Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z rzeki nieszczęścia do rzeki... zachwytu (zdjęcia)

(jan)
Czwartkowe spotkanie uczestników projektu, połączone z obchodami Europejskiego Dnia Współpracy Terytorialnej, odbywało się w sumie w trzech miejscach: Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim i... na Odrze.
Czwartkowe spotkanie uczestników projektu, połączone z obchodami Europejskiego Dnia Współpracy Terytorialnej, odbywało się w sumie w trzech miejscach: Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim i... na Odrze. Jakub Nowak
- Jestem pod dużym wrażeniem zmian, które się tutaj dokonały - przyznawał w czwartek w rozmowie z "GL" Rafał Baliński, zastępca dyrektora departamentu w Ministerstwie Infrastruktury.
Obchody Europejskiego Dnia Współpracy Terytorialnej.

Podsumowanie efektów współpracy polsko-niemieckiej

Przedstawiciel rządu, wraz z wieloma innymi zaproszonymi gośćmi, uczestniczył w czwartek w uroczystym spotkaniu, podsumowującym efekty współpracy polsko-niemieckiej w ramach Współpracy Transgranicznej Polska (woj. lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013. Wydarzenie, połączone z obchodami Europejskiego Dnia Współpracy Terytorialnej, odbywało się w sumie w trzech miejscach: Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim i... na Odrze.

Nie były one przypadkowe: to właśnie na tej trasie, podczas rejsu statkiem "Laguna", można podziwiać ogrom zmian, jaki dokonał się na naszej rzece, za sprawą dofinansowania ze wspomnianego wyżej programu. Zaproszeni goście z Niemiec oraz Polski, poza wycieczką po Odrze, mogli zwiedzić w czwartek porty oraz okolice naszych dwóch nadodrzańskich miast.

- Projekt "Odra dla turystów", był bardzo nowatorskim podejściem samorządów do inwestycji. Nowa Sól wraz z partnerami udowodniła jednak, że warto skupić się na turystyce, że można doskonale ją wykorzystać w promocji i rozwoju gmin - komentowała w rozmowie z nami Sylwia Pędzińska, kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego projektu. Sama na statku miała okazję być po raz drugi. - Doskonale widać stąd efekty działań programu, widać jakie województwo lubuskie jest piękne - opowiadała z uśmiechem.

- Niegdyś, Odra, kojarzona głównie z wielką powodzią z 1997 roku, nazywana była rzeką nieszczęścia. Dziś odwróciliśmy ją twarzą do mieszkańców. Dzięki fantastycznej współpracy, możemy nawet powiedzieć, że płyniemy dziś rzeką przyjaźni - komentował z kolei Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, która była liderem projektu. Jak jednak zaznaczał, to jeszcze nie koniec działań, związanych z rzeką. - Walczymy dalej o kolejne inwestycje na Odrze - podkreślał włodarz. - Mamy świadomość, że jeden czy dwa statki "wiosny nie czynią". - Dlatego obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kolejnego projektu, związanego z budową 10 nowych przystani na rzece - mówił.

- Podczas naszych działań spotkaliśmy się z niesamowitym profesjonalizmem wielu osób - komentował z kolei Jacek Sauter, burmistrz Bytomia Odrzańskiego. Włodarz przyjął w czwartek w swoim mieście gości z wielką pompą. W porcie na przybyłych czekały dzieci, orkiestra, artyści...
Przedstawiciel ministerstwa infrastruktury mówił w rozmowie z "GL" wprost: projekt gmin nadodrzańskich był kompleksowy. - To nie tylko zmiany wizerunkowe - zaznaczał. - Odra, okazała się miejscem, które, po pierwsze, stwarza ogromne szanse do współpracy polsko-niemieckiej, a po drugie może przyczynić się do rozwoju terenów, które otacza. Dlatego wspomniane działania powinny być kontynuowane - dodawał.

Jak sam ocenia działania naszych samorządowców z pozycji Warszawy?- Trzymam za nich kciuki. Zaangażowanie prezydenta Tyszkiewicza, jak i burmistrzów z innych gmin, jest bardzo duże, życzę im, aby dalej z przekonaniem realizowali swoje plany - dodawał R. Baliński.

Jak opowiadała nam także Sylwia Pędzińska, choć obecny projekt już się kończy, trwają przygotowania do kolejnych działań. - Na pewno nie przepadnie żadne euro - komentowała z uśmiechem. - Idziemy twardo do przodu, projekt odrzański na pewno będzie dalej realizowany - przyznawał także na koniec W. Tyszkiewicz.

Czwartkowy rejs statkiem, połączony ze zwiedzaniem Nowej Soli oraz Bytomia Odrz. był preludium do kolejnych wizyt i podsumowań w gminach, które brały udział w projekcie. W piątek mieszkańcy euromiasta Frankfurt nad Odrą/Słubice oraz okolic będą mogli wziąć udział w krótkich rejsach statkiem Zefir.

Wszystkie informacje o Winobraniu 2014:**

Winobranie 2014 - program, koncerty, zdjęcia, wideo

**

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska