Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po tragedii w Karczówce żagańskie pogotowie dostanie nowy sprzęt ratujący życie

(mt)
Załoga żagańskiego pogotowia przyjęła podziękowania zarządu powiatu za sprawnie przeprowadzoną akcję. Do tragedii w Karczówce doszło w czwartek, 17 lipca.
Załoga żagańskiego pogotowia przyjęła podziękowania zarządu powiatu za sprawnie przeprowadzoną akcję. Do tragedii w Karczówce doszło w czwartek, 17 lipca. Małgorzata Trzcionkowska/Lucyna Makowska
Załoga żagańskiego pogotowia, która brała udział w akcji ratunkowej we wsi Karczówka, dostanie urządzenie wspomagające masaż serca. Powiat zapowiada dotację.

Starosta Anna Michalczuk wraz ze swoim zastępcą Henrykiem Janowiczem i dyrektorem 105. Szpitala Wojskowego Markiem Femlakiem podziękowała załodze żagańskiego pogotowia ratunkowego, za udział w bardzo trudnej akcji ratowania ośmiu osób z szamba, na terenie gospodarstwa rolnego w Karczówce.

Niestety, udało się wydobyć tylko jedną osobę żywą. Żona gospodarza w ciężkim stanie została przetransportowana do szpitala w Zielonej Górze. Siedem ofiar wypadku zmarło.

Przeczytaj też:Tragedia w Karczówce. Siedem osób zginęło w szambie (wideo, zdjęcia)

- Ta akcja pokazała sprawność ratowników i dyspozytora - stwierdza Marek Femlak. - Do pomocy zostały wezwane karetki z Żar i Nowej Soli, ale na miejscu została jedna karetka, zabezpieczająca powiat.

Oprócz podziękowań, ratownicy otrzymają sprzęt medyczny. Na ten cel w budżecie jest zagwarantowane 80 tys. zł. - Bardzo liczymy na urządzenie do prowadzenia masażu serca, Lucas - wyjaśnia Ryszard Smyk, kierownik żagańskiego pogotowia, w 105. Szpitalu Wojskowym. - To dla załogi karetki oznacza jedne wolne ręce, które nie muszą prowadzić masażu serca, a w tym czasie mogą się innymi czynnościami ratującymi życie. To sprzęt przenośny. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie. W ubiegłym roku dostaliśmy nowoczesną, specjalistyczną karetkę. Ma ona między innymi urządzenia monitorujące pracę serca i przekazujące dane do pracowni hemodynamicznej. Dzięki temu kardiolodzy w szpitalu mogą się przygotować na natychmiastowe podjęcie czynności ratujących osobę cierpiącą na zawał. Możemy też w prosty i szybki sposób zmierzyć poziom stężenia tlenku węgla we krwi chorego, co się przydaje szczególnie zimą, gdy mamy sporo przypadków podtrucia czadem.

Ratownicy od kilku lat zabiegają o utworzenie dodatkowej stacji pogotowia w Iłowej, gdzie na ruchliwej trasie dochodzi często do wypadków. - Przekazywaliśmy nasze sugestie dyrektorowi, a on wojewodzie, ale na razie bez rezultatów - dodaje Ryszard Smyk. - Ale liczymy, że w końcu się nam uda, bo powiat jest bardzo rozległy.

Przeczytaj też:Tragedia w Karczówce. Ludzie nie mogą uwierzyć w to, co się stało (zdjęcia, wideo)

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska