Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy. Chcemy armii poborowej, a nie tylko zawodowej

Redakcja
Przegląd prasy
Przegląd prasy sxc.hu
Coraz więcej Polaków chce powrotu obowiązkowego poboru do wojska, informuje "Metro" w oparciu o badania CBOS. "Gazeta Polska Codziennie" pisze, że biegli z Akademii Medycznej w Gdańsku odmówili wydania opinii o stanie zdrowia Czesława Kiszczaka, a "Rzeczpospolita" analizuje atuty PiS i przewagi PO. Zapraszamy na przegląd prasy.

W 2008 r. aż 54 proc. Polaków uważało, że siły zbrojne powinny składać się z armii zawodowej, czyli opartej na żołnierzach pełniących służbę na podstawie dobrowolnego kontraktu. Teraz to się zmienia. Z najnowszych badań CBOS wynika, że poparcie dla armii składającej się tylko z zawodowców wynosi już tylko 47 proc.

Zwiększa się za to grupa, która chciałaby powrotu powszechnego obowiązkowego poboru. 34 proc. Polaków uważa, że choć wojsko polskie powinno składać się w dużej części z armii zawodowej, to należałoby zachować powszechny pobór (w 2008 r. twierdziło tak 26 proc. badanych). Dodatkowo 11 proc. uważa, że wojsko powinno się składać przede wszystkim z armii opartej na powszechnym, obowiązkowym poborze (w 2008 r. było to 9 proc.)

Aż 24 proc. Polaków sądzi, że brak poboru przyczynia się do spadku bezpieczeństwa kraju (w 2009 r. mówiło tak zaledwie 14 proc.). Badania przeprowadzono w okresie trwania konfliktu na Ukrainie.

"Gazeta Polska Codziennie": Biegli sądowi boją się Kiszczaka

Biegli z Akademii Medycznej w Gdańsku odmówili wydania opinii o stanie zdrowia Czesława Kiszczaka, informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Lekarze mieli stwierdzić, czy generał oskarżony o zbrodnie komunistyczne może stanąć przed sądem. Zobowiązał ich do tego Sąd Apelacyjny w Warszawie, który prowadzi sprawę o nielegalne wprowadzenie stanu wojennego.

Do tej pory były szef peerelowskiego MSW unikał sprawiedliwości ze względu na rzekomy zły stan zdrowia. Termin, w jakim biegli z gdańskiej AM mieli wystawić opinię, minął w poniedziałek. Lekarze opinii nie przygotowali. Odesłali akta sprawy Kiszczaka z powrotem do warszawskiego sądu. Oznajmili, że nie mogli zrealizować zlecenia ze względu na ... urlopy specjalistów. Według "GPC" sąd zapowiedział dalsze działania, które mają zmusić biegłych do wydania ekspertyzy.

"Rzeczpospolita": Atuty PiS, przewagi PO

Prawie tysiąc internautów uczestniczyło w badaniu, mającym na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie jakie sprawy będą istotne w kampanii wyborczej do samorządów, informuje "Rzeczpospolita".

Dr Norbert Maliszewski - autor tego sondażu przeprowadzonego dla serwisu tajnikipolityki.pl, dobrał grupę osób odzwierciedlających przekrój społeczny, m.in. pod względem wieku, płci i miejscowości, w której mieszkają. Wzięto też pod uwagę preferencje wyborcze. Badanym przedstawiono 17 stwierdzeń, z którymi mogli się utożsamić. Okazało się, że w dziesięciu z nich lepiej postrzegana jest PO, a w pozostałych PiS.

Siłą Platformy w postrzeganiu respondentów jest kompetencja jej polityków na czasy kryzysu gospodarczego (25 proc. wskazań) i w sprawie bezpieczeństwa (24 proc.). PO jest też skuteczna w samorządach (21 proc.) i będzie dobrze gospodarować środkami unijnymi z przyszłej perspektywy (23 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska