Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony park nam się nie podoba

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Mieszkańcy Żagania narzekają, że rewitalizacja parku nie spełniła ich oczekiwań. Ale władze miasta zapowiadają, że będzie lepiej. Będą nowe kosze na śmieci i ławki.
Mieszkańcy Żagania narzekają, że rewitalizacja parku nie spełniła ich oczekiwań. Ale władze miasta zapowiadają, że będzie lepiej. Będą nowe kosze na śmieci i ławki. Małgorzata Trzcionkowska
- Za takie pieniądze efekt odnowy parku jest żałosny - wytykają mieszkańcy Żagania. - Nowe rośliny giną, za to widać zniszczone wały, stare ławki i pordzewiałe kosze na śmieci. To bardzo brzydka wizytówka miasta.

Prace przy rewitalizacji parku maja się zakończyć 30 kwietnia. - koszt to ok. 990 tys. euro, z czego aż 85 procent stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej - wylicza Karolina Gałązka, rzeczniczka żagańskiego magistratu. - W ramach projektu między innymi odnowiono dziedziniec, podjazdy, przebudowano ścieżki, posadzono nowe drzewa, krzewy i rośliny na wytyczonych rabatach.

W świąteczny weekend do parku wybrał się nasz Czytelnik, wraz z rodziną. - Była piękna pogoda, wiec czas na spacerek - opowiada Dariusz Drozdek. - Aż mi szczęka opadła, z uwagi na wiosenne widoki. Widzieliśmy też komentujących Niemców. Szok i wstyd.

Ludziom nie podobają się suche fontanny, stare, połamane ławki i zniszczone, zardzewiałe kosze na śmieci. - Jeśli chodzi o ławki i kosze, to zostaną zakupione z budżetu miasta - tłumaczy Paweł Lóssa, nowy prezes spółki Pałac Książęcy. - Ich wygląd musi zaakceptować konserwator zabytków. Uznałem, że potrzebna będzie stała opieka nad rabatami, dlatego zatrudniliśmy pięć pań. Docelowo, będą pracowały cztery, od wiosny, aż do późnej jesieni. Oprócz nich zielenię będzie się zajmować dwóch panów.

Zobacz też: Dzikie zwierzęta w ukrytej kamerze leśników. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia

Na razie nie ma szans na uruchomienie parkowych fontann. Pod ziemią biegnie sieć rur, które zasilały je w wodę, zaś pompę elektryczną, wymuszającą obieg wody zasilano z elektrowni przy Młynówce. - Dwa lata temu próbowaliśmy naprawiać podziemną sieć - tłumaczy P. Lóssa. - Jednak była ona w bardzo złym stanie. Gdy udało się załatać rury w jednym miejscu, w innym natychmiast następował przeciek. Burmistrz ma pomysł na inny rodzaj zasilania i będziemy się starali go zrealizować.

To oznacza, że jest szansa na to, iż park w bliskiej przyszłości będzie wyglądał lepiej niż teraz.

Już wkrótce na podzamczu odbędzie się miejska majówka. Nad kanałem będą tylko lekkie, dmuchane pałace, natomiast nie będzie ciężkich karuzeli, które znajdą się na placu Słowiańskim i przy Rynku. Wybór jest świadomy, ponieważ ciężki sprzęt mógłby zniszczyć parkowe alejki i nowe krzewy.

Mieszkańcy Żagania zazdroszczą Iłowej, gdzie już można podziwiać odrestaurowany Park Dworski. Jego sercem jest budynek Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych. Położony jest między ul. Kolejową, Ogrodową, Żagańską i Surzyna. Podczas blisko dwóch latach prac park zmienił się całkowicie. Odnowiono ogród różany, chiński, japoński. Pojawił się plac zabaw dla dzieci, miejsce do ćwiczeń dla dorosłych oraz wybieg dla psów. Zajmuje 12,5 ha. Przepływa przez niego rzeka Czerna Mała, której brzegi zostały uregulowane za pomocą kamieni i wiklinowej plecionki. Opływa wyspę z pałacem. Od strony ul. Ogrodowej jest domek ogrodnika i "mostek miłości". W środku zastanawiają ceglane mury z okrągłymi otworami, nazwane "bramami księżyca". Powietrze schładza kilka fontann.

Zobacz też: Auto z megafonem jeździ po Zielonej Górze i zapowiada apokalipsę (wideo)

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska