Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasady kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Zobacz, jak napisać wniosek do sądu

Agnieszka I. Skowron
Kontakt z dzieckiem jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem rodzica - niezależnym od posiadanej władzy rodzicielskiej
Kontakt z dzieckiem jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem rodzica - niezależnym od posiadanej władzy rodzicielskiej DiGiTouch
Gdy rodzice rozstają się w konflikcie, zwykle trudno im ustalić, jak i kiedy będą widywali się z dzieckiem. Wtedy trzeba zwrócić się do sądu o uregulowanie zasad kontaktu. Przeczytaj, jak to wygląda w świetle przepisów.

Rodzice zawsze mają możliwość samodzielnego ustalenia zasad kontaktu z dzieckiem - jeżeli na stałe przebywa ono tylko u jednego z nich. Powinni przy tym kierować się głównie jego dobrem, ale i rozsądnymi życzeniami. Jeżeli jednak dorośli nie potrafią się dogadać w tej kwestii, wówczas o porozumieniu decyduje już sąd opiekuńczy - na wniosek jednego z rodziców.

WAŻNE
W wyroku orzekającym rozwód sąd może rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad dzieckiem oraz o jego kontaktach z rodzicami. Jest to zależne od złożonego wniosku w tej sprawie. Może wpłynąć również już po ogłoszeniu wyroku rozwodowego. Wówczas sąd rozstrzygnie tę kwestię na osobnym posiedzeniu - po wysłuchaniu stron konfliktu.

Sąd może pozostawić władzę rodzicielską i mamie, i tacie - jeżeli przedstawią mu zgodne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

ZAPAMIĘTAJ
Sąd oczekuje, że rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka i dla jego dobra.

KONTAKT Z DZIECKIEM

Jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem rodziców - niezależnym od posiadanej władzy rodzicielskiej. Kontakty obejmują przede wszystkim: * odwiedziny
* spotkania * zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu * porozumiewanie się - bezpośrednie, ale i na odległość (telefon, internet) * utrzymywanie korespondencji.

WAŻNE
Tutaj spoczywa odpowiedzialność na rodzicu, pod którego opieką pozostaje dziecko. Ma on obowiązek przekazywania wszelkiej korespondencji, udostępnienia komputera, w tym również poczty internetowej i telefonu.

OGRANICZENIA

W niektórych sytuacjach sąd może ograniczyć utrzymywanie kontaktów. Robi to w szczególności wtedy, gdy tego wymaga dobro dziecka. Może to polegać m.in. na zakazie spotykania się z dzieckiem, zabierania je poza miejsce stałego pobytu. Sąd może zezwolić również na widywanie się z dzieckiem jedynie w obecności drugiego rodzica czy wskazanej osoby. Ma również możliwość całkowitego zakazania utrzymywania kontaktów.
Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wydaje zarządzenia. Może zobowiązać rodziców do określonych przez siebie zachowań. W szczególności skierować ich na przykład do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną.
Pamiętajmy, że sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawach kontaktów z dzieckiem - pod warunkiem że jego dobro tego wymaga.

ZAPAMIĘTAJ
Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co do których brak jest porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić po umożliwieniu im złożenia oświadczeń - chyba że wysłuchanie wiąże się z nadmiernymi trudnościami.

WŁADZA RODZICELSKA

1. Sąd oprócz zakazania utrzymywania kontaktów z dzieckiem może także pozbawić oboje rodziców bądź jednego z nich władzy rodzicielskiej. Dzieje się tak w przypadku, gdy na przykład:

* nie może być ona wykonywana z powodu jakiejś trwałej przeszkody;

* rodzice nadużywają jej, zaniedbują rażąco obowiązki względem dziecka;

* pomimo wsparcia udzielonego rodzinie dziecko wciąż przebywa pod opieką zastępczą lub innych osób;

* rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

2. A co jeśli ustaną przyczyny, które były podstawą pozbawianie władzy rodzicielskiej? Wtedy sąd może ją przywrócić.

3. Sąd opiekuńczy może również powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając jednocześnie władzę drugiego z nich - do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.

WAŻNE
Pozbawienie lub zawieszenie władzy rodzicielskiej może być orzeczone również w wyrokach orzekających rozwód, separację oraz unieważnienie małżeństwa.

SPRAWY FINANSOWE

1. Sąd może zapewnić pewne pieniądze, które mają zapewnić wykonywanie kontaktów z dzieckiem. Może na przykład:

* zobowiązać osobę uprawnioną do kontaktu albo tę, pod której opieką pozostaje dziecko do pokrycia kosztów jego podróży i pobytu (lub także osoby towarzyszącej dziecku) oraz powrotu do domu;

* odebrać od takiej osoby przyrzeczenia określonego zachowania.

2. Sąd udziela zezwolenia na:

* dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres tzw. zwykłego zarządu majątkiem dziecka - w jego skład wchodzą na ogół elementy, którymi zostało obdarowane i które odziedziczyło. Przekroczenie zwykłego zarządu tym majątkiem - choć nie ma w przepisach katalogów przedmiotów, elementów, czynności prawnych, które tego dotyczą - wiąże się m.in. ze znacznym uszczupleniem majątku, zmianą przeznaczenia jego składników albo ich obciążeniem. Zgoda sądu potrzebna jest na przykład w momencie chęci zbycia nieruchomości należącej do dziecka czy ustanowienia na niej hipoteki albo sprzedaży wartościowej rzeczy;

* wyrażenie przez rodziców zgody na dokonanie takiej czynności przez dziecko na wniosek jednego z rodziców, po wysłuchaniu drugiego z nich.
Takie postanowienie na zezwolenie staje się skuteczne z chwilą, gdy się uprawomocnia.

ZAPAMIĘTAJ
Sądem właściwym do rozpoznania spraw dotyczących kontaktów jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka.

POZA KRAJEM

1. Orzeczenie sądu, które dotyczy prawa do kontaktów z dzieckiem jest przestrzegane i wykonywane w krajach Unii Europejskiej. Trzeba oczywiście spełnić pewne wymogi, żeby do tego doszło. Ważnym jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez sąd, który orzekał w sprawie kontaktów z dzieckiem.

2. Sąd w kraju pochodzenia ma obowiązek wydać zaświadczenie z urzędu. Dzieje się tak w przypadku, gdy w chwili ogłoszenia orzeczenia, kontakty rodziców z dzieckiem mają tzw. charakter transgraniczny. Czyli na przykład jedno z rodziców zamieszkuje inny kraj członkowski albo planuje do niego wyjechać.

wzór wniosku

Rzeszów, 29.01.2012 r.
Imię, nazwisko
adres wnioskodawcy

Sąd Rejonowy w Rzeszowie
III Wydział Rodzinny i Nieletnich

Wnioskodawca: tutaj wstawiamy imię, nazwisko, adres wnioskodawcy

Uczestnik postępowania: imię, nazwisko, adres, na przykład drugiego rodzica, pod którego pieczą pozostaje dziecko

Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem

Wnoszę o:
- ustalenie kontaktów z małoletnim (imię i nazwisko dziecka, data urodzenia) przez wnioskodawcę (tutaj imię i nazwisko wnioskodawcy) będącego ojcem małoletniego.

Proponuję ustanowienie kontaktów w następujący sposób:

* (tu wpisz własną propozycję) co drugi weekend miesiąca małoletni będzie przebywał w mieszkaniu swojego ojca. Wnioskodawca będzie odbierał dziecko w soboty o godzinie 9.00 rano, a przywiezie je z powrotem w niedzielę o godz. 18.00 do miejsca zamieszkania. Spotkania będą odbywać się bez udziału osób trzecich.
Wnoszę także o możliwość zabierania w wymienione weekendy małoletniego poza miejsce jego zamieszkania, tzn. na wycieczki turystyczne i w odwiedziny do rodziny wnioskodawcy poza miasto Rzeszów.
Wnoszę także o to, abym mógł z małoletnim spędzić połowę ferii zimowych oraz połowę wakacji w czasie ustalonym z uczestniczką postępowania - matką małoletniego oraz o możliwość kontaktu telefonicznego i za pomocą poczty elektronicznej z małoletnim.

Uzasadnienie:

Wnioskodawca i uczestniczka postępowania rozwiedli się orzeczeniem sądu dnia... (tutaj data). Nikt ze stron rozprawy rozwodowej w tamtym czasie nie złożył wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wnioskodawca zakładał, jak się okazało błędnie, że uczestniczka postępowania nie będzie mu utrudniać kontaktów z małoletnim. Jednak na takie przeszkody napotkał. Wnioskodawca nie może się z uczestniczką porozumieć co do odwiedzin czy też zabierania małoletniego do mieszkania ojca. Wnioskodawca ma także problemy z kontaktem telefonicznym czy e-mailowym z małoletnim, co jest utrudniane przez jego matkę.
W związku z tym wniosek jest w pełni uzasadniony.

Załączniki:
- oryginał aktu urodzenia dziecka,
- odpis wniosku,
- opłata wniosku z wysokości 40 zł uiszczona znakami opłaty sądowej zakupionymi w kasie sądu i przyklejonymi na wniosku bądź bezpośrednio na rachunek sądu (tutaj ważne, żeby do wniosku dołączyć potwierdzenie wpłaty).

Podpis wnioskodawcy
(odręczny)

Zapraszamy na fanpage **

Gazeta Lubuska Premium

**. Kliknij "Lubię to" i obserwuj oraz komentuj najlepsze artykuły publikowane w systemie Piano.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska