Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seks a niepełnosprawność

Lucyna Makowska
Renata Socha ( z lewej) z gośćmi konferencji dr Izabelą Fornalik,  dr Ewą Kuczyńską, i Krzysztofem Lauschem.
Renata Socha ( z lewej) z gośćmi konferencji dr Izabelą Fornalik, dr Ewą Kuczyńską, i Krzysztofem Lauschem. Lucyna Makowska
Problem seksualności osób niepełnosprawnych w Polsce jest tematem tabu. W Żaganiu rozmawiali na ten temat terapeuci i pedagodzy.

Przeczytaj też:Uprawiał seks z 14-latką. Krzyki w opuszczonym domu!

Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka i Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy z Żagania , zaprosiło na konferencję naukową pod hasłem "Seksualność osób niepełnosprawnych do pedagogów, nauczycieli, ale przede wszystkim opiekunów dzieci niepełnosprawnych. - Uczestniczyło w niej ponad 100 osób, a chętnych było dwa razy tyle - mówi Renata Socha koordynator sympozjum. - Już to świadczy nie tylko o potrzebach, ale i zaniedbaniach w tej dziedzinie życia osób niepełnosprawnych. Człowiek jest całością i potrzebuje zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb, bez względu na stopień rozwoju intelektualnego.
Niestety w Polsce nie mówi się otwarcie na te tematy.

Rodzice się boją, pedagodzy nie potrafią

W domach część rodziców woli nie rozmawiać na ten temat, by niepotrzebnie nie rozbudzać zainteresowania seksem.

Występujące u młodzieży niepełnosprawnej potrzeby, stwarzają napięcia, a opiekunowie wychowawcy i nauczyciele często nie wiedzą jak reagować, jak sobie z tym radzić. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy takie osoby publicznie okazują zachowania seksualne, bo nie czują potrzeby intymności i nie panują nad swoją pobudliwością. Brak takiej wiedzy w efekcie bagatelizuje problem, a niepełnosprawnych spycha na margines życia społecznego. Konferencja ma być pierwszym krokiem do podjęcia inicjatywy. - Zawsze staram się zaprosić na takie spotkania, specjalistów z dość rozległymi biegunowo poglądami- zaznacza R. Socha.

Edukować!

Doktor Izabela Fornalik, pedagog specjalny i edukator seksualny w z nowoczesnym spojrzeniem na seksualność niepełnosprawnych, patrzy nie tylko jako na fizyczny akt, ale pokazuje czym jest macierzyństwo, jak dbać o własną higienę, co dzieje się z ciałem podczas dojrzewania. W swoim wykładzie przytoczyła wyniki swoich badań, które pokazują, że wiele dziewcząt i chłopców z głębszymi zaburzeniami obserwując swoje ciało, odczuwa lęk, odrazę złość a nawet rozpacz, bo zwyczajnie nie wie co się dzieje. Bez właściwej edukacji, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do regresu i rozwoju. Z kolei Krzysztof Lausch, dyrektor zespołu szkół specjalnych w Poznaniu , który na co dzień pracuje z dziećmi z głębokim upośledzeniem, jest też katechetą, twierdzi że u osób skrajnie upośledzonych, seksualność też jest upośledzona.

Co robić? Edukować uczniów rodziców i nauczycieli. Bo w procesie kształcenia nauczycieli pedagogów lekarzy nie podejmuje się tej tematyki. Seksuologii nie wykłada się ani na medycynie ani pedagogice. A przecież w swej pracy muszą zmagać się z takimi problemami.

- Zdaję sobie sprawę, że po tej kilkugodzinnej dyskusji ludzie nie wyjdą z gotową receptą - kończy R. Socha- ale przynajmniej zaczną zastanawiać się nad problemem, szukać metod, sposobów radzenia sobie z problemem.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska