Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można zapobiec depresji?

Małgorzata Sobol
Lekarz rodzinny Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie: Nie lekceważmy żadnych objawów choroby!
Lekarz rodzinny Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie: Nie lekceważmy żadnych objawów choroby! Archiwum prywatne
Nie dajmy się depresji i nie bójmy się mówić o swojej chorobie - apeluje lekarz Jacek Krajewski.

Czy na depresję choruje coraz więcej ludzi, także w Polsce?
Niestety, tak. Jako lekarz rodzinny znam to z własnej praktyki. Szacuję, że przynajmniej co dziesiąty pacjent przychodzi do mnie z objawami depresji, a wśród nich połowę stanowią kobiety. W Polsce może chorować około 1,5 miliona osób.

Znamy przyczyny tej choroby?
Określenie przyczyn jest skomplikowane. Można przyjąć, że są dwa główne źródła: endogenne i egzogenne. Endogenne to czynniki tkwiące w nas, mutacje naszych genów, które odpowiadają za chorobę, za to, że jesteśmy na nią podatni. A egzogenne to przyczyny zewnętrzne, przykładowo ciężki stres, zmartwienia, takie jak śmierć bliskiej osoby, bezrobocie, problemy finansowe. Oczywiście każdego chorego należy traktować indywidualnie. Należy pamiętać, że depresja to choroba przewlekła. Może ustąpić po paru tygodniach czy miesiącach, ale może powrócić. Depresja może mieć różne nasilenie. To choroba w dużej części wyleczalna. Ważne tylko, żeby jak najszybciej zacząć terapię. Mogą być problemy z prawidłowym rozpoznaniem tej choroby, bo jedną z odmian depresji jest depresja maskowana. Chory zgłasza się do lekarza z bólem głowy czy brzucha i nie wie, że te dolegliwości to reakcja organizmu na depresję.

Problemem jest też chyba to, że wiele osób krępuje się pójść do psychiatry.
I robią błąd. Ale wtedy powinni pójść do lekarza rodzinnego, który wykona wstępną diagnozę, zbada pacjenta i jeśli potrzeba, skieruje do psychiatry, bo badanie specjalistyczne i testy są niezbędne przy tej chorobie. Ważna jest motywacja pacjenta i współpraca z nim. Niestety, pokutuje też nadal przekonanie, że każdy człowiek ma zmartwienia, obniżenia nastroju i że sam sobie z tym da radę. Chyba z tym radzeniem sobie nie jest za dobrze, bo wzrasta liczba samobójstw, w tym wśród ludzi młodych. Czemu nikt wcześniej nie zauważył objawów i nie skłonił do wizyty u lekarza? Podkreślam, że obecnie jest wiele metod leczenia depresji, wiele leków, jest psychoterapia, pomoc psychiatrów oraz psychologów.

Można zapobiec depresji? Pozytywne myślenie ma sens?
Pozytywne nastawienie zawsze ma sens. Ważne jest też wsparcie rodziny, przyjaciół. Może doczekamy się tego, co jest na Zachodzie. Pracodawcy zapewniają tam psychologiczne wsparcie pracownikom. Są kraje, gdzie badania psychologiczne to część pracowniczych badań okresowych. Jeśli pojawią się oznaki depresji, to taką osobą zajmie się zakładowy psycholog. I nie trzeba bać się utraty pracy.

Uczestniczył pan w tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy. Co tam mówiono na temat depresji?
Tam dyskutuje się o problemach i jak je rozwiązywać. Przedstawiono raport uczelni imienia Łazarskiego o ekonomicznych skutkach depresji dla Polski. Roczna strata z powodu tej choroby to około 3,4 miliarda złotych. A przykładowo roczny koszt grypy to około 1,5 miliarda złotych. Na forum rekomendowano też tworzenie w Polsce miejsc pracy przyjaznych dla osób chorujących na depresję.

Zobacz też: Seks oralny coraz częstszą przyczyną raka. Także w Lubuskiem. Wszystko przez wirus HPV

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska