Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku. Poznańskie Słowiki wystąpią na koniec

Wojciech Wyszogrodzki, 95 722 57 72, [email protected]
Podczas piątkowego koncertu dyrygował będzie Maciej Wieloch.
Podczas piątkowego koncertu dyrygował będzie Maciej Wieloch. archiwum Filharmonii Poznańskiej
Ostatni sierpniowy koncert XIX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zapowiada się niezwykle atrakcyjnie - z Poznania przyjadą Słowiki ze swoim dyrygentem Maciejem Wielochem!
W drezdeneckim kościele wystąpią m.in. Poznańskie Słowiki.
W drezdeneckim kościele wystąpią m.in. Poznańskie Słowiki. Antoni Hoffmann/Filharmonia Poznańska

W drezdeneckim kościele wystąpią m.in. Poznańskie Słowiki.
(fot. Antoni Hoffmann/Filharmonia Poznańska)

Poznańskie Słowiki powstały jesienią 1939 r. To wtedy, po wybuchu drugiej wojny światowej, 19-letni Stefan Stuligrosz rozpoczął konspiracyjne próby z garstką śpiewaków. Prowadził chór do końca swoich dni. Obecnie Słowiki dają rocznie kilkadziesiąt koncertów, grają dzieła mistrzów wszystkich epok, mają na koncie kilkadziesiąt płyt. Przez chór przewinęło się ponad 1,5 tys. śpiewaków, a dziś tworzy go prawie 100 chłopców i panów.

Śladami mistrza

Poznańskimi Słowikami dyrygował będzie Maciej Wieloch, związany z zespołem od 1965 r. Wtedy właśnie został w chórze sopranistą. Kształcił swój głos pod opieką Stefana Stuligrosza, który w 1979 r. zaproponował mu funkcję asystenta i drugiego dyrygenta Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej. Po śmierci swego mistrza - zgodnie z jego wolą - Maciej Wieloch został szefem artystycznym Poznańskich Słowików.

Ze stolicy Wielkopolski do Drezdenka przyjedzie też orkiestra kameralna składająca się z muzyków Filharmonii Poznańskiej. Wystąpi ponadto sopranistka Monika Mych-Nowicka, absolwentka Akademii Muzycznej z Warszawy.

Nieście chwałę, mocarze

Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory Wacława z Szamotuł ("Już się zmierzcha"), Mikołaja Gomółki ("Nieście chwałę, mocarze"), Bartłomieja Pękiela (Kyrie z "Missa brevis") oraz Adama Kriegera ("Ich preise dich Herr"). W pierwszej części na organach Wilhelma Saurea z 1902 r. zagra Marek Toporowski, a w drugiej Maciej Bolewski, także aranżer prezentowanej w piątek muzyki.

Koncert w ramach XIX Festiwalu Muyzki Organowej i Kameralnej już w piątek, 29 sierpnia, o 19.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Wstęp wolny.

Wszystkie informacje o Winobraniu 2014:**Winobranie 2014 - program, koncerty, zdjęcia, wideo**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska