Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu 20 miesięcy w Henrykowie koło Szprotawy było aż pięć wypadków, w tym dwa śmiertelne

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
- Problem jest bardzo poważny i każde działanie, które poprawi bezpieczeństwo, będzie dobre - stwierdza Aniela Cichalewska z Henrykowa.
- Problem jest bardzo poważny i każde działanie, które poprawi bezpieczeństwo, będzie dobre - stwierdza Aniela Cichalewska z Henrykowa. Małgorzata Trzcionkowska
Na kostce brukowej często dochodzi do poślizgów. Bywa, że auta uderzają w płoty. W piątek 5 września życie stracił mieszkaniec Henrykowa, który szedł poboczem do swojego domu.

Mieszkańcy wsi Henryków od lat zabiegają o remont powiatowej drogi, przecinającej ich miejscowość. Trasa jest wybrukowana kostką granitową, która jest niebezpieczna i śliska. W tym miejscu często dochodzi do kolizji, a w piątkowy wieczór życie stracił mieszkaniec Henrykowa.

- Na nieoświetlonym, prostym odcinku drogi, 40-letni kierowca audi jadący w kierunku Szprotawy po wyminięciu się z innym pojazdem, uderzył w idącego prawą stroną drogi pieszego - informuje podinspektor Sylwia Woroniec, oficer prasowy żagańskiej policji. - 61-latek poniósł śmierć na miejscu. Kierowca audi był trzeźwy.

Jerzy Chmara, były policjant ruchu drogowego, który mieszka w Henrykowie wspomina, że w ciągu 20 miesięcy w jego wsi było aż 5 wypadków, w tym dwa śmiertelne. W trzech przypadkach ludzie odnieśli poważne obrażenia ciała. - Bardzo nam żal sąsiada, który zginął stwierdza Jerzy Chmara. - Zawsze był ostrożny i chodził do Szprotawy poboczem, bo wiedział, co go może czekać ze strony rozpędzonego auta. To nie było jedyne zdarzenie tego dnia. Inny samochód wpadł w poślizg i uderzył w ogrodzenie mojej posesji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Nasza droga jest bardzo niebezpieczna, a natężenie ruchu co roku jest większe. Po kostce brukowej jeżdżą nie tylko samochody osobowe, ale również wielkie ciężarówki, które chcą ominąć punkty z opłatami na autostradach. To trasa śmierci, nie przystosowana do takiego ruchu.

Mieszkańcy Henrykowa mówią, że warunki do życia przy tak ruchliwej trasie są bardzo złe. Od drgań pękają im ściany. Przez hałas trudno spać. Ludzie od 2010 r. zabiegają, by ich droga została ujęta w planach remontowych. - To sprawa nie tylko kilkunastu rodzin mieszkających w Henrykowej przy zjeździe ze Szprotawy w kierunku Niegosławic - podkreśla Jerzy Chmara. - Napisaliśmy petycję do wojewody i marszałka, pod którą podpisało się 200 osób.

Mieszkańcy chcą, by zostały przeprowadzone pomiary hałasu i drgań. Chcą też nowej nawierzchni i chodników na odcinku od Szprotawy do Wiechlic. Wytykają, że w Żaganiu są robione chodniki, a o modernizacje tak niebezpiecznego odcinka nie można się doprosić. Jeśli nikt nic nie zrobi, to nie wykluczają blokady trasy.

- Problem jest bardzo poważny i każde działanie, które poprawi bezpieczeństwo, będzie dobre - stwierdza Aniela Cichalewska z Henrykowa.

Radni powiatowi mówią, że wiedzą o trudnej sytuacji drogowej w Henrykowie. - Tam jest długi, prosty odcinek, na którym kierowcy często dodają gazu - mówi wicestarosta Henryk Janowicz. - Jest ograniczenie prędkości dla osobówek do 50 km na godzinę, zaś dla ciężarówek do 30 km na godzinę, ale nikt się tym nie przejmuje.

Wicestarosta zaznacza, że powiat nie ma pieniędzy na modernizację drogi, ale jest za tym, żeby w Henrykowie wybudować chodnik. - Jesteśmy w fazie tworzenia przyszłorocznego budżetu i będziemy wnioskować, by znalazły się w nim pieniądze na poprawę bezpieczeństwa we wsi. Oprócz tego powinny tam być częstsze kontrole policji.

Przeczytaj też:W piątek 12 września rozpoczyna się Jarmark Michała w Żaganiu (zobacz program imprezy)

Powiat żagański robi mosty

Aktualnie w Szprotawie powiat żagański inwestuje w naprawę dwóch mostów. Przedsięwzięcie polega na wykonaniu nowej części chodnikowej i remoncie pozostałej części, wraz z przebudową oświetlenia. Całkowity koszt inwestycji to blisko 900 tys. zł. Roboty budowlane wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Mostowych MOSTAR ze Stargardu Szczecińskiego. Planowany termin zakończenia robót to 30 listopada. Powiat na ten cel dostał subwencję z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w wysokości 523 tys. zł.

Chodniki w Żaganiu

W stolicy powiatu żagańskiego powiat wspólnie z miastem zainwestował w chodnik przy ul. Żółkiewskiego. Trwają też prace przy nowej nawierzchni trotuaru przy ul. Dworcowej, wiodącej do siedziby Starostwa Powiatowego. To kontynuacja modernizacji, którą w zeszłym roku wykonał inwestor, budujący market Kaufland, na rogu ul. Dworcowej i Przyjaciół Żołnierza. Powstał tam całkiem nowy odcinek drogi, łączącej ul. Koszarową z Dworcową, a także nowa nawierzchnia jezdni i chodników na Dworcowej, do Traugutta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska