Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złomiarze rozkradają kawał życia naszych kolejarzy

Redakcja
Zdzisław Hawliczek (od lewej) Ryszard Graczyk i Marian Roskoszyński przy popadającej w coraz większą ruinę lokomotywie.
Zdzisław Hawliczek (od lewej) Ryszard Graczyk i Marian Roskoszyński przy popadającej w coraz większą ruinę lokomotywie. Jakub Pikulik
- Przykro patrzeć. To kawał historii, kawał naszego życia - Zdzisław Hawliczek z zadumą patrzy na wyprodukowany w zakładach Cegielskiego parowóz. Zabytkowa maszyna, zamiast cieszyć oczy, jest rozkradana przez złomiarzy.

Zdzisław Hawliczek 41 lat przepracował na kolei. Jeździł m.in. takimi lokomotywami jak ta, która stoi na skarpie przy ul. Sikorskiego, w pobliżu parowozowni. Codziennie oglądają ją setki mieszkańców i jeszcze więcej osób, które przez Kostrzyn tylko przejeżdżają. Kiedyś olbrzymi, ważący 130 ton (z węglem i wodą) parowóz cieszył oko. Teraz odchodzi z niego farba, złomiarze odkręcają kolejne części, całość pokrywa się rdzą. - Kiedyś kocioł smarowaliśmy oliwką, żeby się błyszczał w słońcu i ładnie wyglądał. Były nawet za to drobne premie - wspomina z uśmiechem Marian Roskoszyński, również emerytowany kolejarz, który temu zawodowi poświęcił 40 lat życia.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Kostrzyński parowóz to Pt47. Litery oznaczają, że obsługiwał transport pasażerski. Numer to rok, w którym model zatwierdzono do produkcji. Numer tego konkretnego, kostrzyńskiego egzemplarza to 121. Wyprodukowano go w 1949 r. Swoją służbę w Kostrzynie rozpoczął w 1972 r. Przyjechał tu ze stolicy Wielkopolski i obsługiwał ruch pasażerski na trasie Kostrzyn - Gorzów - Krzyż. - Spalało się na niej około 4,5 tony węgla. Ale dobrego węgla, bo za Gierka był fatalny, bardzo kamienisty, trzeba było rzucać do kotła więcej - wspomina Ryszard Graczyk, również emerytowany kolejarz z 40-letnim stażem.

Więcej o sprawie przeczytasz w papierowym wydaniu "Głosu Gorzowa", bezpłatnym dodatku do "GL", który w kioskach będzie dostępny 2 maja.

Zobacz też: Matura 2014 język polski, matematyka, chemia, biologia, fizyka. Pytania, odpowiedzi, arkusze - odwiedź nasz specjalny serwis

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska