Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na trujące grzyby (wideo)

(oprac. maw, źródło: Państwowe Lasy, Państwowy Inspektorat Sanitarny)
sxc.hu/viaty
Czas grzybobrania. I już pojawiają się informacje o zatruciach groźnymi gatunkami grzybów. Aby uniknąć pomyłek sprawdź, co warto wiedzieć przed wyprawą do lasu.

Wybierasz się na grzyby? Przeczytaj kilka cennych wskazówek:

Źródło: Państwowy Inspektorat Sanitarny

* Zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne.

* Nie wolno rozpoznawać trujących gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku ( zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki ). Gatunki śmiertelnie trujące mają przeważnie smak słodkawy.

* Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do identyfikacji, mogą być u nich wykształcone.

* Najwięcej gatunków trujących występuje wśród grzybów blaszkowych. Uważajmy na nie.

* Grzyby należy wykręcać z podłoża, a miejsca po nich przykrywać mchem lub ściółką leśną, dzięki czemu zapobiegniemy wysychaniu grzybni.

* Grzyby wkładajmy najlepiej do koszyków wiklinowych, nigdy zaś do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i być może nabiorą (niektóre gatunki) szkodliwych dla naszego zdrowia właściwości. Powoduje to również zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów. Nie przechowujmy świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.

* Nie zbierajmy grzybów znajdujących się pod ochroną prawną i nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących.

* Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

* Nie należy zbierać grzybów np. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Grzyby wchłaniają z otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

* W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno - epidemiologicznych.

Jeżeli po zjedzeniu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. - Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie - ostrzega Państwowy Inspektorat Sanitarny.
Pogoda sprzyja. I grzybów w naszych lasach jest coraz więcej. Ostatnio nasz Czytelnik, pan Radosław z Kosierza przesłał nam zdjęcia ogromnego borowika szlachetnego. Grzyb ważył 77 dag, obwód kapelusza 73 cm i średnica 25 cm.

Takie grzyby rosną w lubuskich lasach (zdjęcia Czytelnika)

Jeśli również uda Wam się znaleźć podobne okazy, pokażcie je nam. Zdjęcia z krótkim opisem przesyłajcie na mail: [email protected]. Wszystkie zaprezentujemy na naszych portalu.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska