Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wikipedii stanie w Słubicach

Beata Bielecka
Tak wygląda pomnik, który zostanie jeszcze tylko pomalowany.
Tak wygląda pomnik, który zostanie jeszcze tylko pomalowany. Archiwum Urzędu Miejskiego
Nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, żeby uhonorować twórców 30 mln haseł.

Czterech mężczyzn dźwigających kulę, symbol Wikipedii, zrobiono z laminatu o wyglądzie mosiądzu. Pomnik o wysokości 1,7 metra stanie w parku przy placu Frankfurckim, dwa kroki od Collegium Polonicum. Kosztował 43 tys. zł. Zostanie odsłonięty 22 października o 18.00. Na tę uroczystość przyjadą wikipedyści z kilku krajów, a także przedstawiciel Wikimedia Foundation z San Francisko, która wydaje tę niecodzienną encyklopedię.

Pomysłodawcą pomnika był dr Krzysztof Wojciechowski, szef Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, a projekt stworzył ormiański rzeźbiarz Mihran Hakobyan, który studiował na słubickiej uczelni. Wykonaniem pomnika zajęła się firma Malpol z Nowej Soli, której rzeźby można spotkać w Europie, Azji, Ameryce i Australii. To właśnie w jej fabryce powstała m.in. maskotka mistrzostw świata w koszykówce, które były w 2005 roku w Serbii i Czarnogórze, czy największy na świecie pomnik papieża Jana Pawła II, który stoi w Częstochowie.

Dr K. Wojciechowski od kilku lat namawiał gminę, żeby w Słubicach postawić pomnik Wikipedii. Przekonywał, że to największy projekt współtworzony kiedykolwiek przez ludzi. - Tysiące anonimowych autorów zredagowało w 280 językach, w ciągu 14 lat istnienia Wikipedii, 30 milionów haseł stanowiących kompendium obecnej wiedzy ludzkości - mówi dziś. - Od początku Polacy należeli do najaktywniejszych współtwórców - podkreśla.

Co ciekawe mamy w Lubuskiem wikipedystę, który już dawno przestał liczyć, ile haseł sam stworzył. - Na pewno kilka tysięcy - mówi 40-letni Maciej Boryna ze Szprotawy, na co dzień księgowy, który kończy niebawem studia z zakresu bezpieczeństwa narodowego. - Jestem pasjonatem lokalnej historii południowej części województwa lubuskiego, a pierwsze hasła do Wikipedii stworzyłem ok. 10 lat temu - wspomina. - Dotyczyły Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Potem opisywałem też mało znane pomniki, nieistniejące osady. Zależało mi, żeby odkrywać przed mieszkańcami to, co zapomniane. Nie chodziło tylko o historię czy zabytki, ale też przyrodę czy ważne wydarzenia - mówi. Jest autorem m.in. hasła o potrójnym wiadukcie w Szprotawie, który jest ewenementem, czy o kamieniu napoleońskim w Szprotawce. Hasła tworzy nie tylko w języku polskim, ale też angielskim i niemieckim.

Czy każdy może zostać wikipedystą? - Każdy - mówi M. Boryna, ale podkreśla, że hasło musi być bardzo starannie przygotowane merytorycznie i udokumentowane. Po jego zgłoszeniu administratorzy sprawdzają je i decydują, czy może zostać opublikowane.

Te, które budzą wątpliwości są przekazywane do publicznej dyskusji wśród innych użytkowników lub odrzucane. M. Borynie nigdy się to nie zdarzyło. Mówi, że najsurowsi administratorzy są w Niemczech. - Czasami aż za bardzo - uważa, ale mimo to podkreśla, że warto tworzyć hasła w obcych językach, bo wiedza o danym miejscu idzie wtedy w świat.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2014. Kandydaci na radnych do Sejmiku Województwa Lubuskiego (lista)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska