Jesteś tu: Strona główna Porady prawne Artykuł

Jak dostać skierowanie do sanatorium

Dodano: 23 maja 2013, 0:30 Autor:

Do uzdrowiska może wyjechać każdy dorosły ubezpieczony, którego stan zdrowia wymaga takiego leczenia oraz dzieci od 3. roku życia. Jaka jest w przypadku osób dorosłych zalecana przez NFZ częstotliwość korzystania z takich świadczeń? Nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Do uzdrowiska może wyjechać każdy dorosły ubezpieczony, którego stan zdrowia wymaga takiego leczenia oraz dzieci od 3. roku życia. Jaka jest w przypadku osób dorosłych zalecana przez NFZ częstotliwość korzystania z takich świadczeń? Nie częściej niż raz na 18 miesięcy. (fot. DiGiTouch)

Chcesz wyjechać do uzdrowiska w ramach NFZ? Krok po kroku wyjaśniamy, jak wygląda procedura załatwiania takiego leczenia. Sprawdź w naszym poradniku, jak skorzystać z okazji podreperowania zdrowia.

Na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową wysyła lekarz, który uzna, że w Twoim przypadku są ku temu wskazania medyczne. Niestety, są również przeciwwskazania. Na przykład przebyta niedawno choroba nowotworowa.

UWAGA
Doktor musi mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie wystawione przykładowo z prywatnego gabinetu nie będzie brane pod uwagę przez fundusz.

NIEZBĘDNE BADANIA

Do wypełnionego skierowania koniecznie trzeba dołączyć aktualne wyniki. W przypadku dorosłych są to następujące badania: * morfologia krwi * OB * mocz * EKG * opis RTG klatki piersiowej * badanie potwierdzające rozpoznanie choroby zasadniczej.
Inna możliwość to opisanie wyników badań w punkcie III druku skierowania.

WAŻNE
Badania są bezpłatne, jeśli robimy je na fundusz na podstawie skierowania, które dostajemy od lekarza. Nie może żądać od nas pieniędzy za jego wypisanie.

CO DALEJ

1. Dokumentacja musi trafić do funduszu. Przesyła ją tam kierujący lekarz, ale równie dobrze można to zrobić na własną rękę.

2. Fundusz sprawdza zasadność skierowania. Zajmuje się tym zatrudniony w NFZ lekarz specjalista balneologii (od leczenia uzdrowiskowego) lub rehabilitacji medycznej. Bierze pod uwagę Twój stan zdrowia. Jeśli stwierdzi przeciwwskazania lub uzna, że nie ma sensu, abyś jechał do sanatorium, może odrzucić skierowanie. Wniosek wraca wówczas do lekarza, który go wystawił - z podaniem przyczyny odmowy potwierdzenia. Ty otrzymasz taką pisemną informację na swój adres domowy. Od tej decyzji nie możesz się odwołać.

3. Specjalista ma 30 dni na rozpatrzenie skierowania - licząc od dnia jego wpływu. Jeśli Cię zakwalifikuje, zostaniesz wpisany na listę oczekujących na leczenie uzdrowiskowe. Fundusz poinformuje Cię o tym na piśmie.

GDY DŁUGO CZEKASZ

Trafiając na listę oczekujących, możesz miesiącami czekać na wyjazd. A skierowanie jest ważne przez półtora roku od dnia wystawienia. Co się stanie, gdy przestanie być aktualne, a Ty wciąż nie byłeś w uzdrowisku? Wówczas oddział NFZ odeśle Twoje dokumenty do lekarza, który wystawił skierowanie. Po to, aby ten sprawdził, czy taki wyjazd w Twoim przypadku wciąż jest możliwy albo konieczny. O tym fakcie będziesz powiadomiony pisemnie, abyś mógł zgłosić się do doktora celem przeprowadzenia tzw. weryfikacji. Polega na aktualizacji wniosku i ocenie aktualnego stanu zdrowia.
Weryfikacja może być negatywna lub pozytywna. Uznajmy, że w Twoim przypadku wyjazd jest wciąż wskazany. Wówczas na skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe (dotychczasowym lub nowym) powinna pojawić się aktualna data, pieczątka lekarza i jego komentarz "weryfikacja pozytywna”. Należy dołączyć do tego aktualne wyniki badań dotyczące choroby zasadniczej oraz schorzeń współistniejących, a także kartę z leczenia szpitalnego (jeśli leżałeś w szpitalu), dokumentację z konsultacji u specjalistów.
Skierowanie, które wraca po weryfikacji do funduszu trafia w kolejce oczekujących na swoje dotychczasowe miejsce.

DOKĄD POJEDZIESZ

Doktor, który Cię kieruje do sanatorium może zaznaczyć we wniosku, dokąd jego zdaniem powinieneś pojechać. Ale jest to jedynie sugestia. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje pracujący w NFZ lekarz specjalista balneologii lub rehabilitacji medycznej.
W momencie potwierdzenia skierowania otrzymasz całość dokumentacji z miejscem oraz konkretnym terminem leczenia - najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. Taka informacja wysyłana jest listem poleconym.
Miejsce w uzdrowisku zapewnia dla Ciebie NFZ. Ale nie pośredniczy on w rezerwacji pokoju. Nie gwarantuje wspólnego wyjazdu małżonkom w tym samym terminie i do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Nie zapewnia również kierowania do wybranych uzdrowisk i w wybranych terminach.

KTO MA PRZYWILEJE

Żadne grupy zawodowe nie mogą liczyć na ulgi, jeśli chodzi o termin wyjazdu. Ale są tacy, których nie obowiązuje kolejka oczekujących na wyjazd. Należą do nich: * kombatanci * inwalidzi wojenni i wojskowi * zasłużeni honorowi dawcy krwi * zasłużeni dawcy przeszczepu * poszkodowani weterani (w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa).
Jedynie młodzież szkół ponadgimnazjalnych jest kierowana do uzdrowiska podczas wakacji. Pozostali uczniowie korzystają z leczenia przez cały rok, a na miejscu mają możliwość kontynuowania nauki.

ILE ZAPŁACISZ

1. Wybierając się do sanatorium musisz wiedzieć, że poniesiesz część kosztów związanych z wyjazdem. Oznacza to, że zapłacisz za:

* dojazd i podróż powrotną;

* pobyt i wyżywienie - podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;

* pobyt opiekuna dziecka w wieku od 3 do 6 lat;

* dodatkowe kwoty zależne od przepisów lokalnych, na przykład opłaty klimatyczne;

* zabiegi niezwiązane z chorobą podstawową będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

2. Częściową odpłatność ponosisz za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym oraz rehabilitację w nim. W tym przypadku ceny zależą od terminu wyjazdu i standardu pokoju.
Taniej jest w tak zwanym pierwszym sezonie rozliczeniowym, który trwa od 1 października do 30 kwietnia. Drożej - w drugim sezonie, od 1 maja do 30 września.
Jeśli chodzi o standard pokoju, najwięcej zapłacisz za ten z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. Przykładowo: w pierwszym sezonie opłata wynosi 27,50 zł za dzień, czyli 577,50 zł za pobyt 21-dniowy. W drugim sezonie - odpowiednio - 34,50 zł i 724,50 zł.
Za pokój dwuosobowy z łazienką i ubikacją zapłacisz w tańszym okresie 16,50 zł za dobę, 346,50 zł za turnus. W droższym - odpowiednio - 23 zł i 483 zł.
Najtańsze są pokoje wieloosobowe: średnio ok. 10 zł za dobę.

3. Pobyt w sanatorium jest całkowicie darmowy dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat (lub 26, jeżeli kształcą się dalej; dla niepełnosprawnych w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku). Wymagana jest ważna legitymacja szkolna, studencka lub orzeczenie o niepełnosprawności.
Dzieci od 3. do 6. roku życia wyjeżdżają z opiekunem, który jednak płaci za pobyt w sanatorium.

4. Pracownicy zakładów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy z 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U., nr 3 poz. 20 z 2004 roku,
z późniejszymi zmianami) - zatrudnieni w tych zakładach do 28 września 1997 roku - są zwolnieni z odpłatności związanej z leczeniem uzdrowiskowym (i mogą z niego korzystać raz w roku).

NA JAK DŁUGO POJEDZIESZ

To zależy od formy leczenia uzdrowiskowego:

* ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe - fundusz pokrywa koszty zabiegów leczniczych w uzdrowisku, z którym ma podpisaną umowę na tę formę leczenia, natomiast pacjent płaci za zakwaterowanie i wyżywienie. Sam wybiera miejsce zakwaterowania (niekoniecznie w uzdrowisku) oraz miejsce i czas (od 6 do 18 tzw. osobodni);

* bezpłatne szpitale uzdrowiskowe dla dorosłych (21 dni) oraz dla dzieci (27 dni);

* rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym (28 dni, pobyt bezpłatny);

* sanatoria uzdrowiskowe dla dorosłych (21 dni);

* rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym (28 dni);

* sanatoria dla dzieci (21 dni, pobyt bezpłatny).

TO TRZEBA ZABRAĆ

Jadąc na leczenie uzdrowiskowe, koniecznie musisz spakować:

* potwierdzone przez oddział wojewódzki funduszu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe;

* dowód tożsamości;

* aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego - może to być legitymacja rencisty/emeryta, zaświadczenie z zakładu pracy, podbita legitymacja ubezpieczeniowa (pieczątka jest ważna maksymalnie 30 dni), zaświadczenie z urzędu pracy;

* wyniki badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne
z leczenia szpitalnego, które mogą mieć związek ze skierowaniem lub leczeniem
w uzdrowisku;

* stale przyjmowane leki - na cały okres pobytu.

GDY COŚ SIĘ STANIE

Życie różnie się układa i może się zdarzyć tak, że będziesz chciał skrócić czas leczenia uzdrowiskowego lub w ogóle z niego zrezygnować. Co wtedy? Pobytu nie można skrócić. Wyjątkiem jest nagłe zachorowanie lub sytuacja losowa. W innym przypadku musisz liczyć się z opłatą wynikającą z wewnętrznych przepisów uzdrowiska za niezrealizowane osobodni.
Gdy rezygnujesz z wyjazdu, to - jeśli ponownie zdecydujesz się na leczenie w sanatorium - czas oczekiwania na wyjazd będzie liczył się od początku. Wyjątkiem są sytuacje losowe, jak na przykład Twoja choroba, które trzeba jednak potwierdzić odpowiednim dokumentem.
Skierowanie zwróć jak najszybciej do NFZ, aby z Twojego miejsca mogła skorzystać inna osoba.
Wszystkie ewentualne skargi i wnioski dotyczące realizacji świadczeń w czasie pobytu
w sanatorium uzdrowiskowym należy składać bezpośrednio u jego dyrekcji.

Konsultacja merytoryczna: Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku Gazeta Lubuska Premium. Kliknij "Lubię to” i obserwuj oraz komentuj najlepsze artykuły publikowane w systemie Piano.

Czytaj więcej o:
  • NFZ
  • skierowanie do sanatorium
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.