Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiem fortepianów stanie na ulicach w Sulechowie

(kurz)
Na ulicach w Sulechowie stanie osiem fortepianów
Na ulicach w Sulechowie stanie osiem fortepianów CazGDesign / sxc.hu
Przed dom kultury zajeżdża samochód, z którego pracownicy wynoszą fortepian. Nietypowy. Pionowy. I kolorowy. To dzieło sztuki... plastycznej. Właśnie wróciło z lakierni, gdzie utrwalono kolory. Stanie na jednej z ulic.

- Osiem takich "fortepianów", symbol V Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina, musieliśmy oddać do lakierowania w specjalnej komorze w zakładzie Smart w Świebodzinie - tłumaczy Tomasz Furtak, dyrektor domu kultury i szef corocznych festiwali chopinowskich. "Fortepiany" zostały stworzone przez firmę z Nowej Soli. W trakcie niedawnych Dni Sulechowa w końcu maja były "poddane obróbce artystycznej". Osiem białych obiektów ustawionych w różnych miejscach miasta zostało pomalowanych w ramach ulicznego happeningu. Malowali artyści i przechodnie. Młodzież i uczestnicy święta Sulechowa.

- Zamysł był prosty, w ten sposób zapowiadaliśmy kolejną wielką imprezę, a przy okazji artystycznie zdobiliśmy ulice i place - tłumaczy T. Furtak. Okazało się jednak, że fortepiany, mające nadal stać po wymalowaniu jako dzieła sztuki ulicznej, nie wytrzymały próby czasu. Stąd konieczność utrwalenia kolorów. Ale teraz, po zabiegu, wracają na swoje miejsce.

- Do festiwalu wprawdzie sporo czasu, bo planowany jest w dniach 22 - 24 listopada, ale jako dom kultury jesteśmy przygotowani, mamy już nawet dopięty program - podkreśla pan Tomasz. Wiadomo zatem, że gwiazdą imprezy w zborze będzie po raz wtóry światowej sławy pianista jazzowy Leszek Możdżer. Da koncert i odbędzie spotkanie. Pojawi się też znany i popularny duet małżeński Jekaterina i Stanisław Drzewieccy. Dadzą koncert, ocenią młodych pianistów. Oczywiście nie zabraknie Jana Popisa znanego z Polskiego Radia, który koncerty poprowadzi oraz świetnego pianisty prof. Zbigniewa Raubo.

Organizatorzy do udziału w rywalizacji pianistów, uczniów szkół muzycznych, zaproszą 40 osób. Po połowie z Polski i Niemiec. W zajęciach warsztatowych prowadzonych przez mistrzów weźmie udział Ewangelicka Szkoła Muzyczna z Cottbus. Zgłosili się też do udziału w imprezie Anglicy z zaprzyjaźnionej gminy Rushmor. Patronat nad całością przyjął minister kultury, zaś partnerem jest Narodowy Instytut Chopina w Warszawie. Ale wydarzeniem festiwalu mogą się też okazać koncerty w sanatorium w Trzebiechowie i szkole w Cigacicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska