Jesteś tu: Strona główna Lubuszanin Roku 2014 Artykuł

Dobry przykład najlepszą nauką

Dodano: 18 stycznia 2013, 12:30 Autor:

Wyszkolił pokolenia młodych ratowników. Wpajał im zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą czy na lodzie. Zbigniew Zdzitowiecki jest jednym z kandydatów na Lubuszanina Roku.
Zbigniew Zdzitowiecki jest dowodem na to, że dobry przykład jest najlepszą nauką. Dowodem na to efekty jego wieloletniej pracy jest spadająca z roku na rok, liczba ofiar wody

Zbigniew Zdzitowiecki jest dowodem na to, że dobry przykład jest najlepszą nauką. Dowodem na to efekty jego wieloletniej pracy jest spadająca z roku na rok, liczba ofiar wody (fot. Lucyna Makowska)

Ratownik wodny, z ogromną wiedzą, doświadczeniem w ratownictwie i umiejętnościami pływackimi, szefuje żarskiemu oddziałowi WOPR, praktycznie od początku jego powstania. To on przez lata gromadził wokół siebie młodych ludzi i zaszczepiał w nich zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Ratowniczego rzemiosła uczył już kilkuletnie dzieci. Wielu z nich to dziś dorośli ludzie, u których dziecięca pasja stała się sposobem na życie.

Praktycznie każdego lata można go było spotkać na zamkniętym niedawno basenie Leśna w Żarach. Nie przebierał w słowach, gdy widział grupki młodych ludzi popijających piwo, a potem wskakujących do wody. W otoczeniu innych ratowników strzegł, byśmy mogli bezpiecznie mogli korzystać z dobrodziejstwa wody. On sam i wychowane przez niego pokolenia ratowników, każdego lata pracują w nadmorskich ośrodkach. Często kosztem własnego czasu, organizował szkolenia, nie tylko dla adeptów ratownictwa, ale i dla uczniów szkół z całego powiatu. To setki pokazów, przestróg, apeli i wskazówek, jak pomóc tonącym, by samemu nie stać się ofiarą wody.

Woda to groźny żywioł!

To Z. Zdzitowiecki doprowadził do podpisania umowy o współpracy z miejscową policją i strażą pożarną. Od tego czasu płetwonurkowie WOPR uczestniczą w poszukiwaniu ofiar wody. W przeciągu kilku lat zdarzyło mu się wyławiać nawet dzieci. I jak podkreśla to "obrazy”, których nie sposób zapomnieć. Dlatego na spotkaniach z młodzieżą, tuż przed rozpoczęciem wakacji czy zimowych ferii od lat przypomina, że woda, również ta pod lodem, to groźny żywioł. Przypomina, gdzie bezpiecznie można zażywać wodnych szaleństw.

- Rodzice nie zawsze mają na to czas, a gdy w mówimy o tym w szkole, w głowach młodych ludzi ta wiedza zostaje na dłużej - zaznacza Z. Zdzitowiecki.- Apelujemy, by nie wyłączać myślenia na wakacje, że alkohol to największy wróg. Podobnie zimą, brawura często kończy się śmiercią. Zawsze przywołuję w pamięci tragiczne wypadki, bo to chyba działa lepiej niż niejedna przestroga. Gdy 8 lat temu wybudowano kryty basen, rozpoczął na nim pracę jako ratownik. I jest tam do dziś.

Czytaj więcej o:
  • Lubuszanin Roku
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Czym oni sobie zasłużyli?

Informacje z Twojego powiatu

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.