Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć tragedii nad wodą? Przeczytaj kilka zasad, dzięki którym możesz bezpiecznie wypoczywać

(dab)
W Międzychodzie odbyło się spotkanie z dziećmi, poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi nad wodą. Jedną z jego odsłon była pozorowana akcja ratownicza.
W Międzychodzie odbyło się spotkanie z dziećmi, poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi nad wodą. Jedną z jego odsłon była pozorowana akcja ratownicza. Policja Międzychód
W Międzychodzie odbyło się spotkanie z dziećmi, poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi nad wodą. Jedną z jego odsłon była pozorowana akcja ratownicza.

Wakacje za progiem i coraz więcej czasu spędzamy nad wodą. Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji nad wodą? Zasady bezpiecznego wypoczynku były tematem spotkania z uczniami międzychodzkich szkół, które odbyło się nad jez. Miejskim z inicjatywy policjantów, ratowników WOPR i strażaków. Rady mundurowych powinni sobie przypomnieć i zapamiętać również dorośli i młodzież. Bo to właśnie oni najczęściej z powodu brawury i alkoholu toną w jeziorach, morzu i rzekach.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć z bliska sprzęt ratowniczy oraz pokaz strażaków, którzy wyciągnęli z wody tonącego pozoranta.

Nad bezpieczeństwem kapiących się, pływających na sprzęcie wodnym jak i też łowiących ryby czuwają ratownicy WOPR oraz policjanci. Zgodnie przypominają, że najbezpieczniejszy jest wypoczynek na strzeżonych kąpieliskach. - W żadnym wypadku nie wolno korzystać z dzikich plaż oraz miejsc niestrzeżonych przez wyspecjalizowane służby. Dobrze jest, aby na kąpielisku, gdzie jesteśmy pierwszy raz zapoznać się z regulaminem obiektu - ostrzegają.

Mundurowi apelują przede wszystkim o nie nadużywanie alkoholu podczas wypoczynku nad wodą i zdecydowanie odradzają kąpiele po jego spożyciu. - Każdy alkohol zakłóca ocenę własnych możliwości, jego działanie skłania do brawury i przy natychmiastowym zetknięciu z zimną wodą jeziora może wywołać szok termiczny. Zła ocena naszych możliwości spowoduje szybkie wyczerpanie organizmu a tym samym może zakończyć się dla nas tragicznie - przekonują.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

- Nie wchodźmy do wody bezpośrednio po obfitym posiłku lub dłuższym opalaniu się.
- Przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno, jego ukształtowanie może zmienić się z dnia na dzień.
- Skok "główkę" do płytkiej wody o niezbadanym dnie może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.
- Pamiętajmy, że odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo nad wodą jest ratownik wodny, dlatego zawsze przestrzegajmy i stosujmy się do jego poleceń, nie hałasujmy, nie przeszkadzajmy w korzystaniu z wypoczynku innym.
- Nie biegajmy po pomostach, kejach, blisko krawędzi lustra wody, nie popychajmy nikogo w kierunku wody. Nie pozostawiajmy śmieci, miejsce naszego wypoczynku pozostawmy tak
jakbyśmy chcieli je zastać następnym razem.
- Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to zawsze powinien on być sprawny a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać powinny być w specjalnych kamizelkach.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Przekaż swojemu dziecku następujące informacje; by kąpało się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych i oznakowanych, by nie wchodziło do wody wbrew zakazom ratownika, oraz kiedy wywieszona jest czerwona flaga, by przed wejściem do wody skorzystało z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodziło całe ciało wodą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska