Marek Czerniawski: Stelmet UKP Zielona Góra jest skazany na awans

Dodano: 2 marca 2013, 6:00 Autor:

Marek Czerniawski ma 48 lat. Był zawodnikiem m.in. Lechii Zielona Góra, Lecha Poznań, Pogoni Świebodzin oraz francuskich US Dunkerque, EDS Montluçon i US Argentan. Jako trener prowadził Lechię, Stilon Gorzów, Chemika Police, Polonię Słubice i Wartę Poznań.

Marek Czerniawski ma 48 lat. Był zawodnikiem m.in. Lechii Zielona Góra, Lecha Poznań, Pogoni Świebodzin oraz francuskich US Dunkerque, EDS Montluçon i US Argentan. Jako trener prowadził Lechię, Stilon Gorzów, Chemika Police, Polonię Słubice i Wartę Poznań. (fot. Tomasz Gawałkiewicz)

- Na pewno wrócę na ławkę trenerską, chciałbym już w tym półroczu. Obecnie w Zielonej Górze myśli się o drugiej lidze. Świetnie, tylko po awansie trzeba być tam jak najkrócej - mówi Marek Czerniawski, były zawodnik i trener między innymi Lechii Zielona Góra.

- Jest pan zadowolony ze swojej kariery zawodniczej?
- Dla mnie była to jedna z niewielu przepustek, aby w czymś zaistnieć. Mocno angażowałem się w treningi, miałem cel. Na pewno niejedna osoba by powiedziała, że w latach 80. wyjechać do ekstraklasy, do Lecha Poznań, to był wielki sukces. Też tak uważam. Do Wielkopolski trafiłem mając 20 lat i byłem najmłodszy w zespole. Wówczas ligi były mocniejsze, bo rzadko, kto dostał pozwolenie na wyjazd za granicę. Lechia Zielona Góra, w której ja grałem też prezentowała solidniejszy poziom. Na początku lat 90. wyjechałem do drugiej ligi francuskiej, potem grałem po roku w dwóch tamtejszych trzecioligowcach. Była różnica w płacach porównując z naszymi klubami.

- Grywa pan jeszcze w piłkę?
- Cały czas występuję w oldbojach Lecha Poznań. Jeździmy na turnieje pokazowe i rywalizujemy w Pucharze Polski. W Zielonej Górze, na trawiastych boiskach od dawna zakładam koszulkę Mela-Invest. Występuję też w tym zespole w lidze odbojów +45. Dla mnie to sposób na styl życia.

- Ostatnio prowadził pan Wartę Poznań, ale było to w 2010 roku. Czym się pan zajmuje obecnie?
- Na razie jestem bez pracy. Miałem dużo propozycji z różnych klubów, jednak mnie nie interesowały. Ostatnio skończyłem kurs trenerski UEFA PRO, czyli posiadam największy stopień, jaki można osiągnąć. Zrobiłem staż we Francji, w US Boulogne, w grudniu obroniłem pracę. Na pewno wrócę na ławkę trenerską, chciałbym już w tym półroczu. Mówię o ofercie z klubu profesjonalnego, ponieważ nie interesuje mnie praca w zespołach trzecioligowych oraz tych z drugiej ligi, gdzie nie traktuje się tego sportu jak zawód. Lubię pracować w zespole, który o coś walczy.

- Śledzi pan wyniki lubuskich zespołów?
- Tak, robię to na bieżąco. Wiem, jaka jest sytuacja Stelmetu UKP, czyli dawnej Lechii Zielona Góra, byłem na kilku ich meczach. Jest pytanie. Nawet jak klub chce i pewnie zrobi awans, to co dalej? Dla mnie powinno się już dziś myśleć o tym, aby kiedyś wejść do ekstraklasy, albo przynajmniej do pierwszej ligi. Druga liga jest najdroższa spośród wszystkich rozgrywek. Ekstraklasa z kolei, to jedyny poziom, gdzie można dostać jakieś pieniądze. Dostaje się je na przykład z Canal+. Dla drużyny z naszego miasta stanowiłoby to sporą część budżetu. Jak nie będziemy mieli zespołu na wyższym poziomie, to nasze województwo nie zacznie się liczyć. Póki, co jesteśmy ubodzy, jeżeli chodzi o piłkę seniorską. W przypadku awansu stworzy się szansa rozwoju także dla trenerów, czy sędziów z naszego regionu.

- Sądzi pan, że teraz przychodzą lepsze czasy dla zielonogórskiej piłki?
- Ja myślę, że zawsze jest dobry czas. Trzeba mieć tylko pomysł, plan docelowy. Obecnie myślimy o drugiej lidze. Świetnie, tylko po awansie trzeba być tam jak najkrócej. Oby ta druga liga znowu nie zamordowała klubu. Już to kiedyś przerabiano.

- Jak pan postrzega obecny zespół Stelmetu UKP?
- Ta drużyna jest skazana na awans. Mam opinię kilku trenerów. Jest jednoznaczna: to najlepsza i najmocniejsza ekipa w tej lidze. Myślę, że muszą już przygotowywać się na grę w drugiej lidze i spoglądać w przyszłość.

Czytaj więcej o:
  • Lech Poznań
  • Lechia Zielona Góra
  • Marek Czerniawski
  • Stelmet UKP Zielona Góra
  • Warta Poznań
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.