Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pionierzy Zielonej Góry i młodzi kręcą znowu razem film

Małgorzata Sobol
Natalia Karbownik i operator Piotr Banach.
Natalia Karbownik i operator Piotr Banach. Małgorzata Sobol
Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry i Lubuska Fabryka Młodych Społeczników pracują razem nad drugą częścią filmu o pierwszych powojennych latach w Zielonej Górze. Premiera w listopadzie.

Stowarzyszenie i Lubuska Fabryka Młodych Społeczników realizuje drugą część filmu "Śladami dziadków naszych - wspomnienia Pionierów Zielonej Góry". Pierwszą część pokazano na tegorocznym Lubuskim Lecie Filmowym. Film dostępny jest w internecie. Tytuł drugiej: "Śladami dziadków naszych - powojenna Zielona Góra". Wczoraj widzieliśmy kręcenie zdjęć do tej części. Premiera w listopadzie. Operatorem i autorem zdjęć jest Piotr Banach.

- Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry jest entuzjastycznie nastawione do planów powstania wielkiej Zielonej Góry - mówi prezes Julian Stankiewicz. - Akurat za rok będziemy obchodzić 70-lecie naszego przybycia tutaj. Cieszę się, że miasto wtedy tak się powiększy - dodaje Stankiewicz. Cezary Wysocki z fabryki społeczników: - Trudno uwierzyć, że przez ponad pięćdziesiąt lat nikt nie zrobił filmu o pierwszych powojennych mieszkańcach. Nasz pomysł był pierwszy. Pracujemy jako wolontariusze.

Stankiewicz ze wzruszeniem opowiada o pierwszych powojennych latach: - Przyjechałem w 1945 roku z Głębokiego, teraz to Białoruś. Przyjechałem jako dziecko, ale wojna zrobiła ze mnie dojrzałego psychicznie człowieka.
Stefania Zawacka, też przyjechała już w 1945 roku, z Zamojszczyzny, a od 23 lat jest skarbnikiem stowarzyszenia. Produkcję i premierę filmu wspiera finansowo Urząd Miasta. Druga część filmu opowiada o codziennym życiu pionierów, poszukiwaniu pracy, szkoły itd. Zdjęcia będą robione w halach Lumelu i Zastalu. Stankiewicz i Stefania Zawacka wystąpią w drugiej części.

- Wszyscy jesteśmy amatorami. Z wyjątkiem operatora Banacha, nie mamy filmowego wykształcenia. Kostiumy wyszukujemy w szafach krewnych - mówi Paweł Wysocki z fabryki. Natalia Karbownik i Magdalena Bobek grają w obu częściach. Dla nich to przygoda z filmem i lekcja historii. Zrobiły sondę wśród mieszkańców miasta i ich wiedza o pierwszych powojennych latach, nie była niestety duża. Cieszą się, że film, w którym wystąpiły i wystąpią dowodzi, że młodzież potrafi pracować ze starszymi. a
Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry i Lubuska Fabryka Młodych Społeczników pracują razem nad drugą częścią filmu o pionierach miasta.

Wszystkie informacje o Winobraniu 2014:**

Winobranie 2014 - program, koncerty, zdjęcia, wideo

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska