Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze emerytury i renty po zmianach. Wątpliwości wyjaśnia ekspertka z ZUS

gm
Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału świadczeń emerytalno-rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze
Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału świadczeń emerytalno-rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze Paweł Janczaruk
Na pytania Czytelników dotyczące nowości w emeryturach i rentach, które obowiązują od 1 stycznia tego roku, odpowiada Elżbieta Kurzęcka. Jest naczelnikiem wydziału świadczeń emerytalno-rentowych oddziału ZUS.

- Urodziłam się 20 lipca 1958 roku. Kiedy osiągnę pełny wiek emerytalny?
- 1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa z 11 maja 2012 roku
o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zmieniła między innymi wiek emerytalny, wydłużając go o miesiąc za każdy kwartał obowiązywania nowych przepisów (docelowo do osiągnięcia pułapu wieku emerytalnego wynoszącego 67 lat dla obu płci).
I tak, dla kobiety urodzonej 20 lipca 1958 roku wiek emerytalny zostaje przesunięty o rok i 11 miesięcy. A więc prawo do emerytury będzie przysługiwało od 20 czerwca 2020 roku. Jak to samodzielnie obliczyć? Przed zmianą 60 lat życia osiągnęłaby pani 20 lipca 2018 roku. Za każdy kwartał począwszy od 1 stycznia 2013 roku do 20 lipca 2018 roku przybywa jeden miesiąc. Pięć lat razy cztery miesiące plus trzy miesiące = 23 miesiące, to jest rok i 11 miesięcy. 20.07.1958 + 61 lat i 11 miesięcy = 20.06.2020 roku.

- Od 10 lat jestem na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Po ostatnim badania przez lekarza orzecznika, we wrześniu 2012 roku, ZUS ustalił mi prawo do renty do 8 kwietnia 2015 roku. To jest do osiągnięcia 65. roku życia. Czy to oznacza, że będę jeszcze raz badany przez lekarza orzecznika ZUS? Kiedy dostanę emeryturę?
- Wiek emerytalny w tym przypadku wynosi 65 lat i 10 miesięcy, a więc osiągnie go pan 8 lutego 2016 roku. Automatycznie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przesuwa się do tego dnia. ZUS prześle panu taką informację, załączając nową legitymację emeryta/rencisty potwierdzającą to prawo. Po osiągnięciu pełnego, wydłużonego już wieku emerytalnego, ZUS przyzna panu emeryturę z urzędu.

- W 2010 roku zakład przyznał mi prawo do emerytury pomostowej z tytułu pracy na kolei jako maszynisty pojazdów trakcyjnych. Świadczenie to przysługuje mi do osiągnięcia 65. roku życia, to jest do 1 marca 2020 roku. Czy po tym dniu dostanę emeryturę powszechną?
- Nie. Prawo do emerytury powszechnej uzyska pan po osiągnięciu 67. roku życia - to jest od 1 marca 2022 roku. Do tego też dnia zostanie przedłużone panu prawo do tzw. pomostówki. ZUS prześle panu zawiadomienie o przedłużeniu wypłaty emerytury pomostowej i załączy do tej informacji aktualną legitymację emeryta/rencisty.

- Mam udowodnionych 28 lat pracy w ogóle, w tym 15 lat pracy w warunkach szkodliwych, przebytych do 31 grudnia 1998 roku. Przed zmianą przepisów emerytalnych zamierzałem przejść na wcześniejszą emeryturę z chwilą ukończenia 60. roku życia. Czy nadal to jest możliwe? A jeśli tak, to kiedy mogę złożyć wniosek?
- Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, którzy do 31 grudnia 1998 roku udokumentowali staż łączny wynoszący 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny -
w tym 15 lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze na stanowisku wymienionym w wykazie branżowym (zarządzenie właściwego ministra) - mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu wieku określonego dla tej grupy zawodowej.
Oznacza to, że w pana przypadku nadal zachowuje pan prawo do przyznania emerytury w wieku 60 lat. Wniosek należy złożyć nie wcześniej niż na miesiąc przed jego osiągnięciem. Przy ustaleniu prawa do niej nie ma już obowiązku rozwiązania stosunku pracy. ZUS w takiej sytuacji ustali prawo do tej emerytury, obliczy jej wysokość, ale zawiesi wypłatę, ponieważ kontynuuje pan zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy.

- Mam przyznaną emeryturę wcześniejszą, przysługującą kobietom po ukończeniu 55. roku życia i udokumentowaniu co najmniej 30 lat pracy. ZUS wypłaca mi to świadczenie od 1 stycznia 2010 roku. 5 czerwca tego roku kończę 60 lat. Czy mogę wystąpić o emeryturę na zreformowanych zasadach i jak będzie obliczona jej wysokość?
- Pełny wiek emerytalny, wynoszący w tym przypadku 60 lat i dwa miesiące, osiąga pani 5 sierpnia tego roku. Po tej dacie może pani wnioskować o ustalenie prawa do emerytury zreformowanej. Jej wysokość zostanie ustalona w oparciu o zwaloryzowaną wartość kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczeniowym, pomniejszonych o sumę wypłaconych emerytur wcześniejszych.
Tak ustalona podstawa wymiaru zostanie podzielona przez średnie dalsze trwanie życia osoby w wieku przejścia na emeryturę, określone przez GUS. Jeśli obliczone w ten sposób świadczenie okaże się mniej korzystne od pobieranego dotychczas, ZUS nadal będzie wypłacał korzystniejszą emeryturę wcześniejszą, a zawiesi wypłatę tej zreformowanej.

- Urodziłem się w 1941 roku i od 1992 roku pobieram emeryturę nauczycielską z artykułu 88 Karty Nauczyciela. Po ustaleniu tego prawa nadal pracowałem przez osiem lat. Czy mogę ustalić sobie prawo do emerytury zreformowanej - z uwzględnieniem wartości kapitału początkowego i stanu konta ubezpieczenia emerytalnego?
- Nie. Prawo do emerytury zreformowanej mają osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku. Ustawa emerytalna przyznaje wyjątkowo to prawo ubezpieczonym urodzonym przed tym dniem, jeśli kontynuowali ubezpieczenie emerytalno-rentowe po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego oraz po tej dacie złożyli wniosek o przyznanie emerytury zreformowanej. Nie spełnia pan obu tych warunków. Nie kontynuował pan ubezpieczenia po osiągnięciu 65. roku życia, a wniosek o emeryturę złożył pan w 1992 roku, a więc przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego.

- Od 1 kwietnia 2011 roku mam ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego. Przyznanego bez względu na wiek, ponieważ po 37 latach pracy zostałam zwolniona z powodu likwidacji zakładu. Świadczenie to przysługuje mi do 16 października 2016 roku, to jest do osiągnięcia 60. roku życia. Czy to oznacza, że nie będę miała żadnych świadczeń, jeśli wiek emerytalny się przesuwa?
- W pani przypadku nie ma podstaw do niepokoju. Wiek emerytalny, wynoszący 61 lat i cztery miesiące, osiągnie pani 16 lutego 2018 roku i do tego dnia ustawowo przesunie się prawo do świadczenia przedemerytalnego. W najbliższym czasie otrzyma pani z ZUS informację potwierdzającą to prawo.

Zapraszamy na fanpage **

Gazeta Lubuska Premium

**. Kliknij "Lubię to" i obserwuj oraz komentuj najlepsze artykuły publikowane w systemie Piano.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska