Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy gminy kupią nam szczepionki ratujące życie? Np. przeciw pneumokokom

Małgorzata Sobol
Sabina Szafraniec, prezes stowarzyszenia Parasol dla Życia.
Sabina Szafraniec, prezes stowarzyszenia Parasol dla Życia. Małgorzata Sobol
Samorządy mogą finansować i organizować własne programy zdrowotne dla swoich mieszkańców. To szansa dla dodatkowych szczepień.

Ministerstwo Zdrowia płaci za szczepienia obowiązkowe, a co z tzw. szczepieniami zalecanymi, z użyciem szczepionek dopuszczonych u nas i które w innych krajach są refundowane? Płacą pacjenci, nawet kilkaset złotych za jedną dawkę.

Czy zapłacą za to miasta, gminy, powiaty lub województwo? Mogą to zrobić w samorządowych programach zdrowotnych, po akceptacji Agencji Oceny Technologii Medycznych. Tak jak na przykład w Kielcach i Wrocławiu.

W środę 24 września w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze mówiono o roli samorządu terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych. Organizatorzy to stowarzyszenie Parasol dla Życia, Koalicja dla Wcześniaka oraz fundacja Aby Żyć. Najwięcej dyskutowano o szczepieniach przeciwko bakteriom wywołującym zapalenie opon mózgowych, sepsę i zapalenie płuc (pneumokokom).

- Wzrasta ilość zakażeń pneumokokami odpornymi na antybiotyki. Jeśli rozpoznanie jest spóźnione, to nawet po podaniu właściwych leków, 20 procent dzieci umiera, a 60 procent ma upośledzony słuch, wzrok, wodogłowie, padaczkę, niedowład lub porażenie kończyn - mówił profesor Leszek Szenborn - kierownik katedry i kliniki pediatrii i chorób infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Szczepieniami przeciwko pneumokokom powinniśmy objąć jak najszybciej wszystkie dzieci poniżej drugiego roku życia.

- Dla Światowej Organizacji Zdrowia pneumokoki i malaria to teraz najwięksi zabójcy. A społeczna wiedza w Polsce o profilaktycznych szczepieniach jest żadna - powiedziała Sabina Szafraniec ze Stowarzyszenia Parasol dla Życia i mama 10-letniego Kuby, który przez pneumokoki stracił słuch w jednym uchu.

Programy darmowych szczepień były u nas wcześniej realizowane. Już w 2009 r. Zielona Góra (wspólnie z Polikliniką MSWiA) uruchomiło program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). A od kilku lat przeciwko HPV szczepione są dziewczęta w powiecie krośnieńskim (oprócz Gubina). Koszty szczepień pokrywa starostwo powiatowe i gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska