Gołębie dokuczają mieszkańcom Zielonej Góry

Dodano: 18 lutego 2013, 17:00 Autor:

- Od tych odchodów wszystko aż się klei - mówi pani Krystyna z os. Morelowego. Problemem są... gołębie, które notorycznie zanieczyszczają balkony i parapety.

Problem gołębi, które zanieczyszczają balkony i okna mieszkańców bokowisk istnieje od dawna. Gołębie są stałymi bywalcami osiedli. Kłopoty z nimi mają też mieszkańcy osiedla Morelowego. - Trudno się ustrzec, żeby nie brudziły parapetu. Jest to szczególnie uciążliwe, kiedy mieszka się na czwartym piętrze - przyznaje pani Krystyna. - Dodatkową przeszkodą jest to, że balkony są wysunięte i niezabudowane. Nie pomogło nawet to, że zadaszyliśmy nasz balkon. Myśleliśmy z mężem, że te gołębie będą się bały daszku i nie będą podlatywały, ale nic im nie przeszkadza. Siadają na balustradzie i brudzą.

Pani Krystyna właściwie musi myć swój balkon co drugi dzień. A to jest męczące. - Od tych odchodów, to aż się wszystko klei. A z parapetów to trzeba wszystko zdrapywać - mówi pani Krystyna i dodaje: - Gdyby udało się rozwiązać ten problem, mieszkańcy byliby na pewno zadowoleni. Podejrzewam jednak, że nie wszyscy. Są osoby, które na pobliskim skwerze dokarmiają te ptaki. I nie mają nic przeciwko temu, żeby zamieszkiwały one dachy bloków. Narzekają natomiast rodziny z małymi dziećmi. Pociechy, wychodząc na balkon, mogą dotknąć zabrudzonej balustrady, a potem wziąć palce do buzi. - Bardzo łatwo mogą się zarazić chorobami przenoszonymi przez ptaki - mówi jedna z mam przedszkolaka.

Faktycznie może to być problem. - Gołębie są wektorami różnych pasożytów. Mogą przenosić np. toksoplazmozę czy salmonellozę. Duże skupiska gołębi mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka - wyjaśnia dr Marcin Bocheński z wydziału nauk biologicznych UZ. A Liliana Gintowt z sanepidu dodaje: - Należy unikać bezpośredniego kontaktu z ptakami i ich odchodami, a także ich dokarmiania.

Sebastian Rydz jest zdania, że z gołębiami musimy się po prostu "zaprzyjaźnić”. - Problem nie jest aż tak poważny, jakby mogło się wydawać. Gołębie są naturalnym elementem miejskiego krajobrazu, do którego musimy się przyzwyczaić. Jeżeli ktoś ma problem z tymi ptakami, powinien zainwestować, w jakiś odstraszacz - przekonuje.

Z ptakami, a właściwie z tym, co zostawiają po sobie, zmagają się też mieszkańcy i turyści spacerujący po deptaku. Chodzi głównie o ławki stojące wzdłuż al. Niepodległości. - Sam raczej rzadko z nich korzystam, ale czasami obserwuję, jak starsi muszą sporo tych kup zetrzeć, zanim usiądą - mówi Michał Golombek. - Niestety, ale walka z odchodami gołębi to trochę syzyfowa praca.

Jak rozwiązać ten problem? Miasto nie prowadzi żadnych specjalnych działań. - Jeżeli są jakieś zanieczyszczenia na terenie należącym do miasta, to ZGKiM je usuwa - przyznaje Monika Wiśniewska z magistratu. - Najczęściej dostajemy sygnały o zanieczyszczonych ławkach na al. Niepodległości - przyznaje Grzegorz Nowiński, kierownik działu usług komunalnych w ZGKiM. - Staramy się reagować na bieżąco. Jak stopnieje śnieg, to myślę, że zrobimy przegląd tych ławek. Może nikt jeszcze nie będzie na nich siadał, ale chcemy żeby to estetycznie wyglądało.

Czytaj więcej o:
  • gołębie w Zielonej Górze
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Uderzył w opla i uciekł. Kto widział sprawcę zdarzenia?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jesteś za przywróceniem podatku od posiadania psa?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 293.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.