Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa śmieciowa wciąż rodzi wielkie emocje

Rafał Krzymiński 68 324 88 44 [email protected]
Zbigniew Łęcki z Nowego Kisielina uważa, że nowa ustawa śmieciowa wprowadziła spore zamieszanie
Zbigniew Łęcki z Nowego Kisielina uważa, że nowa ustawa śmieciowa wprowadziła spore zamieszanie Mariusz Kapała
Do 1 lipca, kiedy wchodzą w życie przepisy ustawy śmieciowej, pozostał miesiąc. Czytelnicy zasypują nas w tej sprawie pytaniami. Oto odpowiedzi na niektóre.

* Czy działkowcy będą musieli dodatkowo płacić za wywóz śmieci po wejściu w życie nowych przepisów? Jako mieszkańca Zielonej Góry ciekawi mnie to tym bardziej, że działkowcy przynoszą śmieci do osiedlowych śmietników. A tak być nie powinno.
- Ogródki działkowe nie podlegają przepisom nowej ustawy śmieciowej - wyjaśnia Wojciech Janka, dyrektor ZGKiM. - Tym samym od działkowców nikt nie wymaga, aby składali deklarację i płacili podatki na rzecz Zielonogórskiego Związku Gmin. Zarządy rodzinnych ogrodów działkowych, tak jak dotychczas, będą podpisywać z nami sezonową umowę na wywóz odpadów. Jest ona zawierana wiosną na sześć miesięcy. Cena zależy od wielkości pojemnika i od rodzaju odpadów. Te opłaty zatwierdza miasto. Jeżeli któryś z ogrodów nie zdecyduje się na podpisanie z nami umowy, poinformujemy o tym wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej urzędu miasta. Bo choć selekcja odpadów na terenie działek nie jest obowiązkowa, w myśl ustawy ogrody działkowe też są zobowiązane do dbałości o porządek. Warto wspomnieć, że działkowcy mogą zamówić u nas pojemniki na odpady zielone, szkło czy makulaturę.

Na pozostałe pytanie odpowiada Piotr Iwanus, przewodniczący związku gmin i burmistrz Czerwieńska.

* Co grozi osobie, która nie wypełni deklaracji śmieciowej?
- Po raz kolejny przypominam, że ustawa nakazuje każdemu gospodarstwu złożyć deklarację śmieciową. Gminy mają nie tylko prawo, ale i obowiązek egzekwować te przepisy. Każdy samorząd samodzielnie zdecyduje, w jaki sposób to zrobić. Wszystkie reguły są określone w miejskich regulaminach. Osoby, które nie będą selekcjonowały śmieci, mogą zostać ukarane mandatem przez strażników miejskich lub gminnych.

* Jak będzie wyglądać segregacja śmieci na osiedlach?
- Dla mieszkańców bloków niewiele się zmieni. Opłata śmieciowa to podatek, z którego zarządcy nieruchomości będą się rozliczać z Zielonogórskim Związkiem Gmin. Zarządcy wypełnili za mieszkańców deklaracje śmieciowe i to oni zdecydują, ile pojemników i w których miejscach pojawią się na osiedlach. Planujemy wyrywkowe kontrole selekcji śmieci, ale nie ustaliliśmy jeszcze, w jaki sposób będą przebiegać.

* Wypełniłem deklarację śmieciową przez internet i odesłałem do związku gmin. Nie została przyjęta. Na przeszkodzie stanęły przepisy o podpisie elektronicznym. Teraz muszę ją wydrukować i zawieźć do siedziby związku. Dlaczego urzędnicy nam nie pomagają?
- Na naszej stronie internetowej: www.zzg.zgora.pl można znaleźć deklarację śmieciową, wypełnić i przesłać pocztą elektroniczną. Trzeba mieć jednak wyrobiony podpis elektroniczny. Jeśli mieszkaniec go nie miał, musieliśmy poprosić go, aby złożył podpis osobiście.

* Kiedy mieszkańcy otrzymają materiały informacyjne o nowej ustawie śmieciowej? Chciałbym wiedzieć, jak najwięcej.
- Foldery informacyjne są już w przygotowaniu. Każdy mieszkaniec otrzyma je do swojej skrzynki pocztowej do końca czerwca. Poinformujemy choćby o tym, w jaki sposób prawidłowo należy selekcjonować śmieci.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska