Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj urodził się Picasso i... Banderas (zdjęcia)

Redakcja
Dziś Malaga liczy grubo ponad 550 tys. mieszkańców.
Dziś Malaga liczy grubo ponad 550 tys. mieszkańców. Dariusz Chajewski
Dla Fenicjan była to Malaka, dla Rzymian Malaca, a Maurów Mālaqah... Dziś Malaga liczy grubo ponad 550 tys. mieszkańców i walczy o miano najważniejszego andaluzyjskiego miasta.
Oto połowa grudnia na ulicach Granady

Tutaj urodził się Picasso i... Banderas

Przez wieki okolica, za sprawą łagodnego klimatu na rozległej równinie Hoja de Malaga, słynęła jako centrum upraw pomarańczy, bananów, fig, bawełny i winorośli... Dziś to duży port handlowy i rybacki, stocznia. Od połowy ubiegłego wieku, tym razem dzięki słynnemu wybrzeżu Costa del Sol, jest centrum prawdziwego zagłębia turystycznego. To naprawdę słoneczne wybrzeże, chociaż - niestety - bardzo już skomercjalizowane.

Podczas spaceru po Maladze na każdym kroku potkniemy się o ślady wspaniałej historii tego miasta. Już w IX w p.n.e. pojawili się tutaj Fenicjanie z Tyru. Ówczesna nazwa handlowej faktorii, Malaka, pochodziła zapewne od fenickiego słowa oznaczającego sól. Prawdziwy rozkwit miasto przeżywało w dobie panowania Rzymian. Malacitanum leżało przy kluczowych traktach handlowych. To wówczas zbudowano teatr rzymski. W 1851 r. znaleziono brązową tablicę, na której spisano statut skonfederowanego miasta, o rozwiniętej samorządności. Jednak najwspanialszy okres to czas panowania władców arabskich - miasto, otoczone murami z pięcioma dużymi bramami, stało się jednym z najważniejszych ośrodków południowej Hiszpanii...

Cóż, ruszajmy zatem na spacer. Pewnie zaczniemy wędrówkę od Alcazaby, czyli twierdzy, a raczej jej ruin. Gdy znajdziemy się na górującym nad miastem wzniesieniu, obok zamku Gibralfaro możemy podziwiać imponującą panoramę. Zwróćmy uwagę na arenę do walk byków wciśniętą w nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Tuż obok ruiny teatru rzymskiego. Z pewnością przystaniemy przed imponującą katedrą, budowaną od 1528 do 1783, ale tak naprawdę nigdy nie została ona dokończona. Mamy jeszcze kilka interesujących kościołów - S. Bartolomé z XI w., Nuestra Señora de la Victoria z XV w., Santuario de Nuestra Señora de la Victoria z XVI w. Dla miłośników sztuk pięknych celem jest muzeum i dom, w którym urodził się Pablo Picasso. A dla pań jeszcze jedna ważna informacja. W Maladze urodził się Antonio Banderas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska