Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Chruszcz pasjonuje się historią, nakręci film o obozach germanizacji dzieci

Anna Białęcka
Film dokumentalny, wyprodukowany przez głogowianina Pawła Chruszcza, zakwalifikował się do gdyńskiego Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wykleci” 2014.
Film dokumentalny, wyprodukowany przez głogowianina Pawła Chruszcza, zakwalifikował się do gdyńskiego Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wykleci” 2014. Anna Białęcka
Film dokumentalny, wyprodukowany przez głogowianina Pawła Chruszcza, zakwalifikował się do gdyńskiego Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wykleci" 2014. Film "Marzyli tylko o wolnej Polsce" opowiada o historii podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1945-1949 na terenie powiatu głogowskiego i Głogowa.

- Pomysł zrodził się w 2013 roku podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej na bramie głogowskiej cukrowni, upamiętniającej działalność Żołnierzy Wyklętych - mówi P. Chruszcz. - Jednym z uczestników był pan Zdzisław Ściernicki, pseudonim "Lis", uczestnik grupy działającej na naszym terenie.

Wszystkie informacje o Winobraniu 2014:**

Winobranie 2014 - program, koncerty, zdjęcia, wideo

**

Okazało się, że pamięta on wiele zdarzeń, znał między innymi Mariana Rączkę pseudonim "Kościuszko", twórcę siatki konspiracyjnej na terenie powiatu głogowskiego, na którego przed laty wydano wyrok śmierci. - Nagraliśmy jego wspomnienia, było to w sumie siedem godzin nagrań - wspomina autor. - Później wystąpiłem do IPN we Wrocławiu i w Poznaniu o udostępnienie akt dotyczących procesów Żołnierzy Wyklętych. Ich analiza potwierdziła słowa pana Zdzisława. Okazał się on bardzo wiarygodnym świadkiem tamtych czasów.
Materiał filmowy nagrywany był telefonami komórkowymi, tabletami i aparatami cyfrowymi. - Montaż wykonałem samodzielnie, dzięki kupionemu programowi komputerowemu - dodaje P. Chruszcz. - Ostateczna wersja trwa 55 minut. Udostępniliśmy go na youtobe.

A później, jak mówi twórca, film zaczął żyć własnym życiem. Zgłaszały się zainteresowane tą historią osoby z całego kraju. - Odbyło się już kilka pokazów tego dokumentu, między innymi w Szczecinie i Poznaniu - wyjaśnia. - W sumie, dzięki temu obejrzało go już około 7 tys. ludzi. Nie był jednak prezentowany w Głogowie, choć dotyczy historii naszego miasta. Nie spotkałem się z zainteresowaniem żadnego ze środowisk Głogowa. Mam jednak nadzieję, że to się zmienni.

Po emisji filmu w telewizji Trwam, P. Chruszcz postanowił zgłosić film do gdyńskiego festiwalu. Został on zakwalifikowany do finału spośród innych 70 produkcji. Zaprezentowany zostanie 12 września. - Kiedy dowiedziałem się, że film "Marzyli tylko o wolnej Polsce", zrobiony własnym sumptem, społecznie, zakwalifikował się, poczułem dumę, że te setki godzin pracy nad nim zostały docenione.

Głogowianin już ma pomysł na kolejną produkcję. - Chcę zrobić film o obozach pracy i obozach germanizacji dzieci, które działały w czasie wojny w Głogowie - powiedział. - Wiem, że czeka mnie dużo pracy, jednak warto, bo daje ona wiele satysfakcji.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska