Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa pomoc w gminie Strzelce Kraj.

(ad)
Unijny projekt miał na celu aktywną integrację mieszkańców.
Unijny projekt miał na celu aktywną integrację mieszkańców. Archiwum "GL"
Zakończył się właśnie czteroletni program unijny w ośrodku pomocy społecznej w Strzelcach. Pomógł ponad 200 osobom. Dzięki niemu zamknięci - otworzyli się na świat, a niezaradni już sobie radzą.

- Pamiętam początki tego projektu. Przychodzili do nas ludzie zamknięci w sobie, niepewni, wycofani. Dziś są otwarci na świat, wychodzą z domu, mają nowe umiejętności. Te efekty cieszą nas bardzo, bo pokazują, że ośrodki pomocy społecznej to nie tylko rozdawnictwo pieniędzy, ale żywa pomoc - mówi Marian Ambrożuk, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Kraj.

To był jeden z unijnych projektów mających na celu aktywną integrację mieszkańców - pierwszy program unijny, z którego skorzystał strzelecki ośrodek. Miał na celu aktywną integrację mieszkańców, głównie tych, którzy z aktywnością mieli problem: zamknięci w domach, długo bezrobotni, nieprzystosowani do tego, by aktywnie żyć w społeczeństwie.

Pierwszy rok to były szkolenia zawodowe: na drwala, opiekuna osób starszych, kursy na prawo jazdy lub komputerowe. Ich uczestnicy mieli też wyjścia do restauracji, teatru czy kursy jak gospodarować domowym budżetem. Od 2010 r. MOPS w Strzelcach Kraj. skupił się na rozwijaniu umiejętności społecznych. Były spotkania z psychologami, doradcami zawodowymi, było o tym jak dbać o dom lub jak zrobić biżuterię, żeby nawet, gdy nie ma pieniędzy, umieć z niczego zrobić coś ładnego. Przez program przewinęło się 200 osób z gminy, w sumie pochłonął 1,2 mln zł.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska