Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2014. Policja: - Podczas święta miasta nie będzie taryfy ulgowej

Małgorzata Sobol
Od lewej: kom. Krzysztof Gajda i kom. Maciej Sałek z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.
Od lewej: kom. Krzysztof Gajda i kom. Maciej Sałek z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Małgorzata Sobol
Jak policja przygotowuje się na Winobranie 2014? O informacje zwróciliśmy się do przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze: kom. Macieja Sałka (naczelnik wydziału Sztab Policji i Prewencji, pełniący obowiązki I zastępcy komendanta miejskiego, od 22 lat w służbie) oraz kom. Krzysztofa Gajdy (zastępca naczelnika Wydziału Sztab Policji i Prewencji, w służbie od 18 lat).
Kom. Krzysztof Gajda
Kom. Krzysztof Gajda Małgorzata Sobol

Kom. Krzysztof Gajda
(fot. Małgorzata Sobol)

Kiedy zaczynają się przygotowania do Winobrania?
Maciej Sałek: - Winobranie zawsze kończymy podsumowaniem tego, co się wydarzyło, co należałoby usprawnić lub zmienić. A już następnego dnia po zakończeniu poprzedniego Winobrania zaczynamy przygotowania do kolejnej edycji. Współpraca ze wszystkimi organizatorami Dni Zielonej Góry - zarówno przed jak i w trakcie Winobrania jest świetna, z wyprzedzeniem znamy terminy, kalendarz i miejsce imprez. To samo mogę powiedzieć o straży pożarnej, straży miejskiej i pogotowiu ratunkowym. Jak co roku będą wspólne patrole policjantów oraz strażników miejskich. Od lat bardzo pomagają nam też wolontariusze ze sztabu ratownictwa medycznego w Zielonej Górze. Wspierać nas będą także policjanci z komendy wojewódzkiej, z samodzielnego pododdziału prewencji oraz z wydziału konwojowego.

Ilu policjantów będzie zaangażowanych w okresie Winobrania?
Krzysztof Gajda: - Winobranie to specyficzna impreza, która wymaga zaangażowania maksymalnej liczby patroli policyjnych jak również współpracy z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Do służby kierowane są patrole piesze, rowerowe, zmotoryzowane, przewodnicy z psami. Mamy do dyspozycji policjantów pionu prewencji i pionu kryminalnego. Dzięki dobrej współpracy z urzędem miasta i prezydentem Zielonej Góry do służby możemy kierować dodatkowe patrole policji, finansowane przez miejski samorząd. Codziennie w trakcie trwania Winobrania, w ścisłym centrum miasta służbę pełnić będzie kilkadziesiąt patroli policyjnych. Będą one podlegać pod specjalnie powołany na ten czas sztab dowodzenia operacją policyjną "Winobranie 2014". Oczywiście oprócz tego, na terenie miasta służbę pełnić będą policjanci realizujący interwencje przyjmowane na telefony alarmowe przez dyżurnego komendy miejskiej. W zależności od dnia tygodnia, przewidywanych zagrożeń i rodzaju imprez masowych będziemy zwiększać bądź zmniejszać liczbę patroli, jednak wstępnie planujemy, aby każdego dnia w godzinach od 12do 6 było łącznie 40-45 patroli na terenie imprez winobraniowych. Patrole będą dwuosobowe, ale w zależności od potrzeb będą się łączyć. Musimy szybko dostosowywać się do zaistniałych sytuacji i zagrożeń, bo tylko wtedy nasze interwencje przeprowadzane będą skutecznie i sprawnie. Policjanci będą pełnić służbę w sposób widoczny w kamizelkach odblaskowych, to daje poczucie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w Winobraniu.

Wszystkie informacje o Winobraniu 2014:**

Winobranie 2014 - program, koncerty, zdjęcia, wideo

**

Czego dotyczą najczęstsze interwencje policji na Winobraniu?
M.S.: - Około 70 procent przypadków to zakłócanie ładu i porządku, awantury, tłuczenie butelek i dewastacje mienia. W czasie Winobrania nie odnotowujemy poważnych przestępstw. Nie ma podstaw, żeby mówić, że Winobranie stwarza jakieś ogromne zagrożenie i jest niebezpieczną imprezą. Nasze wieloletnie doświadczenie w zabezpieczaniu Dni Zielonej Góry przekłada się na skuteczność i efektywność. Zarówno goście jak i mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpiecznie podczas Winobrania. Najczęstszym powodem interwencji jest nadużywanie alkoholu. Oświadczam, że policja nie będzie akceptować żadnych tłumaczeń typu: przecież jest Winobranie. Nie ma taryfy ulgowej, bo Winobranie nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania prawa. Alkohol możemy spożywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych: lokalach i ogródkach przy nich. Zielonogórscy policjanci będą również często kontrolować trzeźwość kierowców. Proszę nie myśleć, że jeżeli po godzinie 6 patroli ma być mniej, to zrezygnujemy z kontrolowania trzeźwości jadących rano do pracy. W czasie Winobrania, podobnie jak to się dzieje już od ponad dwóch lat, kontroli trzeźwości kierujących możemy się spodziewać o różnych porach doby i w różnych miejscach powiatu. Nie mamy nic przeciwko dobrej zabawie, ale apeluję, żeby w piciu alkoholu zachować umiar i pić z głową. A po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu nie wolno siadać za kierowcą. Proszę też pamiętać o tym, żeby uszanować tych, którzy mieszkają blisko miejsc winobraniowych imprez. Mieszkańcy centrum miasta mają prawo i do czystych klatek schodowych, i ciszy nocnej. Cisza nocna obowiązuje od godziny 22 do 6. Podczas Winobrania urząd miasta zezwolił na pewne odstępstwo podczas koncertów. Również część stoisk gastronomicznych może pracować do godziny 24.00.

Kilka dodatkowych rad dla uczestnika imprezy...
K.G.: - Każdy przypadek naruszenia prawa należy zgłaszać całodobowo na numery alarmowe 997 i 112. Oczywiście zawsze można poinformować patrol policji, który napotkamy na swojej drodze. Ważne jest, aby dokładnie przekazać wszelkie niezbędne informacje (czas i miejsce zdarzenia, powód zgłoszenia, rysopis sprawcy), to pozwoli nam szybko i skutecznie działać. Należy również pamiętać, że Dni Zielonej Góry nie zwalniają uczestników imprez winobraniowych od przestrzegania prawa. Nie będzie taryfy ulgowej dla sprawców przestępstw i wykroczeń.

M.S.: - Podczas Winobrania będzie tak dużo patroli w mieście, że w przypadku niepokojącego zdarzenia możemy podejść bezpośrednio do policjantów i poprosić o pomoc lub wyjaśnienie sprawy. Zwracamy się do rodziców, żeby dobrze pilnowali swoich dzieci. Nie mieliśmy wprawdzie dotychczas niepokojących zdarzeń związanych z zagubieniem dzieci, ale apelujemy prewencyjnie. Proszę nie zabierać ze sobą na imprezy winobraniowe dużych kwot gotówki, drogich elektronicznych gadżetów, zegarków czy telefonów komórkowych. Nie kuśmy złodziei kieszonkowych. Poza tym często zdarza się, że telefony komórkowe gość winobraniowy gdzieś zostawi i zapomni gdzie.

Komisarz Maciej Sałek
Komisarz Maciej Sałek Małgorzata Sobol

Komisarz Maciej Sałek
(fot. Małgorzata Sobol)

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska