Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne dania, że palce lizać!

Magda Weidner, (omg) 68 324 88 70 [email protected]
Koszyczki wielkanocne
Koszyczki wielkanocne Martyna Sobka/smakiempisany.blogspot.com
Wielkanocny stół. Na nim babki, mazurki, żurek na zakwasie. I tak na pewno będzie w wielu domach. Ale są też potrawy, które powstały niedawno i mogą urozmaicić naszą kuchnię i zaskoczyć naszych gości. Przygotuj je wspólnie z kulinarnymi blogerkami z naszego regionu.

Proste, tanie i bardzo smaczne - każdy może to zrobić

Koszyczki wielkanocne
Koszyczki wielkanocne Martyna Sobka/smakiempisany.blogspot.com

Koszyczki wielkanocne
(fot. Martyna Sobka/smakiempisany.blogspot.com)

Martyna Sobka pochodzi z Nowej Soli. Studiuje zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Prowadzi blog kulinarny www.smakiempisany.blogspot.com. Prawdziwą kuchnią zainteresowała się na studiach. - Student też człowiek, coś zjeść musi - śmieje się Martyna. Na blogu prezentuje przepisy na dania proste, tanie i bardzo smaczne. Takie, aby każdy mógł je przygotować. Lubi eksperymentować z kuchnią polską, włoską i chińską. Spróbujcie koszyczków wielkanocnych i tea-ramisu.

KOSZYCZKI WIELKANOCNE

Składniki na 4 koszyczki: * 4 małe jajka (klasy M) * 4 kromki pszennego chleba tostowego * 4 plasterki ulubionej szynki * garść posiekanego szczypiorku * garść startego żółtego sera * 2 niewielkie pieczarki * 2 laski kabanosa * 2 łyżki masła * sól * pieprz.

Przygotowanie: Masło rozpuszczamy w garnuszku. Z chleba usuwamy skórki i delikatnie rozwałkowujemy kromki, aby zrobiły się cieńsze. Płynnym masłem smarujemy kawałki chleba z obu stron. Formę do muffinek lekko natłuszczamy i umieszczamy w niej kromki, by uformować koszyczki. W każdym chlebowym koszyczku układamy plaster szynki, plasterki pieczarek oraz szczypiorek. Na górę wbijamy jajko. Doprawiamy solą i pieprzem. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. i pieczemy 7 min. Wyciągamy formę i posypujemy koszyczki żółtym serem. Zapiekamy kolejne 5-7 min. Po wyjęciu z piekarnika robimy pałączki z kawałków kabanosa i wbijamy je w koszyczek. Podajemy na ciepło.

TEA-RAMISU

Składniki: * opakowanie podłużnych biszkoptów * 300 g serka mascarpone * 200 ml śmietanki kremówki * 5 torebek herbaty Earl Grey * 2 łyżki cukru pudru * 200 ml zaparzonej herbaty Earl Grey * łyżka kakao.

Przygotowanie: Serek miksujemy z kremówką i cukrem pudrem na puszystą masę. Rozcinamy torebki z herbatą i wsypujemy ich zawartość do ubitej masy. Mieszamy delikatnie łyżką. Namoczone w zaparzonej herbacie biszkopty układamy w pucharkach na przemian z gotowym kremem herbacianym. Dwie warstwy powinny wystarczyć. 4 biszkopty i 2 łyżki masy zostawiamy do dekoracji. Na ostatniej warstwie kremu układamy - po dwa na porcję - całe, nienamoczone biszkopty. Dekorujemy je herbacianą masą, używając rękawa cukierniczego, posypujemy kakao.

Pomysły na zdrowe potrawy nie tylko dla alergików

Tea-ramisu
Tea-ramisu Martyna Sobka/smakiempisany.blogspot.com

Tea-ramisu
(fot. Martyna Sobka/smakiempisany.blogspot.com)

Sylwia Bożęcka z Zielonej Góry jest mamą małego niejadka. - Mój synek jest uczulony na większość podstawowych produktów, więc cały jego jadłospis leży w moich rękach. Wszędzie szukam inspiracji na nowe, zdrowe potrawy. Robię im zdjęcia i przepisy zamieszczam na moim blogu www.mama-alergika.blog.pl, mając nadzieję, że pomogę innym rodzicom alergików - przyznaje pani Sylwia. - Chcę zebrać moje przepisy w jednym miejscu, zamiast nosić je w głowie. Ale i chcę przekazać kilka swoich pomysłów na potrawy (nie tylko dla alergików) i zielone smoothies.

CRUMBLE DE BANANA

Składniki ciasta: * szklanka mąki orkiszowej białej * szklanka płatków owsianych * 5 łyżek cukru trzcinowego, brązowego * 300 ml mleczka kokosowego z puszki * 2 banany * łyżka oleju słonecznikowego.
Przygotowanie: Mąkę, płatki, cukier i mleczko (wraz z jego twardym tłuszczem) mieszamy w misce na lepkie ciasto. Piekarnik rozgrzewamy do 195 st. Małą, okrągłą foremkę natłuszczamy olejem słonecznikowym i wykładamy połowę ciasta, formując delikatnie boki. Układamy pokrojone w plasterki banany. Drugą część ciasta rozdrabniamy palcami na kruszonkę i przykrywamy nią banany. Wkładamy do piekarnika na około 40 min, ciasto powinno się zarumienić.
Składniki karmelu: * 200 ml śmietanki owsianej (lub innej roślinnej) * 5 łyżek cukru muscovado.

Przygotowanie: Na małą patelnię wlewamy śmietankę, dodajemy cukier. Gdy cukier się rozpuści, zmniejszamy ogień na średni i ciągle mieszając, podgrzewamy przez około 15 minut.
Ciasto podajemy z karmelem.

CIASTECZKA A LA RAFAELLO

Składniki na jedną porcję: * 1,5 szklanki ekspandowanego amarantusa (dostępny w większych marketach na stoisku ze zdrową żywnością) * 1/2 szklanki wiórków kokosowych * 60 ml syropu klonowego.

Przygotowanie: Amarantus dokładnie mieszamy z wiórkami, powoli wlewamy syrop klonowy. Mieszamy łyżką, powinna wyjść luźna, lepka masa. Nagrzewamy piekarnik do 135 st. Z masy tworzymy zbite kuleczki - nie jest to takie proste, na początku wydaje się, że się nie skleją - trzeba mocno ugniatać w dłoni, ewentualnie dodać do masy syropu. Kuleczki układamy na papierze do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na 20-25 min. Można je zjeść na ciepło lub zimno.

Ulubiona sałatka i pieczeń - miękka, delikatna, pachnąca

Pieczeń z łopatki
Pieczeń z łopatki Katarzyna Sadłowska/aduparosnie.com

Pieczeń z łopatki
(fot. Katarzyna Sadłowska/aduparosnie.com)

Kasia Sadłowska z Zielonej Góry piecze i gotuje od początku 2011 roku. Wcześniej nie interesowała się kuchnią. - Ale było kilka dań, deserów, sałatek, które wraz z mężem Tomkiem potrafiliśmy zrobić. Chcieliśmy mieć te wszystkie przepisy w jednym miejscu. Do pomysłu włączyła się moja mama, która zawsze bardzo dobrze gotowała - opowiada Kasia. I tak powstał blog www.aduparosnie.com. - Dużo śmiechu było z wymyślaniem tej nazwy. Wiedzieliśmy, że musi być chwytliwa i z jajem. No i chyba nam wyszło - śmieje się blogerka.

SAŁATKA MIMOZA

Składniki na całkiem sporą miskę: * 6 jajek * 1/2 kostki żółtego sera * 2 puszki makreli w oleju * pół zamrożonej małej osełki masła * cebulka * mały majonez * sól * pieprz * jakaś zielenina do dekoracji (szczypiorek, kiełki).

Przygotowanie: Jajka gotujemy na twardo. Żółty ser i cebulę miksujemy w malakserze (oczywiście osobno), a makrelę odsączamy i miętosimy widelcem. Ugotowane jaja zalewamy zimną wodą, a następnie oddzielamy żółtka od białek. Żółtka trzemy na tarce na małych oczkach, a białka na dużych. Na koniec trzemy masło (im później, tym lepiej, żeby się za bardzo nie roztopiło). Warstwy kładziemy w misce w następującej kombinacji: białko, ryba, majonez, ser, masło, ryba, cebula, majonez, ser, żółtka. Każdą warstwę solimy i pieprzymy. Sałatkę odkładamy na godzinkę do lodówki, żeby się przegryzła.

PIECZEŃ Z ŁOPATKI

Składniki: 1 kg łopatki bez kości * cebula * ząbek czosnku * 12 g suszonej kolendry * łyżeczka soli * łyżeczka czarnego pieprzu.

Przygotowanie: Mięso należy przygotować dzień wcześniej, najlepiej wieczorem. Kolendrę rozdrobnić w moździerzu i wymieszać z solą i pierzem. Ząbek czosnku pokroić na drobne kawałki. Umyte i osuszone mięso nakłuć, a w dziurki włożyć czosnek. Obtoczyć w kolendrze. Przykryć kilkoma talarkami cebuli, włożyć do woreczka i odłożyć do lodówki na całą noc, żeby się przegryzło. Nazajutrz piekarnik rozgrzać do 200 st. Mięso włożyć do rękawa do pieczenia (rękaw musi być nakłuty w kilku miejscach, a jego końcówki związane dość luźno, żeby była niewielka szczelina). Mięso włożyć do naczynia żaroodpornego i piec przez godzinę. Pieczeń jest najlepsza następnego dnia - miękka, delikatna i pachnąca.

Chleb do święconki możemy upiec sami

Pierś z kurczaka
Pierś z kurczaka Sylwia Foterek/pozeraczka.pl

Pierś z kurczaka
(fot. Sylwia Foterek/pozeraczka.pl)

Sylwia Foterek z Zielonej Góry od pięciu lat gotuje w sposób świadomy i przemyślany, nie posiłkuje się daniami z torebek. - Na studiach korzystałam z sosów w proszku czy gotowych mięs. Ale to się zmieniło. Poszłam "na swoje" i uznałam, że to się nie opłaca. Ponadto mam zamiar założyć rodzinę, więc muszę zadbać o swoje zdrowie - opowiada pani Sylwia, która nie boi się eksperymentów w kuchni. - Mój blog www.pozeraczka.pl działa już dwa lata, a założyłam go z nudów. Lubię modyfikować klasyczne przepisy, tworząc całkiem nowe zestawienia smaków.

CHLEB DO ŚWIĘCONKI

Składniki: * 500 g mąki pszennej * 250 ml letniej wody * łyżeczka soli * łyżeczka cukru * 7 g drożdży suchych * łyżka maku.

Przygotowanie: Ze wszystkich (poza makiem) składników wyrobić ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (można do lekko nagrzanego piekarnika). Wyrobić jeszcze raz i przełożyć do keksówki. Posmarować rozbełtanym białkiem i posypać makiem. Odstawić do ponownego wyrośnięcia na 2 godziny. Piec 40 min w 180 st.

PIERŚ Z KURCZAKA W ZIELONEJ CZUBRYCY I CZOSNKU NIEDŹWIEDZIM

Składniki: * pierś z kurczaka * zielona czubryca * czosnek niedźwiedzi * pieprz * sól * pół cebuli * 2 ząbki czosnku.

Przygotowanie: Pierś włożyć do zawiązanego z jednej strony rękawa do pieczenia, wsypać do niego przyprawy i wlać 2 łyżki oliwy. Mięso dokładnie wymieszać w przyprawach. Do rękawa dodać cebulę i czosnek i zawiązać z drugiej strony. Piec 40 min w wysokiej temperaturze.

Zajączek niech wskoczy na wielkanocny stół

Magdalena Konsewicz z Zielonej Góry to nasza Czytelniczka, której przepisy znajdziecie na www.gazetalubuska.pl/kuchnia i na naszym kulinarnym fanpage'u "Lubuskie smaki". Do gotowania zaprasza swojego synka Karola. - Wielkanoc to wspaniała okazja, żeby włączyć nasze pociechy w przedświąteczne przygotowania. Zadbajmy, by atmosfera była pełna radości i wyczekiwania. Przy okazji przygotowywania pyszności możemy opowiadać dziecku o wielkanocnej tradycji i świątecznych zwyczajach - zauważa pani Magdalena.

ZAJĄCZEK WIELKANOCNY

Składniki na foremkę o pojemności 1/2 litra: * 40 g cukru * 40 g masła lub margaryny * 1/2 torebeczki cukru waniliowego * łyżeczka mleka * 80 g mąki * 4 łyżki mąki ziemniaczanej * 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia * margaryna i mąka do wysmarowania foremki.

Przygotowanie: Margarynę zmiksować z cukrem, dodać cukier waniliowy, mleko i dalej miksować. Dodać mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia i całość ponownie zmiksować. Wysmarować foremkę i nałożyć ciasto do zajączkowej formy. Piec 35 min w 180 st.

Zapraszamy na fanpage **

Gazeta Lubuska Premium

**. Kliknij "Lubię to" i obserwuj oraz komentuj najlepsze artykuły publikowane w systemie Piano.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska