Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku utonęło już 17 osób. Gdzie można bezpiecznie się kąpać?

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Jezioro Głębokie w okolicy Międzyrzecza może pochwalić się przyzwoitą plażą i kąpieliskiem odpowiadającym wszelkim normom.
Jezioro Głębokie w okolicy Międzyrzecza może pochwalić się przyzwoitą plażą i kąpieliskiem odpowiadającym wszelkim normom. Dariusz Brożek
Mieszkaniec innego regionu wybiera się do nas na wakacje. Szuka miejsca do kąpieli, w którym mogłyby bez ryzyka pluskać się jego dzieci. Czego się dowie? Że mamy w regionie kąpielisk... sześć. Tymczasem jezior naliczono u nas sto razy więcej. Ponad 13 tys. ha wody.

Szukającego kąpielisk internetowa wyszukiwarka skieruje na stronę sanepidu. Owszem wśród nich sztandarowe nasze akweny. Ale sześć?! W regionie o turystycznych aspiracjach?!
- Organizacja kąpieliska jest sporym przedsięwzięciem i nie ma zbyt wielu podmiotów decydujących się na realizację takiego zadania - mówi Aleksandra Mrozek - kierownik wydziału turystyki urzędu marszałkowskiego. - Z drugiej strony wymagania są podyktowane bezpieczeństwem użytkowników. Należy zauważyć, że letniemu wypoczynkowi nad wodą służą tzw. miejsca wykorzystywane do kąpieli, czyli wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, nie będący kąpieliskiem i wykorzystywany do kąpieli. Do oceny potencjału tzw. turystyki wodnej należy podejść całościowo. Uwzględnić uwarunkowania przyrodnicze, to znaczy jeziorność województwa, gęstość sieci hydrograficznej, ilość szlaków kajakowych, wykorzystanie dróg wodnych wraz z doskonałą i dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą plus sieć basenów.

O "jeziorności" już pisaliśmy. A wymagania? W tej chwili wszystko zdaje się kręcić wokół czystości wody, gdyż to z listy sanepidu możemy dowiedzieć się, gdzie znajdziemy kąpielisko. Z definicji to wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę kąpiących się. Inicjatywa utworzenia kąpieliska należy do podmiotu (osoba fizyczna, klub, stowarzyszenie, organizacja...). Organizator kąpieliska musi do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon kąpielowy przekazać włodarzowi wniosek o umieszczenie w wykazie kąpielisk. Do wniosku należy dołączyć plik załączników. I oczywiście systematycznie badać jakość wody...

Ile mamy kąpielisk i miejsc do kąpieli? Przeczytasz w sobotnio-niedzielnym (26- 27 lipca) papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska