Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komitety i partie zaczynają walkę o nasze poparcie i nasze głosy

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Większość radnych miasta stara się o reelekcję lub chce kandydować do rady powiatu.
Większość radnych miasta stara się o reelekcję lub chce kandydować do rady powiatu. Małgorzata Trzcionkowska
Tylko komitet Ruch Mieszkańców Nasze Miasto Nasz Powiat zarejestrował w Żaganiu pełną listę kandydatów do 21 okręgów. O mandaty ubiega się 138 osób, czyli 6,5 kandydata na jedno miejsce.

Ruch Mieszkańców Nasze Miasto Nasz Powiat przyczynił się do udanego referendum w lutym ub. roku, w którym mieszkańcy odwołali radę miasta i burmistrza. W tych wyborach jako jedyny komitet zarejestrował swoich kandydatów na radnych, we wszystkich 21 miejskich okręgach. Na listach RM znaleźli się m.in. obecni radni miejscy: Danuta Kozłowska, Małgorzata Chodań-Sokołowska, Barłomiej Woś, Bernard Świątek i Marian Świątek (zbieżność nazwisk przypadkowa), a także obecny radny powiatu Andrzej Chodań i była radna miejska Krystyna Jankowska. Na znane nazwisko może liczyć też kandydat RM Grzegorz Marchewka. - Wystawiliśmy też swoich kandydatów do powiatu z miasta, gminy wiejskiej i Iłowej - informuje B. Woś. - Są to m.in. wiceprzewodniczący rady miejskiej Stanisław Piniuta, Piotr Kowalski, szef Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Iłowej, Danuta Urban, dyrektorka Szkoły Podstawowej 3 w Żaganiu i Konrad Holc, młody człowiek zaangażowany w życie miasta.
Kandydatem na burmistrza Ruchu Mieszkańców NMNP jest obecny włodarz Daniel Marchewka.

Platforma Obywatelska nie startuje w wyborach do miasta, natomiast ma swoich kandydatów do powiatu. To m.in. trener i instruktor Artur Niezgoda, były starosta Marek Ślusarski, Zbigniew Białkowski, naczelnik wydziału oświaty w magistracie, który ma jedynkę na liście oraz Grażyna Stawowczyk, radna wojewódzka. Na wsparcie PO może liczyć burmistrz D. Marchewka.

SLD wraca do gry

SLD pauzowało podczas ostatnich wyborów. Listy sojuszu w 2013 r., po referendum zostały odrzucone z powodu braków formalnych. Tym razem do rady miasta szykuje się mocna ekipa. Wśród kandydatów jest m.in. Wanda Winczaruk, była wiceprzewodnicząca rady, byli radni: Tadeusz Wołoszyn i Zdzisław Opala. Do powiatu ruszają: Edmund Lechowicz - żagański siłacz i trener, Marek Kopta, radny powiatowy i były burmistrz Żagania, Zofia Zawadzka, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Marcin Psonak, szef miejskich struktur partii. - W mieście zarejestrowaliśmy kandydatów do 16 okręgów - wylicza. - Do powiatu kandyduje 13 osób. Podjęliśmy uchwałę, że naszym kandydatem na burmistrza będzie M. Kopta, ale naszą decyzję musi jeszcze zatwierdzić rada powiatu SLD. Trwają ustalenia ze Stronnictwem Demokratycznym, żeby promować jednego kandydata. W tej chwili sprawa jeszcze nie jest przesądzona.

Wśród nazwisk komitetu KKW Lewica Razem można też znaleźć między innymi Lechosława Fechnera, byłego radnego-seniora i członka związku nauczycieli-emerytów.

Komitet od Chodania

Komitet Wyborczy Forum Społeczne Miast i Gmin Powiatu Żagańskiego, którego pełnomocnikiem jest Adam Raciborski nie wystawia swoich kandydatów do miasta. - Ja kandyduję do rady miejskiej z komitetu Eugeniusza Chodania - tłumaczy A. Raciborski. - Za to nasze Forum promuje do powiatu obecnego radnego Jana Sosnowskiego, Krystynę Bugaj, E. Chodania oraz grupę lekarzy: Mirosława Orła, Annę Kubik, Piotra Fabiańskiego i Krzysztofa Janowskiego. E. Chodań, były radny miejski i kapitan żeglugi wielkiej zamierza kandydować na burmistrza.

Radny-przedsiębiorca

Z komitetu Razem dla Miasta i Gminy Żagań na burmistrza kandyduje Sebastian Galasiak, zaś na wójta Tomasz Hucał. Do rady chce zdobyć mandat m.in. jego mama, Krystyna Hucał, a także Jarosław Krzystoń, z grupy rekonstrukcyjnej Sagan, czy Małgorzata Kuźniar, obecna radna miejska i sekretarz w gminie Niegosławice.

Były włodarz Szprotawy na burmistrza Żagania

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest przedsiębiorca Roman Rosół, który przez jedną kadencję był burmistrzem Szprotawy. Przegrał dwie kadencje wstecz z Franciszkiem Sitko. Po dotkliwej porażce R. Rosół przeniósł się do Żagania.

PiS zarejestrował swoich kandydatów w 15 miejskich okręgach wyborczych. Do powiatu startuje m.in. szef struktur powiatowych partii Jerzy Bielawski, były radny i starosta, Stanisław Dziedzic, obecny radny powiatowy Leon Cuprych, R. Rosół, były poseł Henryk Ostrowski, obecna szefowa rady powiatu Ewa Gancarz, były wójt Wymiarek i kandydat na nowego wójta Zdzisław Lubas oraz Józef Brzezicki, przewodniczący rady i kandydat na burmistrza Iłowej.

Będzie duża koalicja?

Komitet Nasze Miasto do rady powiatu wystawia 14 osób. Wśród nich: Annę Mrowińską, byłą dyrektorkę Centrum Kultury, Małgorzatę Zdanowicz, byłą dyrektorkę Zespołu Szkół nr 1 w Żaganiu, Roberta Zarzyckiego, nauczyciela w ZSTiL i byłego radnego miasta, Andrzeja Katarzyńca - szefa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych oraz aktualnego radnego powiatu. Dariusza Kudłę - trenera i byłego radnego miasta oraz Jerzego Rybaczka, pełnomocnika komitetu. - Jeśli chodzi o kandydata na burmistrza, to trwają rozmowy z SD i SLD - wyjaśnia J. Rybaczek. - Jeśli dojdzie do porozumienia, to będziemy promować jednego.

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że do porozumienia raczej nie dojdzie i SD wystawi prawdopodobnie na burmistrza Bolesława Galenta, przewodniczącego rady gminy, zaś Nasze Miasto radnego-prezesa Andrzeja Katarzyńca. Jeszcze nie wiadomo, kogo będzie promować PSL i Gmina i Miasto Przyjazne Ludziom, z pełnomocniczką Małgorzatą Janowicz.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2014. Kandydaci na radnych do Sejmiku Województwa Lubuskiego (lista)

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska