Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz telewizji cyfrowej? Sprawdź antenę!

(decha)
Im wyżej znajdzie się antena, tym lepiej
Im wyżej znajdzie się antena, tym lepiej sxc.hu/forwardcom
Specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej są zaskoczeni niewielką ilością problemów z odbiorem sygnału cyfrowego naziemnej telewizji. Jeśli już są to zazwyczaj za sprawą koszmarnego stanu naszych anten.

Jeżeli dotychczasowa nie mieliśmy z odbiorem telewizji analogowej większych problemów to prawdopodobnie nie będziemy zmuszeni do wymiany anteny. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga bowiem instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie, co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu wykorzystywanej wcześniej instalacji antenowej.

Fachowcy zalecają jednak sięgnięcie po anteny wieloelementowe. I jeszcze jedna ważna uwaga - starajmy się w miarę możliwości zrezygnować ze wzmacniaczy antenowych. Problemy z odbiorem mogą wystąpić przede wszystkim w przypadku starych podniszczonych instalacji antenowych, anten siatkowych, które zazwyczaj obwieszone były wzmacniaczami, jak choinka bombkami.

CO Z ANTENĄ ZBIORCZĄ?

Jeżeli korzystasz z instalacji zbiorczej masz odpowiedni tuner lub telewizor, w twoim mieście nadaje już DVB-T, a mimo to nie możesz odebrać sygnału, zwróć się do administracji budynku, która powinna wprowadzić zmiany w urządzeniach zbiorczych.

Antenę należy skierować na najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową DVB-T, a następnie zaprogramować odbiornik, zgodnie z instrukcją użytkownika, na odbiór kanałów cyfrowych.

- Przez kilka tygodni reagowaliśmy na każdy sygnał o kłopotach z odbiorem telewizji cyfrowej - mówi Michał Półtorak, szef zielonogórskiej UKE. - Niemal wszystkie dotyczyły złej instalacji antenowej.

Nawet najlepszej klasy odbiornik telewizyjny jest bowiem jedynie bezużytecznym meblem bez dobrze zainstalowanej i poprawnie działającej instalacji antenowej. Według ustaleń UKE tylko w dwudziestukilku miejscowościach mogą wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym. Przede wszystkim za sprawą ukształtowania terenu. UKE zaleca, by w miejscowościach, w których odbiór będzie utrudniony, anteny zamontować na zewnątrz budynków na wysokości - co najmniej 10 metrów. Na przykład przy pomocy masztów. Resort infrastruktury i cyfryzacji przeznaczy także dodatkowe pieniądze na tzw. doświetlenie tych białych plam.

TYLKO NISKOSZUMNY

Na potrzeby odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T najlepiej stosować anteny szerokopasmowe, obejmujące zakres UHF, kanały 21 - 69. Przy odbiorze słabych sygnałów z bardziej odległych obiektów nadawczych może zajść konieczność zastosowania odpowiednio dobranego wzmacniacza. Powinien być to wzmacniacz o jak najniższym współczynniku szumów (tzw. niskoszumowy lub niskoszumny).

Anteny pokojowe mogą być stosowane, ale tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału. Natomiast fachowcy i tak podkreślają, że zewnętrzna antena zapewnia lepszy odbiór niż ta wewnętrzna. Specyfika sygnału telewizji DVB-T pozwala na odbiór programów przy użyciu mniejszych i przenośnych anten. W pobliżu stacji nadawczych odbiór powinien być możliwy również przy użyciu najprostszych anten teleskopowych nawet wewnątrz budynków. Odmianą anten pokojowych są anteny panelowe przeznaczone do montażu na zewnątrzpomieszczeń. Z reguły są tak samo zbudowane jak te pokojowe i te same problemy zodbiorem, dlatego ich stosowanie, chociaż bardzo wygodne, jest również ograniczone do niewielkiego obszaru wokół nadajnika.

- W przypadku telewizji analogowej pogarszający się stan instalacji antenowej sprawiał, że obraz pogarszał się stopniowo, a my się do tego często przyzwyczajaliśmy - tłumaczy Półtorak. - W przypadku cyfry do pewnego poziomu sygnału odbiór jest idealny. Jednak, gdy ten skrajny próg przekroczymy obraz znika całkowicie.

Przy większych odległościach od źródła sygnału konieczne będzie zastosowanie bardziej złożonych anten wieloelementowych. Realny zasięg odbioru DVB-T przy mocy promieniowanej ERP 100kW wynosi około 70 km, czasem nawet więcej. Wraz ze wzrostem odległości wzrasta także "odpowiedzialność" anteny. Pamiętać należy, że w przeciwieństwie do telewizji analogowej, w naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T odbicia sygnału od przeszkód terenowych sumują się i polepszają odbiór. W skrajnych przypadkach, gdy kierunek jest całkowicie przesłonięty np. przez duży budynek, można spróbować skierować anteną w inną stronę i spróbować odebrać sygnał odbity od jakiejś przeszkody terenowej. Może to dać zaskakująco dobre wyniki. Stąd pod uwagę bierzemy rozmaite parametry, a instalacja antenowa powinna być dobrana do lokalnych warunków odbioru. Generalną zasadą jest by wybierać raczej anteny kierunkowe, w miarę możliwości bez wzmacniaczy.

Im wyżej znajdzie się antena, tym lepiej. Wszelkie przeszkody terenowe znajdujące się pomiędzy obiektem nadawczym, a anteną odbiorczą przesłaniające widok mają wpływ na jakość odbioru.

NIE WIERZ REKLAMOM

Wybierając elementy nowej instalacji antenowej należy kierować się parametrami technicznymi i doborem anteny do lokalnych warunków, a nie ceną i opisami reklamowymi typu "antena DVB-T", czy "umożliwia odbiór HDTV". Anteny zapakowane w folię z etykietką "Antena telewizyjna" i "Antena DVB-T" w atrakcyjnym opakowaniu, stojąca obok jest często wykonana z tych samych materiałów, w tych samych technologiach, ma podobne parametry, wymiary co niepozorna i tańsza antena stojąca obok.

Poza samą anteną bardzo ważnym elementem jest przewód antenowy. Powinien być to kabel dobrej jakości, przeznaczony do instalacji antenowych. W przypadku instalacji na zewnątrz budynku, przewód powinien być odporny także na warunki atmosferyczne. Ważne jest też by wszystkie wtyczki i złącza były dobrze osadzone na końcach kabla. Stosujmy dobrej jakości przewody koncentryczne, złączki, wtyki, rozdzielacze, zwrotnice. Na takich elementach niewiele zaoszczędzimy, a możemy tracić dużo użytecznego sygnału, jeżeli są skorodowane, źle dopasowane mechanicznie i elektrycznie lub po prostu wykonane ze złej jakości materiałów.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ KUPUJĄC ANTENĘ TELEWIZYJNĄ?

* Zysk energetyczny anteny. Od niego zależy jak antena będzie sobie radzić ze słabymi sygnałami, które przyjdzie jej odbierać. Ogólna zasada mówi, że czym większy zysk anteny, tym lepiej. Wzmocnienie sygnału przez wzmacniacz nie zastąpi zysku energetycznego anteny!

* Kierunkowość anteny. Przy większych odległościach od nadajnika oraz w trudniejszych warunkach odbioru kierunkowość anteny (większa efektywność odbioru z jednego kierunku w stosunku do innych) pozwala przynajmniej częściowo wyeliminować sygnały niepożądane lub zakłócające.

Ostrożnie ze wzmacniaczami, stosujmy je tyko tam, gdzie sygnału jest za mało! Łatwo przedobrzyć. Szczególnie blisko obiektów nadawczych dużej mocy mogą wystąpić sytuacje, że użycie anteny odbiorczej ze wzmacniaczem będzie skutkowało powstawaniem zniekształceń odbieranego sygnału cyfrowego.

Dobrze jest mieć świadomość, że w niektórych przypadkach może być nam potrzebna np. ocynkowana rura stalowa 1,5 - 2 m długości, którą będziemy zmuszeni zamontować np. specjalną opaską do komina na naszym dachu i dopiero na jej szczycie będziemy instalować antenę odbiorczą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska