalena Burkat i 35-letni Wojciech Dereń.

Z A. Bycką z KWW "Tu i Teraz dla Was" do wyborów idą J. Hańbicki i Jacek Konsewicz (obaj w swoich okręgach są na pierwszych miejscach), a także osoby mało znane jak choćby 20-letni Michał Wizowski ze Słubic czy 28-letni Szymon Barth.

Platforma Obywatelska ma trzech liderów na listach: Monikę Karasińską z Górzycy, Witolda Bocheńskiego z Rzepina i Krzysztofa Radkiewicza ze Słubic. Pod jej sztandarem o mandat będą też walczyć m.in. 26-letni Łukasz Grajewski z Czarnowa i 19-letnia Anna Murawska z Kowalowa.

Zobacz też: Wybory 2014. Kandydaci na burmistrzów w miastach powiatowych

Zasady przy urnie

Każdy z komitetów ma na swoich listach ponad 30 osób. Czy miejsca na nich są ważne? - zapytaliśmy szefa KWW Powiat Samorządowy 2014 Ireneusza Woźniaka. - Właściwie nie, choć zwykle na "jedynki" głosuje najwięcej osób - stwierdził. To dlatego, że niektórzy wyborcy sugerują się propozycjami komitetów i niejako z automatu skreślają "jedynkę". Kandydaci z pierwszych miejsc nie są jednak w żaden formalny sposób faworyzowani przez procedury wyborcze.

W wyborach do rad powiatu obowiązuje system proporcjonalny. Głosować będziemy w okręgach wielomandatowych, a podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów (obowiązuje 5 proc. próg wyborczy) dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów na kandydatów danej listy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska