MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska w europejskiej czołówce pod względem spożycia narkotyków

Źródło: Dorota Bąk; uzaleznienie.com.pl; oprac:(mad)
W ubiegłym roku państwa członkowskie UE zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne.
W ubiegłym roku państwa członkowskie UE zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne. Źródło: uzaleznienie.com.pl
Alarmujące wyniki badań - Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem spożycia narkotyków. Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Badania Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) z maja 2013 wskazują, że - w grupie wiekowej 15-34 - Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względów zażywania ecstasy (1. miejsce ex aequo z Holandią) i marihuany (2. miejsce, po Francji).

Aż 17,1 proc. młodych Polaków w wieku 15-34 lata paliło marihuanę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Dostęp do przetworów konopi nie jest w naszym kraju utrudniony. Pojawia się też coraz więcej nieznanych substancji chemicznych, tzw. dopalaczy, które można kupić w sieci. - Powinniśmy wykorzystywać Internet do celów informacyjnych i profilaktycznych, bo zapobiegając problemom, zmniejszymy skalę uzależnień - apeluje Dorota Bąk, redaktor naczelna serwisu www.uzaleznienie.com.pl.

Jak wynika z najnowszego "Europejskiego raportu narkotykowego" opracowanego przez EMCDDA, 85 mln dorosłych Europejczyków deklaruje używanie narkotyków. Najczęściej sięgają oni po przetwory konopi indyjskich (77 mln), kokainę (14,5 mln), amfetaminę (12,7 mln) i ecstasy (11,4 mln). Mimo że spadła liczba osób używających heroinę, to zwiększył się wskaźnik stosowania amfetaminy dożylnie.

- Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem zażywania ecstasy i amfetaminy, jednak młodzi Polacy najczęściej stosują marihuanę, do której dostęp w naszym kraju jest dość łatwy. Na świecie rozpowszechnia się także metamfetamina; heroina jest zastępowana innymi substancjami chemicznymi o podobnym działaniu, a co roku odnotowuje się kolejne zgony z powodu zażywania ecstasy. Sytuacja narkotykowa nieustannie się jednak zmienia, a to za sprawą nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, których w Europie jest coraz więcej. Projektuje się je w taki sposób, aby naśladowały skutki objętych kontrolą narkotyków - twierdzi D. Bąk.

W bieżącym roku do systemu wczesnego ostrzegania UE wpływa średnio jedno zgłoszenie tygodniowo dotyczące nowej substancji. W ubiegłym roku państwa członkowskie UE zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne. Niektóre z nich sprzedaje się bezpośrednio na rynku narkotyków nielegalnych, natomiast tzw. dopalacze są dostępne w ogólnej sprzedaży, głównie w Internecie.

- Internet może być sprawcą wielu problemów - od siecioholizmu przez upowszechnianie tendencji w zażywaniu narkotyków, po bezpośredni handel nowymi substancjami. Najnowsze badania wskazują, że anonimowy rynek o ogólnoświatowym zasięgu rozkwita. - dodaje Dorota Bąk. - Choć Internet niesie pewne zagrożenia, to świetnie nadaje się do celów edukacyjnych i profilaktycznych. Pozwala docierać do ludzi, którzy mają utrudniony dostęp do oferty terapeutycznej lub z różnych względów obawiają się wizyty w poradni.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii to coroczne święto walki z narkomanią obchodzone 26 czerwca. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę "Międzynarodowej Konferencji na temat Nadużywania Środków Odurzających i Leków oraz ich Nielegalnego Handlu", która odbyła się 26 czerwca 1987 roku. Na konferencji opracowano plan przeciwdziałania nadużywaniu środków odurzających i leków. Obchody służą zwiększeniu efektywności walki z narkomanią oraz edukacji osób uzależnionych.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska