Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie będzie miało najnowszy system ostrzegania w Polsce

(pik)
Konferencja została zwołana przez wojewodę Marcina Jabłońskiego. Obok niego siedzą komendant główny państwowej straży pożarnej Wiesław Leśniakiewicz i nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny policji.
Konferencja została zwołana przez wojewodę Marcina Jabłońskiego. Obok niego siedzą komendant główny państwowej straży pożarnej Wiesław Leśniakiewicz i nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny policji. Jakub Pikulik
Wypadek? Powódź? Katastrofa? Informacje o tych i innych groźnych zdarzeniach już niedługo będą wyświetlane na ekranach telewizorów Lubuszan.

Dzisiaj w gorzowskiej filharmonii została zorganizowana konferencja, poświęcona nowoczesnym systemom informowania o zagrożeniach. Przybyło na nią kilkaset osób, w tym gen. Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny państwowej straży pożarnej i nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny policji. Z zaproszenia wojewody Marcina Jabłońskiego skorzystał też Hiroski Matsumoto, radca ambasady Japonii w Polsce. Co kraj kwitnącej wiśni ma wspólnego z naszym województwem? - Systemy ostrzegania ludzi przed zagrożeniami sprawdziły się w trzęsieniu ziemi i późniejszej fali tsunami w 2011r. - mówi Matsumoto.

Podobnie jak w Japonii, także w naszym województwie już pod koniec kwietnia wprowadzony zostanie system, ostrzegający przed zagrożeniami na ekranach telewizorów. W przypadku wystąpienia groźnego dla ludzi zjawiska, w telewizorze pojawi się komunikat. Obraz danego programu będzie mógł być pomniejszony, a obok wstawiona zostanie np. mapa z zagrożeniami albo objazdami. Takie możliwości daje telewizja cyfrowa, która z całości objęła zasięgiem nasz region jako pierwszy w Polsce w listopadzie zeszłego roku. Pierwszy w Polsce będzie też system ostrzegania.

Japończyk dodał jednak, że w przypadku kataklizmu, kiedy nie ma prądu, najskuteczniejszą formą dotarcia do mieszkańców pozostaje... radio.

Przypomnijmy, że już w zeszłym roku Lubuski Urząd Wojewódzki opracował specjalną aplikację ma smartfony, dzięki której na bieżąco można śledzić komunikaty o zagrożeniach w naszym województwie. Na przykład w przypadku zagrożenia powodzią można za pośrednictwem komórki sprawdzać stany rzek w konkretnych miejscach regionu. Aplikacja jest bezpłatna, można ją pobrać ze strony Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska