Bomba pod różowym mostem w Głogowie!

Dodano: 5 lutego 2014, 8:53 Autor:

Policja otrzymała zawiadomienie, że w Odrze pod różowym mostem leży około 250-kilogramowa bomba z czasów II wojny światowej. Trzeba będzie ściągnąć saperów marynarki wojennej.
Nurek Radosław Obara wszedł do wody przez wykutą w lodzie dziurę.

Nurek Radosław Obara wszedł do wody przez wykutą w lodzie dziurę. (fot. Archiwum Radosława Obary)

Przeczytaj więcej
Oto znalezisko odkryte na dnie Odry

Oto znalezisko odkryte na dnie Odry

Odkrywcą tej powojennej pamiątki jest głogowianin Radosław Obara, zajmujący się od lat nurkowaniem technicznym na dużych głębokościach, prowadzi także znaną szkołę nurkowania. Teraz przed saperami z marynarki wojennej poważne wyzwanie - wyciągnięcie niebezpiecznego znaleziska, ulokowanego pod ruchliwym mostem.

Dlaczego R. Obara nurkował w Odrze zimą i czego szukał? - Bardzo lubię nurkować w rzekach, a najlepiej robić to właśnie zimą, gdyż przejrzystość wody jest największa - mówi Radosław Obara. - Między innymi w Odrze, która dzięki swojej specyfice raz po raz odkrywa niespodzianki. Na przykład po wiosennych powodziach woda wyrywa fragmenty brzegu, wypłukuje z nich przedmioty i przemieszcza je w swym korycie. Niesie i przesuwa denny muł i piach tym samym zasypuje fragmenty dna, odsłaniając nowe ukryte niespodzianki... Czasami są to współczesne przedmioty wyrzucane przez ludzi, a czasem fragmenty budynków, pojazdów, łodzi, statków, barek czy nawet resztek broni z okresu II wojny światowej.

Tego dnia, 28 stycznia, konkretnie szukał w Odrze śladów kamiennej figury Nepomucena, która zgodnie z wieloma przekazami, powinna spoczywać od czasów wojny w okolicy mostu. Znalazł jednak coś innego. - Ten przedmiot miał wyraźny półokrągły i długi kształt... - opowiada nurek. - Kiedy wzburzony muł opadał, zobaczyłem coś w rdzawych kolorach. Pomyślałem, że może to być bomba. Jednak pewności nie miałem. Zrobiłem zdjęcia, by obejrzeć to znalezisko już na spokojnie na powierzchni. Oznaczyłem także dokładnie miejsce jego położenia.

Przeczytaj też: Nogami przekonają rząd do nowego mostu?

I co na nich widać? - Znalezisko waży według moich szacunków około 150-250 kg i ma 130cm długości, jest pozbawione tylnych lotek, z przodu widać wyraźnie zapalnik uderzeniowy, a w połowie długości ma hak do transportu - wyjaśnia głogowianin. - O znalezisku postanowiłem poinformować policję.

- Przyjęliśmy zgłoszenie o podejrzeniu, że na dnie Odry leży bomba z czasów II wojny światowej - potwierdził nam wczoraj rzecznik policji Bogdan Kaleta. - Natychmiast powiadomiliśmy saperów. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie miejsca do czasu ich przyjazdu.

Wiele wskazuje na to, że na przyjazd saperów trzeba będzie poczekać. - My nie możemy zająć się tym zgłoszeniem - powiedział nam zastępca dowódcy batalionu mjr Mariusz Ślusarz. - Znaleziskami na dużych głębokościach pod wodą zajmują się dwa patrole marynarki wojennej.
Do czasu przyjazdu specjalistów znad morza, trzeba mieć nadzieję, że przedmiot, który przeleżał w wodzie od czasów wojny i nie wybuchł, nadal będzie spokojnie leżał na dnie rzeki.

Czytaj więcej o:
  • bomba w Głogowie
  • most w Głogowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Ukradli zegarek za 1.000 zł. Trafili do aresztu

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w powiecie głogowskim ciężko jest znaleźć pracę?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 16.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.