Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym gimnazjum wiedzą, jak odnieść sukces

- Dziękuję. Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Monika Przysmak jest dyrektorem Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku.
Monika Przysmak jest dyrektorem Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku. Archiwum prywatne M. Przysmak
- Choć nasza szkoła liczy 5 lat, na swoim koncie ma wiele sukcesów. Poprzeczkę stawia się tu wysoko, ale jednocześnie stwarza takie warunki, by każdy mógł do niej doskoczyć - mówi Monika Przysmak, dyrektor Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku.

- W rankingu "GL" Niepubliczne Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku znalazło się wśród szkół, które nie zostały sklasyfikowane ze względu na brak pełnych danych. Tymczasem one były. Szkoła w latach 2010-12 także miała laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Lubuskie Kuratorium Oświaty.
- Oczywiście, w roku szkolnym 2010/11 było dwóch laureatów: Dagmara Cierpica (język polski) i Dominik Skórzewski (geografia) oraz finaliści: Aleksandra Giedrowicz (biologia oraz geografia) i Łukasz Marcul (matematyka). W kolejnym roku mieliśmy dwóch finalistów z geografii: Emilia Rutkowska i Michał Bondarenko. No i wreszcie rok 2012/13 to dalsze sukcesy, laureatami zostali: Natalia Pietras (chemia) oraz Michał Bondarenko (podwójny, z fizyki i biologii). Sześcioro uczniów zostało zaś finalistami: z geografii - Michał Bondarenko, Emilia Rutkowska, Mateusz Bondarenko, Natalia Pietras; z chemii - Mateusz Borowy oraz z języka angielskiego - Mariusz Kaczmarczyk.

- Te sukcesy jak i wysokie wyniki egzaminów plasują szkołę wśród najlepszych w województwie. Ale ponoć ten rok przynosi jeszcze większe osiągnięcia?
- To rekord! Natalia Pietras to laureatka z chemii, biologii, fizyki oraz finalistka z matematyki, z geografii. Sylwia Musidlak została laureatką z biologii, finalistką z języka polskiego i geografii, Emilia Rutkowska zdobyła tytuł laureatki z geografii, języka polskiego i finalistki z matematyki, Jakub Ludwig to finalista z chemii, Marcin Hermansdorfer -
finalista z języka polskiego.

- Nie tylko w tych konkursach uczniowie doskonale sobie radzą?
- Choćby w minionym miesiącu Natalia Pietras - jako jedyna z województwa lubuskiego zakwalifikowała się do Wielkiego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, którego organizatorem jest Wydawnictwo Nowa Era.

- Do tego doliczyć można sukcesy sportowe, artystyczne, działalność charytatywną, ciekawy program. A przecież szkoła jest młoda, bo powstała...
- Pierwszy dzwonek zabrzmiał 1 września 2008 r. Dyrektor Marek Fiedler na uroczystym apelu powitał jedyną pierwszą klasę złożoną z 22 uczniów oraz ich wychowawczynię, czyli mnie. Zajęcia lekcyjne odbywały się w tzw. wejściu A, w dwóch zaledwie gabinetach. Prowadzili je nauczyciele, zatrudnieni "na godziny", rekrutujący się głównie, choć nie wyłącznie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych.

Zobacz też: Będziemy płacić nowymi banknotami. Zobacz, co się zmieni

- Szkoła stawia poprzeczkę coraz wyżej, ale uczniowie nie powinni się obawiać?
- W szkole pracują życzliwi nauczyciele: doświadczeni (z długoletnim stażem pracy) i młodzi (szybko nawiązujący kontakt z młodzieżą). W placówce jest kilka oddziałów (mało liczne ok. 20-osobowe), dzięki czemu uczniowie czują rodzinną, przyjazną atmosferę. Nikt nie jest anonimowym numerem w dzienniku, nikt nie jest pozostawiony sam sobie.

- W jaki jeszcze sposób szkoła dba o uczniów?
- Już w roku szkolnym 2008/2009 Niepubliczne Gimnazjum wraz z zaprzyjaźnionym ZSOiE przystąpiło do projektu unijnego ph. "Mądrzy, sprawni i zdrowi- drzwi do kariery". Na realizację projektu otrzymaliśmy z Unii Europejskiej kwotę w wysokości 270 tys. złotych. Dzięki niej uczniowie mieli możliwość udziału w zajęciach rozwijających i wyrównujących szanse edukacyjne. Były to między innymi: atrakcyjne zajęcia dodatkowe z różnych przedmiotów, wyjazdy do teatru, opery, wycieczki rowerowe okolicy, wyjazdy na basen, zajęcia terenowe w parku miejskim i ośrodku w Jeziorach Wysokich, warsztaty dziennikarskie w Radiu Zachód, Gazecie Lubuskiej i Gazecie Wyborczej. Ze środków projektowych szkoła została doposażona w liczne pomoce dydaktyczne, co miało ogromne znaczenie, gdyż startowaliśmy praktycznie od zera i by móc funkcjonować musieliśmy zgromadzić bazę dydaktyczną w oparciu o prywatne zasoby.

- A w tym roku także realizowany jest jakiś unijny projekt?
- W bieżącym roku szkolnym ponownie przystąpiliśmy do realizacji projektu unijnego "Równaj w górę". Są w nim utrzymane te same priorytety, jednak z większym nastawieniem na przedmioty matematyczo-przyrodnicze; niestety kosztem zajęć sportowych.
Taka inwestycja w uczniów zdecydowanie przekłada się na osiągane przez nich sukcesy. W ciągu minionych 5 lat Niepubliczne Gimnazjum zdobyło szereg certyfikatów: "Dobrze zaprojektowanej szkoły", "Szkoły Odkrywców Talentów", "Szkoły z klasą", "Szkoły Promującej Zdrowie", "Trzymaj Formę". Wymienienie wszystkich osiągnięć naszej młodzieży zajęłoby z pewnością bardzo dużo miejsca. Ale warto zauważyć, że sukcesy naszych uczniów i wychowanków docenił marszałek województwa lubuskiego, przyznając najlepszym z nich stypendia motywacyjne. Mimo wielkiej determinacji zawodników i trenerów - pani Lidii Siwińskiej, Julity Rygier i Leszka Banasia - uczniom Niepublicznego Gimnazjum wciąż nie udaje się przebić do finałów wojewódzkich. Niemniej jednak mamy takich, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii sportu szkolnego. Są to: Mateusz Bondarenko - kapitan kadry wojewódzkiej w piłce nożnej, Milena Sykała i Karolina Ściłba - wybitne siatkarki.
Mamy też na swoim koncie sukcesy zespołowe, wśród których na szczególną uwagę zasługują: zdobywcy V i III miejsca w Wojewódzkich Finałach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, finaliści Ogólnopolskiego Konkursu "Mój pierwszy krok w wolontariat", zdobywcy III miejsca w wojewódzkim etapie programu "Moja Szkoła w Unii Europejskiej". Naprawdę trudno tu wymienić wszystkich zasłużonych.

- Czy nadal organem prowadzącym gimnazjum jest Stowarzyszenie "Nasza Buda"?
- Tak, aktualny zarząd składa się z siedmiu osób: Są to: Renata Tetera, Marek Busz, Agnieszka Żurek, Maciej Witczak, Anna Ćwik, Izabela Pasicka, Dariusz Wojnarowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska