Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i dla kogo zmieniły się przepisy emerytalne

Irena Boguszewska, (kb)
stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - do osiągnięcia jednakowego poziomu 67 lat
stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - do osiągnięcia jednakowego poziomu 67 lat sxc.hu
1 stycznia zaczęła się reforma emerytalna, przez którą docelowo będziemy pracować aż do 67. roku życia. Szczegółowo opisujemy najważniejsze nowości, jakie wprowadza. Wyjaśniamy zmiany dotyczące wieku emerytalnego.
Sprawdź, do kiedy będziesz pracował
Sprawdź, do kiedy będziesz pracował archiwum GL

Sprawdź, do kiedy będziesz pracował
(fot. archiwum GL)

1. Najistotniejsze zmiany polegają na:

* stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - do osiągnięcia jednakowego poziomu 67 lat;

* wprowadzeniu możliwości przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem wieku emerytalnego;

* pomniejszaniu podstawy obliczenia emerytury z systemu zreformowanego o kwotę pobranych wcześniejszych emerytur - przyznanych przed osiągnięciem nowego wieku emerytalnego;

* stopniowym ujednoliceniu stażu ubezpieczeniowego dla kobiet i mężczyzn (do 25 lat) uprawniającego do najniższej emerytury;

* dostosowaniu podwyższonego wieku emerytalnego do zasad ustalania stażu hipotetycznego uwzględnianego przy obliczaniu wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy;

* umożliwieniu dalszego pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz świadczeń o charakterze przedemerytalnym do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego;

* wydłużeniu okresu pobierania okresowej emerytury kapitałowej.

2. Ponadto wprowadzono zmiany odnośnie realizacji dotychczasowych przepisów z zakresu zabezpieczenia społecznego. Dotyczą m.in.

* zniesienia wymogu rozwiązania stosunku pracy przy ubieganiu się o emeryturę z art.184 ustawy emerytalnej;

* ustalania emerytury w tzw. mieszanej wysokości.

PODNIESIENIE WIEKU EMERYTALNEGO

1. Będzie następowało stopniowo - począwszy właśnie od bieżącego roku.

2. I tak od 1 stycznia wiek emerytalny będzie podnoszony zarówno kobietom, jak i mężczyznom - co kwartał o miesiąc, czyli co roku o cztery miesiące.

3. Bez zmian pozostaje wiek emerytalny dla:

* kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1953 roku - wciąż wynosi 60 lat;

* mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1948 roku - 65 lat.

ZAPAMIĘTAJ
Wprowadzenie podwyższonego wieku emerytalnego - docelowo do 67. roku życia - dotyczy kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 roku oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 roku.

4. Z reformy wyłączone są panie, które jeszcze w 2012 roku ukończyły 60 lat oraz panowie, którzy w zeszłym roku ukończyli 65 lat.

URODZENI W 1948 ROKU

1. Wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 1948 roku uległ podwyższeniu i wynosi co najmniej:

* 65 lat i miesiąc - dla urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1948 roku;

* 65 lat i dwa miesiące - od 1 kwietnia do 30 czerwca;

* 65 lat i trzy miesiące - od 1 lipca do 30 września;

* 65 lat i cztery miesiące - od 1 października do 31 grudnia.

2. Podwyższenie wieku emerytalnego dla tej grupy ubezpieczonych daje możliwość:

* przejścia na emeryturę wcześniejszą na dotychczasowych zasadach (określonych w art. 29 i 32 ustawy emerytalnej) mimo ukończenia 60 lat (kobieta) lub 65. roku życia ( mężczyzna) - o ile wniosek o świadczenie zostanie zgłoszony przed ukończeniem wieku emerytalnego ustalonego według daty urodzenia danej osoby;

* nabycia przez mężczyznę uprawnień do tzw. niepełnej emerytury w wieku wyższym niż dotychczasowy (65 lat), przysługującej na podstawie art. 28 ustawy emerytalnej - po udowodnieniu 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Wytłumaczmy to na przykładach z życia wziętych.

Przykład nr 1: kobieta urodzona 8 grudnia 1953 roku, posiadająca na dzień 31 grudnia 2008 roku ponad 32-letni okres zatrudnienia w ramach stosunku pracy - w myśl dotychczasowych przepisów - powinna zgłosić wniosek o wcześniejszą emeryturę najpóźniej do 7 grudnia br. To jest do dnia poprzedzającego ukończenie 60 lat. Zgodnie ze zreformowanymi przepisami - do 7 kwietnia 2014 roku. Czyli do dnia poprzedzającego osiągnięcie wieku emerytalnego wyznaczonego datą urodzenia (60 lat i cztery miesiące).

Przykład nr 2: mężczyzna urodzony 15 września 1948 roku zgodnie z dotychczasowymi przepisami miałby możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę do 14 września 2013 roku (tj. do dnia poprzedzającego ukończenie 65 lat). Od 1 stycznia br. może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę do 14 grudnia br. To jest do dnia poprzedzającego ten, w którym ukończy 65 lat i trzy miesiące (wiek emerytalny wyznaczony jego datą urodzin).

WAŻNE
Podwyższenie wieku emerytalnego oznacza, że zarówno emerytura powszechna na wniosek, jak i ta z urzędu (na zasadach określonych w art. 24a lub 27a ustawy emerytalnej), będzie przyznawana także w podwyższonym wieku.

PODSTAWA PRAWNA

Zmiany w przepisach emerytalnych, które obowiązują od 1 stycznia br., wynikają z ustawy z 11 maja 2012 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw (Dz. U. z 6 czerwca 2012 r., poz. 637).

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ustawa emerytalna

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska