Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion w Słubicach podzieli los kina?

Beata Bielecka
Między innymi ta przedwojenna fotografia przypomina o historycznej wartości słubickiego stadionu.
Między innymi ta przedwojenna fotografia przypomina o historycznej wartości słubickiego stadionu. Archiwum R. Semika
Regionaliści chcą, żeby wpisać zbudowany na początku XX wieku stadion przy ul. Sportowej do rejestru zabytków. - To całkowicie zablokowałoby planowane tam inwestycje - ostrzega burmistrz Tomasz Ciszewicz.

- W naszej ocenie obiekt ten jest o wiele cenniejszy od zbliżonego architektonicznie, a dawno wpisanego już do rejestru stadionu przy al. Paderewskiego we Wrocławiu - mówi Roland Semik.

Z Adrianem Mermerem z Fundacji dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego w Słubicach Dobro Kultury podkreślają, że zabudowania wieńczące kraniec stadionu są przykładem stylu istniejącego między secesją a wczesnym modernizmem, który Niemcy określali jako Reformstil.

Ich zdaniem walory architektoniczne i dobry stan stadionu, którego projekt powstał w 1914 roku, na tle podobnych tego typu budowli w skali kraju, sprawiają, że jest on wart szczególnej dbałości i mocniejszej niż dotychczas ochrony prawnej.

To zablkowałoby inwestycje?

Takich argumentów użyli m.in. w liście, który trafił właśnie do magistratu. Ich inicjatywę poparło już Stowarzyszenie "Nasze Słubice PL" oraz Katedra Ochrony Europejskich Dóbr Kultury na frankfurckiej Viadrinie.

Do tego kroku zachęciła ich m.in. niedawna decyzja radnych miejskich, którzy na wniosek regionalistów podjęli uchwałę, żeby nie dopuścić do wykreślenia z rejestru zabytków fasady dawnego kina Piast (jest przykładem stylu art deco). O to zabiega właściciel nieruchomości, który chce w tym miejscu zbudować galerię handlową i mieszkania. Wielu słubiczanom ten pomysł się podoba, bo kino od lat popada w ruinę i jest fatalną wizytówką miasta. Ale nie strażnikom historii.

T. Ciszewicz o ich nowej inicjatywie mówi z rezerwą. - Rozumiem stanowisko osób, którym leży na sercu los zabytków, ale jak uczy doświadczenie, objęcie obiektu opieką konserwatora całkowicie zablokuje nam możliwość inwestycji - podkreśla. - Mamy plany związane z modernizacją basenu, powiększenia ilości bieżni z 6-torowej na 8-torową, żeby mogły się u nas odbywać mistrzostwa Polski - opowiada.

Jego zdaniem trzeba znaleźć kompromisowe rozwiązanie. - Byłbym zainteresowany wpisaniem do rejestru arkad, bo jest to w 100 procentach coś, co istniało pierwotnie. Ale płyta boiska i całe otoczenie zmieniało się na przestrzeni lat i nie chciałbym, żeby po wpisaniu do rejestru stadion podzielił los kina - dodaje.

Jest wniosek do konserwatora

Regionaliści widzą to inaczej. Kilka dni temu wystąpili z wnioskiem do Błażeja Skazińskiego, kierownika gorzowskiej delegatury Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie całego stadionu do rejestru. Wczoraj próbowaliśmy skontaktować się z B. Skazińskim, ale jest na urlopie.

Natomiast A. Mermer powiedział nam, że jest dobrej myśli, bo stadion jest cennym zabytkiem w skali europejskiej i ma nadzieję, że konserwator to doceni.

Miłośnicy lokalnej historii przypominają też, że istnieje Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Słubice na lata 2010-2013 i w rozdziale "Wartości historyczno-kulturowe" wymienia się w jednym rzędzie pochodzące z 1924 roku kino Piast, powstały w 1399 roku cmentarz żydowski, budynek szkolny przy ul. Wojska Polskiego 1 z ok. 1885 roku i właśnie stadion.

Uważają też, że tylko przez edukację obywatelską i konkretne działania da się zrewitalizować w mieście to, co pozostało w nim jeszcze wartościowe.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska