Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bójki, gwałty, kradzieże, zabójstwa w Lubuskiem. Jak wypadamy na tle kraju? (wideo)

(pik)
Bezpieczeństwo w Lubuskiem. Jak wypada w statystykach policji, a jak oceniają je mieszkańcy regionu?
Bezpieczeństwo w Lubuskiem. Jak wypada w statystykach policji, a jak oceniają je mieszkańcy regionu? archiwum "GL"
Komenda Główna Policji opublikowała statystyki przestępstw w ostatnich czterech latach. Jak na tle innych województwa w Polsce wypada lubuskie? Liczba gwałtów, pobić, morderstw i kradzieży samochodów rośnie, czy maleje?
Grafika, prezentująca spadek ilości bójek.
Grafika, prezentująca spadek ilości bójek. KGP

Grafika, prezentująca spadek ilości bójek.
(fot. KGP)

W Lubuskiem z roku na rok jest mniej morderstw. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w 2013 r. było ich średnio 1,7, podczas gdy w 2010 r. morderstw było średnio 2,7. - To najczęściej morderstwa w wyniku awantur domowych, gdzie w grę wchodzi alkohol - mówi Sławomir Konieczny, rzecznik prasowy lubuskiej policji. Znacznie zmniejszyła się też liczba bójek. Ich ilość spadła z 44 w 2010 do 26 w 2013 r. w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. - To aspekt, nad którym bardzo dużo pracowaliśmy. Jak widać przynosi to efekty - komentuje S. Konieczny.

Na podobnym poziomie w ostatnich latach utrzymuje się natomiast ilość kradzieży samochodów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Tych w 201 r. było 46, w 2011 - 41, w 2012 - 43, a w 2013 - 52. Złodzieje mniej kradną w naszym regionie, ale wyspecjalizowane szajki dużo częściej działają teraz za naszą zachodnią granicą. Służby graniczne i policja ma pełne ręce roboty, ujmując złodziei, próbujących przejechać do naszego kraju z Niemiec.

Sławomir Konieczny, rzecznik prasowy lubuskiej policji, o przestępczości w regionie

W ostatnich czterech latach na różnych poziomach utrzymywała się ilość gwałtów. W 2010 r. w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w Lubuskiem było ich 5, w 2011 r. 6,9 (był to najwyższy wynik w kraju), w 2012 r. 4,5, a w 2013 - 5,8. Rekordowa ilość zgłoszonych gwałtów w 2011 r. zdaniem policji wynikała z faktu szeroko zakrojonej debaty publicznej i akcji informacyjnych na ten tema. Gwałt przestał być tematem tabu, częściej zgłaszano tego typu przestępstwa.

Przeczytaj też:Strzelanina w Gorzowie. Mężczyzna zniszczył kilkanaście aut, później ruszył na policjantów (wideo, zdjęcia)

Na tej grafice widać jak kształtowała się ilość gwałtów.
Na tej grafice widać jak kształtowała się ilość gwałtów. KGP

Na tej grafice widać jak kształtowała się ilość gwałtów.
(fot. KGP)

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska