Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeziębienia - jak unikać i jak leczyć? Lekarz rodzinny odpowiada

Małgorzata Sobol
Wojciech Perekitko, lekarz rodzinny.
Wojciech Perekitko, lekarz rodzinny. Archiwum Prywatne
- Nasze tradycyjne sposoby zapobiegania przeziębieniom i ich leczenia są jak najbardziej aktualne - zaleca nam lek. med. Wojciech Perekitko.

Co robić, żeby się nie przeziębić?
Trzeba się adekwatnie ubierać, nie przegrzewać się. Spacerujmy codziennie na świeżym powietrzu, około pół godziny, w odpowiednim ubraniu. Należy też wietrzyć mieszkanie, rano i wieczorem, przed snem, krótkie, ale intensywne wietrzenie. Apeluję również o częste mycie rąk, bo większość infekcji przenosi się przez ręce. I niech to będzie nasz nawyk, że od razu po przyjściu do domu myjemy dokładnie ręce ciepłą wodą i mydłem. Musimy też prawidłowo się odżywiać.

Jakie produkty powinniśmy jeść?
Do każdego posiłku jedzmy warzywa i owoce. Nie zapominajmy o tłustych rybach.

A co z tradycyjnym czosnkiem?
Czosnek i cebula są naturalnymi antybiotykami i powinny być w naszej diecie, w szczególności jesienią i zimą. Jedzenie teraz wszystkich naturalnych produktów zawierających witaminę C jest bardzo ważne dla zdrowia. Jedzmy też miód. Ale zastrzegam, że jeżeli z powodu jakichś dolegliwości nasz lekarz zabroni nam jedzenia czegoś, to należy się zastosować się do tego lekarskiego zalecenia i nie jeść tego produktu. Każdy przypadek jest indywidualny.

W telewizji nastał sezon na reklamy leków od przeziębień i witamin. Wierzyć tym reklamom?
Nie znam żadnych badań, które potwierdzają, że te witaminy kupowane w aptekach, potocznie nazywane ,,chemicznymi", działają pozytywnie na nasz organizm. Przy przeziębieniach dorośli mogą zażywać aspirynę. Ale nie wolno dawać aspiryny dzieciom do 12. roku życia. Odpowiedni dla dzieci jest paracetamol. Jeśli bierzemy te leki, a objawy jednak nie ustępują po dwóch czy trzech dniach, to idźmy do lekarza.

Ludzie nie chcą zwolnień lekarskich, bo boją się utraty pracy.
Na Zachodzie jest przyjęte, że pracownicy również sami dbają o swoje zdrowie. Kiedy zauważą u koleżanki czy kolegi z pracy objawy przeziębienia, to namawiają taką osobę na kilka dni urlopu i leczenie się w domu. To zapobiega powikłaniom u tego chorego i zmniejsza ryzyko zachorowania u innych. Warto byłoby upowszechnić taki zwyczaj w naszym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska