Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy nie dostajesz alimentów na dziecko

Agnieszka I. Skowron
Warto wiedzieć, że o alimenty na dziecko można się starać w sądzie mimo braku rozwodu między małżonkami
Warto wiedzieć, że o alimenty na dziecko można się starać w sądzie mimo braku rozwodu między małżonkami DiGiTouch
Miesiącami prosisz drugiego rodzica o pieniądze? Nie dostajesz ich z funduszu alimentacyjnego, bo masz za duże dochody? Wyjaśniamy, co da się zrobić w takich sytuacjach - na przykładach z życia wziętych.

Były mąż nie płaci mi alimentów na dziecko już od ponad dwóch lat. Z funduszu alimentacyjnego też ich nie dostanę, bo dochód rodziny przekracza wymagane w takich przypadkach 725 zł na jedną osobę. Gdzie mam złożyć wniosek egzekucyjny, który otrzymałam z sądu?

1. Do komornika sądowego - właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego (to ten, kto nie płaci) albo osoby uprawnionej do alimentów (dziecko).

UWAGA
Nie ma obowiązku wskazywania majątku dłużnika, z którego ma być przeprowadzona egzekucja (uzyskanie pieniędzy).

2. Ta zasada dotyczy wszystkich możliwych sposobów egzekucji - z wyjątkiem tej z nieruchomości. Jeśli jej żądamy, musimy to podkreślić w składanym wniosku, określając nieruchomość i wskazując jej adres oraz numer księgi wieczystej.

3. We wniosku zawieramy:

* oznaczenie komornika, do którego kierujemy sprawę;

* imiona, nazwiska stron tego postępowania, a także przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

* oznaczenie rodzaju pisma - że jest to wniosek o egzekucję świadczeń alimentacyjnych;

* przedstawienie sprawy wraz z ujawnieniem dowodów;

* podpis strony albo pełnomocnika, który występuje w jej imieniu;

* na końcu zawsze wymieniamy załączniki, które dołączamy do wniosku - na przykład dokumenty na poparcie dowodów.

UWAGA
Do wniosku koniecznie dołączamy posiadany tytuł wykonawczy, który otrzymaliśmy od sądu.
Bo to na jego podstawie komornik będzie wszczynał egzekucję.

W razie powstania zaległości za okres dłuższy niż sześć miesięcy komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika alimentacyjnego do tzw. rejestru dłużników niewypłacalnych. Ta zasada dotyczy przedsiębiorców zalegających z alimentami.

Mój były mąż nagminnie i przez długi czas uchyla się od płacenia alimentów. Co można mu zrobić w takiej sytuacji?

1. O działaniach wobec dłużników alimentacyjnych mówi ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DZ. U. z 2009 r., nr 1, poz. 7, z późn. zm.).

2. Te działania podejmuje - zapamiętamy to pojęcie, bo będzie się często pojawiać - tzw. organ właściwy dłużnika (osoby, która nie płaci alimentów).
Czyli odpowiedni ze względu na jego miejsce zamieszkania wójt, burmistrz, prezydent lub też wyznaczona przez nich jednostka organizacyjna gminy, na przykład ośrodek pomocy społecznej.

3. Działania wobec dłużników alimentacyjnych podejmowane są z kolei na wniosek - to pojęcie również zapamiętajmy - organu właściwego wierzyciela. To znaczy wójta/burmistrza/prezydenta lub jednostki gminy, w której mieszka osoba uprawniona do otrzymywania alimentów. Dzieje się tak, jeśli:

* ma przyznane prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego;

* została umieszczona w tzw. pieczy zastępczej (sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia opieki i wychowania przez rodziców);

* osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego od rodzica lub jej przedstawiciel ustawowy złoży do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

WAŻNE
Taki wniosek może złożyć w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. To znaczy wtedy, gdy przez ostatnie dwa miesiące nie dostała pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących alimentów.

4. Powyższe prawo przysługuje niezależnie od tego, czy jest wypłacane świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

5. Wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika składa się w organie wypłacającym świadczenia z funduszu alimentacyjnego - w gminie wierzyciela. Należy dołączyć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji. Musi zawierać informację o jej stanie, przyczynach niepowodzenia oraz o tym, co zrobiono, by uzyskać zasądzone alimentów.
O takie zaświadczenie do komornika może także wystąpić organ właściwy wierzyciela

UWAGA
Gdy osoba uprawniona do alimentów ma prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, nie musi składać odrębnego wniosku w sprawie podjęcia działań wobec dłużnika. Bo instytucja wypłacająca świadczenie sama z siebie wystąpi o ich podjęcie.

6. Potem gmina dłużnika przeprowadza tzw. wywiad alimentacyjny. Ma on na celu ustalenie jego sytuacji rodzinnej, finansowej, zawodowej i zdrowotnej oraz poznanie przyczyn niepłacenia na dziecko. Dłużnik musi też złożyć oświadczenie majątkowe. Te informacje trafiają potem do komornika.
Gdy ktoś nie płaci alimentów, bo nie ma zatrudnienia, zostaje zobowiązany do zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy, który dostaje informację o potrzebie jego aktywizacji zawodowej.

7. Jeżeli dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił:

* złożenia oświadczenia majątkowego;

* zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy i przyjmowania jego propozycji;

- jego gmina wszczyna postępowanie dotyczące uznania go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

WAŻNE
Tego uznania nie wydaje się wobec dłużnika, który przez ostatnie pół roku - w każdym miesiącu - wywiązywał się z płacenia alimentów w kwocie nie niższej niż 50 proc. pieniędzy bieżąco ustalonych w tytule wykonawczym.

8. Gdy decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, jego organ właściwy:

* składa wniosek o ściganie go za przestępstwo niealimentacji - polega ono na uporczywym uchylaniu się od wykonania ciążącego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej, narażając ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, co podlega to karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch:

* kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika.

9. Własne czynności wobec dłużnika podejmuje również organ wypłacający świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Trzeba mu zwrócić wypłacone pieniądze, razem z odsetkami.

10. Dodatkowo organ właściwy wierzyciela przekazuje dane o zobowiązaniach dłużnika do biura informacji gospodarczej - w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska