Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod posadzką ośniańskiej fary archeolodzy znaleźli 80 monet, m.in. denary brandenburskie z XIII wieku

(beb)
Kościół jest zabytkiem klasy zerowej.
Kościół jest zabytkiem klasy zerowej. Archiwum
W poniedziałek, 3 marca, o 11.00 w ratuszu rozpocznie się sesja naukowa poświęcona dziejom ośniańskiej parafii św. Jakuba Apostoła. Poznamy wstępne wyniki badań archeologicznych, przeprowadzonych podczas niedawnych prac remontowych w kościele.

Chyba największym zaskoczeniem dla pracowników działu archeologicznego Muzeum Lubuskiego było znalezienie podczas remontu XIII-wiecznej fary... kurzego jaja. Z jednej strony takie znalezisko dziwić nie powinno, bo w średniowieczną i późniejszą tradycję wpisane było to, że do trumny wkładano jajko, jako symbol nowego, rodzącego się życia. Ale fakt, że znaleziono je całe, tego nikt by się nie spodziewał.

Gdy w czasie prac budowlanych, w kilku miejscach kościoła, usunięto XIX-wieczną posadzkę, natrafiono pod nią na ponad 80 monet. Najstarszymi były denary brandenburskie pochodzące z XIII wieku, z okresu budowy kościoła, najmłodszymi XIX-wieczne fenigi, które były w obiegu w momencie, gdy w kościele robiono ostatnią posadzkę. Wśród monet były też: fenigi, szelągi, grosiki, krajcary i halerze. Z ziemi wykopano również wiele przedmiotów codziennego użytku, prawdopodobnie zgubionych przed kilkuset laty w kościele. Na przykład metalowe i drewniane guziki, które spinały szaty zmarłych, fragmenty glinianych fajek czy okucie średniowiecznej księgi. Wszystkie te przedmioty pochodzą sprzed położenia posadzki w ok. 1880 r. W jednym z wykopów natknięto się też na XVII-wieczną murowaną kryptę grobową.

Równie interesująca może okazać się relacja dra Macieja Płotkowskiego z realizacji pierwszego etapu prac zabezpieczających wieżę kościoła. To on, 2 lata temu, przygotowując ekspertyzę na temat stanu technicznego świątyni stwierdził, że grozi jej zawalenie, bo zbudowano ją na grząskim gruncie. W ub. roku, dzięki 1,1 mln zł dotacji z ministerstwa kultury przeprowadzono pierwszy etap prac, które mają uchronić kościół przed katastrofą budowlaną. W tym roku planowany jest dalszy remont, na który ministerstwo przyznało niedawno pół miliona złotych (potrzeba 1,8 mln zł).

Zobacz też: IKEA wprowadza nowy system mebli kuchennych (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska