Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy denerwują się: Mamy bałagan ze śmieciami!

(oprac. red)
Taki obraz to częsty widok w naszych miastach
Taki obraz to częsty widok w naszych miastach Edward Gurban
Choć od 1 lipca minęło już półtora tygodnia, mieszkańcy powiatów nowosolskiego i wschowskiego wciąż czują się zdezorientowani w sprawie "ustawy śmieciowej".

- Im bardziej się zagłębiam w temat (ustawy śmieciowej, dop. red.), tym mniej wiem - napisał na naszym forum internauta podpisujący się jako Krzysztof. - W każdym domu produkuje się odpady nie nadające się do żadnego worka, np. podpaski. Przy założeniu, że będą dwa kubły i trzy worki jest w miarę O.K., ale z jednym kubłem to nie bardzo wiadomo, co ma się w nim znaleźć - opisywał zdezorientowany.

Podobnych głosów jak jego, jest na naszym forum wiele. Ludzie wytykają błędy i niedopatrzenia, związane z funkcjonowaniem nowego prawa "śmieciowego". Zadają także masę pytań, na które po prostu nie znają odpowiedzi...

- Kiedy wszyscy mieszkańcy otrzymają swoje pojemniki i worki? - pytał nas pan Krzysztof, który denerwował się, ponieważ do dziś nie ma gdzie wyrzucać swoich śmieci. - A co z małymi koszami przy ławkach w parku lub przy przystankach? Czy używamy ich tak jak do tej pory? - dopytywał ktoś inny.
Ludzie wciąż opisują na forum także konkretne sytuacje, w jakich się znaleźli.

- Mieszkam w domu czterorodzinnym. Dostaliśmy na wszystkich trzy kosze, oprócz mnie pozostałe rodziny będą segregować śmieci, ja się na to nie zdecydowałam. I teraz wygląda to tak, że ja będę płacić 15 zł od osoby, mogę wrzucać do tych trzech koszy wszystko, a sąsiedzi muszą do worków i co zostanie to do owych trzech koszy. Ale wydaje mi się, że reszta mieszkańców dzięki mnie będzie również mogła wrzucać wszystko do koszy. Bo kto im udowodni, że to oni a nie ja? A tylko ja będę płacić więcej... - opisała forumowiczka o nicku Baj Baj.

Problemy i niejasności pojawiają się także w sprawie harmonogramów.
- Mycie pojemników? Co to oznacza? Wiem, że nie worków, więc pytam. Wywóz odpadów komunalnych ma być 7 sierpnia i 21 sierpnia , a mycie pojemników 14 sierpnia. Czy ktoś w tych workach i w tych pojemnikach będzie wtedy grzebał, czy zostały posegregowane? Jak mam to rozumieć? - pytał jeden z mieszkańców.
- Codziennie wynoszę śmieci, bo przetrzymywanie ich przede wszystkim jest niehigieniczne, latem śmierdzące i nie zamierzam tych odpadów w mieszkaniu przetrzymywać w jakichś workach przez bliżej nieokreślony czas - opowiadał ktoś inny.

- Jeszcze chwila moment i grozi nam inwazja gryzoni, jak w latach 40. i 50. po wojnie - zasieki śmieciowe całe zawalone odpadami - twierdził z kolei następny internauta. - Ja rozumiem, że jest jakiś harmonogram wywozu śmieci, tyle, że skoro nie ma pojemników na selektywną zbiórkę i musimy wywalać do zbiorczych, to niech zbiorcze będą wywożone jak selektywne a nie jak poprzednio. (...) Stawiam, że jeszcze dwa miesiące tego bałaganu i mamy inwazję insektów i gryzoni. A ile to będzie kosztowało i kto za to zapłaci? - komentował.

Problem pojawia się także w sprawie kontaktu.
- Wysłałem dzisiaj zapytanie do związku, gdzie mam wyrzucić posegregowane śmieci, skoro brak odpowiednich pojemników. A nie mam zamiaru dostać kary za nieprzestrzeganie przepisów... Nie raczą mi nawet odpowiedzieć - napisał Gość. Inny Czytelnik także zwrócił nam uwagę na problemy z komunikacją. - Skoro nie możemy się nawet dodzwonić, to skąd mamy wiedzieć, jak się zachować? - dopytywał.

- Gdy dzwoniłem na numer "Eko-Przyszłości" ani razu nie odebrano telefonu! Nie wywieziono jeszcze ani jednego kubła odpadów, ale płacić trzeba. Jeśli tak to ma wyglądać, to ja dziękuję! - denerwował się ktoś inny.

Są też jednak tacy, którzy bronią związku. - (...) Żeby coś diametralnie zmienić, trzeba na to trochę czasu, może tydzień, może dwa tygodnie a niektórzy może po kilku dniach będą mieli wszystko dostarczone. Nie da się w kilka godzin obsłużyć ponad 100 tysięcy mieszkańców i przestawić ich na nowe zasady - komentuje jeden z forumowiczów.

- Ja pod rygorem kary mam same obowiązki. A czy związek ma jakieś obowiązki? - pytał z kolei retorycznie inny z Czytelników.
Pytania i niejasności naszych Czytelników wysłaliśmy do Związku Międzygminnego "Eko-Przyszłość". W najbliższym "Tygodniku Nowej Soli" znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Przypominamy też, że wszelkie reklamacje dotyczące pojemników lub worków, braku harmonogramu, należy zgłaszać bezpośrednio operatorom komunalnym na nr tel.:

TEW (dotyczy gmin: Nowa Sól Miasto, Nowa Sól, Siedlisko, Bojadła, Kargowa, Otyń, Kolsko): 68 387 32 85 lub 600 082 552 oraz e-mail: [email protected]

USKOM (dotyczy gmin: Nowe Miasteczko, Kożuchów, Bytom Odrzański)
68 355 20 63 oraz e-mail: [email protected]

Spółka Komunalna we Wschowie (dotyczy gmin: Wschowa, Sława, Szlichtyngowa)
65 540 26 05, 65 540 25 74, 65 540 84 56 oraz e-mail: [email protected]

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska