Dramatyczna akcja w kopalni "Wujek". Szukają dwóch górników czytaj więcej »

70. rocznica "Wielkiej Ucieczki". Pociąg "Harry" uczci pamięć rozstrzelanych lotników

Dodano: 19 marca 2014, 21:15 Autor:

Zabytkowy pociąg "Harry" przez Zieloną Górę przejedzie w poniedziałek, 24 marca.

Zabytkowy pociąg "Harry" przez Zieloną Górę przejedzie w poniedziałek, 24 marca. (fot. Materiały)

Przejazd zabytkowego pociągu, ciągniętego przez parowóz z Wolsztyna, przemarsz grupy brytyjskich lotników z Żagania do Poznania oraz przelot samolotów RAF i Lotnictwa Polskiego nad terenem obozu - tak w poniedziałek i wtorek będą wyglądać obchody 70. rocznicy "Wielkiej Ucieczki".

"Harry" przez Zieloną Górę przejedzie w poniedziałek, 24 marca. Zabytkowy pociąg będzie zmierzać na uroczyste obchody 70. rocznicy tzw. Wielkiej Ucieczki z obozu jenieckiego w Żaganiu. Skład zatrzyma się w mieście od godz. 9.30 do 10.25 oraz w drodze powrotnej od 20.54 do 21.34. Parowóz będzie uzupełniał wodę.

Pociąg będzie zestawiony z historycznych, dwuosiowych wagonów pasażerskich, których historia sięga pierwszej połowy 20 wieku, a także zabytkowego parowozu Ol49 z przełomu lat 40. i 50. Organizatorem uroczystości jest Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, a historycznego przejazdu stowarzyszenie TurKol.pl

Marsz jest hołdem dla 50 lotników, uczestników ucieczki rozstrzelanych przez gestapo i pochowanych na poznańskiej CytadeliWe wtorek, 25 marca, rozpocznie się "Great Escape 50 March". Przemarsz grupy oficerów RAF (brytyjskie lotnictwo) z Żagania do Poznania na Cmentarz Wojskowy na poznańskiej Cytadeli. Marsz jest hołdem dla 50 lotników, uczestników ucieczki rozstrzelanych przez gestapo i pochowanych na poznańskiej Cytadeli. Stąd symboliczna trasa marszu oraz symboliczna liczba uczestników - 50. Grupa żołnierzy RAF pokona 170 kilometrów w ciągu 4 dni na trasie: Żagań - Nowa Sól - Kębłowo - Granowo - Luboń - Poznań.

W ramach obchodów rocznicy do Żagania przyjedzie wielu potomków żołnierzy, którzy dostali się do niewoli. Planowane są oficjalne uroczystości oraz przelot samolotów RAF i Lotnictwa Polskiego nad terenem obozu o godz. 12.

"Harry" to nazwa tunelu, którym w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. żołnierze uciekli z hitlerowskiego stalagu Luft III, który znajdował się na terenie dzisiejszego Żagania. Wydarzenie to nazwane "Wielką Ucieczką" doczekało się wielu
publikacji, na jego podstawie nakręcono także słynną ekranizację hollywoodzką ze Steve'em McQueenem w roli głównej.

Zobacz też: Wilki w Lubuskiem. Basiorowi zdjęcie zrobiła leśna kamera

Czytaj więcej o:
  • 70. rocznica Wielkiej Ucieczki w Żaganiu
  • Steve McQueen
  • zabytkowy pociąg Harry
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy nowe Leopardy trafią do 34. Brygady Kawalerii Pancernej?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 33.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.