Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badaj się, by mieć pewność. Wojewódzki Ośrodek Koordynujący

(kb)
Jak powinno wyglądać prawidłowe samobadanie piersi?
Jak powinno wyglądać prawidłowe samobadanie piersi? www.profilaktykaraka.coi.waw.pl
Zbyt często traktujemy swoje ciało jakby było dodatkiem do naszego życia, a nie jego podstawą. Uwierz - dłużej robisz makijaż, niż trwa badanie piersi czy mammografia. A wcześnie wykryty rak piersi może być w pełni uleczalny!

"Badam się, więc mam pewność" - to hasło przewodnie Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Profilaktyka jest na niego najlepszym lekarstwem. Bo rak wcześnie wykryty, może być całkowicie uleczalny! Badaj się, a czas będzie Twoim sprzymierzeńcem.

CO TO JEST MAMMOGRAFIA

1. Badanie mammograficzne jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka w jego wczesnym stadium rozwoju.

2. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi.

JAK PRZEBIEGA

1. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

2. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Trwa zaledwie kilka sekund.
Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi. Jest konieczny w celu uzyskania zdjęcia wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Jest porównywalne z tym, które występuje w samolocie lub podczas RTG zęba.

DLA KOGO ZA DARMO

* W ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi bezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać wszystkie ubezpieczone kobiety - w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały robionej mammografii.

* Program gwarantuje również bezpłatną mammografie po upływie 12 miesięcy - jeżeli pacjentka jest obciążona genetycznie.

* Jeśli nie mieścisz się w wyznaczonej grupie wiekowej, możesz skorzystać z bezpłatnej mammografii w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinnaś zgłosić się do lekarza specjalisty, który wyda Ci skierowanie na badanie.

GDZIE SIĘ ZBADASZ

TERMINY

Bezpłatna mammografia w ramach programu przysługuje raz na dwa lata.

W zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały umowę z NFZ na realizację programu. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie z wybraną placówką i ustalić dogodny dla siebie termin wizyty.

Idąc na badania mammograficzne, pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości z numerem PESEL oraz wcześniej wykonanych badań mammograficznych - jeśli oczywiście takie posiadasz. Skierowanie nie jest potrzebne.

PRAKTYCZNE PORADY

* W dniu badania lepiej nie stosuj pod pachy dezodorantu ani pudru, bo mogą zmienić obraz mammograficzny.

* Nałóż wygodną i luźną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć. Pamiętaj, że do badania trzeba się rozebrać do pasa.

* Idąc na mammografię, zrezygnuj z wszelkich ozdób na szyi i w uszach.

CO TO JEST MAMMOBUS

Mammografię można zrobić nie tylko w ośrodkach stacjonarnych, ale i w tak zwanych mammobusach. To pojazd wraz z wyposażeniem zbudowany na specjalnie do tego celu przystosowanej naczepie. Zawiera w sobie gabinet badań mammograficznych, recepcję, przebieralnie, poczekalnię dla kobiet (znajdziesz w niej materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące profilaktyki badań piersi). W mammobusie pracuje technik elektroradiologii wykonujący mammografie oraz osoba rejestrująca kobiety na badania.

Istnieją również cytomammobusy zawierające w sobie dodatkowo gabinet pobrań cytologicznych, w którym pracuje położna pobierająca cytologie.

Ideą mammobusów/cytomammobusów jest zwiększenie dostępności do badań profilaktycznych cytologicznych i mammograficznych w miejscach, w których ich wykonanie jest utrudnione z różnych przyczyn (na przykład brak w pobliżu miejsca zamieszkania ośrodka, w którym można wykonać badania).

SAMA TEŻ SIĘ BADAJ

To niezwykle ważna metoda badania dla pań, które uważnie obserwują swoje ciało. Z badań wynika, że 67 proc. wszystkich guzków piersi wykryły same kobiety. 80 proc. wszystkich wykrytych to zmiany łagodne, tylko 20 proc. można zaliczyć do zmian nieprawidłowych i nowotworowych.

TE SYGNAŁY POWINNY CIĘ ZANIEPOKOIĆ

Możliwe objawy raka piersi to:

* pojedyncze, ograniczone lub nieregularne guzy lub zgrubienia w obrębie piersi;

* zmiana jej kształtu i symetrii;

* zmiana koloru i ciepłoty skóry;

* pojawienie się poszerzonych naczyń żylnych;

* napięcie skóry, jej owrzodzenia, obraz tak zwanej skórki pomarańczowej;

* wciągnięcie i zmiana kształtu brodawki;

* wyciek z brodawki surowiczy lub krwisty;

* drobne owrzodzenia i niegojące się zmiany pokryte strupem w obrębie brodawki;

* łuszczenie się lub linijne pęknięcia skóry w okolicy otoczki lub brodawki;

* ból samoistny lub przy ucisku obustronny, jednostronny o różnym nasileniu i lokalizacji.

CZAS MA ZNACZENIE

Najważniejszym czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jego jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Metodę w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian nowotworowych w utkaniu piersi stanowi właśnie mammografia. Jej czułość jest najwyższa. Szacuje się, że dla kobiet po menopauzie wynosi ona 90-95 procent.

WIĘCEJ INFORMACJI

* Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - szpital wojewódzki w Zielonej Górze, ul. Zyty 26, tel. 68 329 65 13.

* Przydatne informacje znajdziesz na stronie www.rakpiersi.com.pl

* Informacje o programie uzyskasz również w Narodowym Funduszu Zdrowia, tel. 68 328 76 96.

Pobierz artykuł. Kliknij >>> (PDF 2,69 MB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska