Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz kredyt mieszkaniowy Rodzina na swoim? Sprawdź, jak nie stracić dopłaty!

Katarzyna Borek
W ramach programu Rodzina na swoim o kredyt z dopłatą mogą ubiegać się między innymi małżonkowie - do czasu ukończenia przez młodszego z nich 35 lat.
W ramach programu Rodzina na swoim o kredyt z dopłatą mogą ubiegać się między innymi małżonkowie - do czasu ukończenia przez młodszego z nich 35 lat. DiGiTouch
Pożyczając pieniądze z banku, bierzesz na siebie różne obowiązki związane z podpisaniem umowy. Jednak program Rodzina na swoim nakłada na Ciebie dodatkowe zobowiązania! Ich niedopełnienie może być bardzo kosztowne.

1. Rodzina na swoim to rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego.

2. Preferencyjność tego kredytu polega na tym, iż część należnych bankowi odsetek - w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty - pokrywana jest przez Skarb Państwa.

3. Dopłaty do oprocentowania realizowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

4. Zgodnie z ustawą kredyt preferencyjny udzielony jest na zaspokojenie tzw. własnych potrzeb mieszkaniowych docelowego kredytobiorcy.

UWAGA
Podpisując jakąkolwiek umowę kredytową, klient bierze na siebie obowiązki z nią związane. Na przykład terminowe spłacanie rat czy konieczność płacenia za ubezpieczenie nieruchomości przez cały okres kredytowania. Jednak zaciągając kredyt w ramach rządowego programu Rodzina na swoim, na kredytobiorcę nakładane są jeszcze dodatkowe zobowiązania.

KIEDY MOŻNA STRACIĆ DOPŁATY

Zgodnie z artykułem 9 ustawy dotyczącej Rodziny na swoim (o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania) dopłaty są wstrzymywane w przypadku zaistnienia jednego z trzech zdarzeń. I tak Bank Gospodarstwa Krajowego przestaje wypłacać dopłaty:

* w sytuacji postawienia kredytu w stan natychmiastowej wymagalności (żądanie jego spłaty);
* w momencie nabycia przez kredytobiorcę innej nieruchomości mieszkaniowej;
* w chwili, gdy zmieni się przeznaczenie finansowanej kredytem Rodzina na swoim nieruchomości - na cel inny niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

CO DOSTAŁEŚ, MUSISZ ZWRÓCIĆ

Niestety, cofnięcie dopłat wiąże się również z koniecznością oddania dopłaconych przez Bank Gospodarstwa Krajowego pieniędzy do danego kredytu.
- Klient będzie musiał zwrócić wszystkie otrzymane środki tylko w przypadku, gdy umowa kredytowa została wypowiedziana z określonych przyczyn opisanych w artykule ustawy - mówi analityk finansowy Michał Krajkowski (DK Notus).

1. Zwrot dopłat będzie konieczny w sytuacji, gdy:

* pieniądze zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem kredytu;
* kredyt został wyłudzony i klient został za to prawomocnie skazany.

2. Dopłaty do odsetek należy także zwrócić w momencie, gdy nabędziemy inną nieruchomość i o tym fakcie nie zawiadomimy banku (w odpowiednim terminie).

3. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli nieruchomość, na którą zaciągnięto kredyt Rodzina na swoim, będziemy wykorzystywać w innym celu niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

DOPILNUJ FORMALNOŚCI

O ile niektóre przyczyny zwrotu dopłat wynikają z działań z premedytacją, o tyle inne mogą wynikać z niewiedzy klienta czy przeoczenia terminów. Niestety, brak znajomości przepisów nie jest usprawiedliwieniem, dlatego trzeba zadbać o dopełnienie wszelkich formalności.

ZAPAMIĘTAJ
W przypadku, gdy zaciągający kredyt jest najemcą nieruchomości lub przysługuje mu lokatorskie prawo do nieruchomości, wówczas musi - w terminie sześciu miesięcy od podpisania umowy kredytowej - odstąpić od tamtych umów.

Jeśli ktoś tego nie zrobi, bank udzielający kredytu ma obowiązek wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia wierzytelności w stan natychmiastowej wymagalności! W praktyce oznacza to konieczność szybkiej spłaty kredytu i zwrócenia całości otrzymanych dopłat.
Z tego powodu absolutnie nie wolno zapomnieć o rozwiązaniu umowy najmu czy zrzeczeniu się praw do mieszkania lokatorskiego.

TEGO NIE WOLNO

Ostatnia nowelizacja ustawy dot. rządowego programu, która weszła w życie w sierpniu 2011 roku, wprowadziła ograniczenia i dodatkowe obowiązki w okresie otrzymywania dopłat, czyli przez pierwsze osiem lat spłaty kredytu.

ZAPAMIĘTAJ
W tym czasie kredytobiorca nie może stać się właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej - z wyłączeniem tzw. spadkobrania. Oznacza to, że w ciągu ośmiu lat nie można kupić czy otrzymać w darowiźnie mieszkania czy domu, nawet w ułamkowej części własności. Jedynym wyjątkiem jest spadek. Ustawodawca dopuścił możliwość nabycia nieruchomości tylko w takiej formie.

W tej samej zmianie ustawy wprowadzono zapis, że nieruchomość finansowana kredytem Rodzina na swoim musi być przeznaczona na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. - Konsekwencją tego zapisu jest fakt, że w okresie otrzymywania dopłat, mieszkanie czy dom nie mogą być przedmiotem najmu. Nie może też być tam prowadzona działalność gospodarcza - wyjaśnia ekspert.

UWAGA
Wyjątkiem - zgodnie z interpretacją Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - jest wyłącznie możliwość zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej w kredytowanej nieruchomości. W takiej sytuacji nie traci się prawa do dopłat.

Jednak - jeżeli kredytobiorca wynajmie nieruchomość lub zmieni jej przeznaczenie - to o tym fakcie musi zawiadomić bank. Koniecznie w ciągu 14 dni. - Wówczas dopłaty do odsetek są wstrzymywane, bez konieczności ich zwrotu. W sytuacji niedopełnienia tego obowiązku oraz w momencie, gdy bank uzyska informacje o złamaniu ustawy w tym zakresie, umowa kredytowa zostanie wypowiedziana. Już ze skutkiem zwrotu otrzymanych dopłat - dopowiada ekspert.

PILNUJ TERMINÓW

1. Jeżeli nieruchomość wynajmujemy lub zmieniamy jej przeznaczenie, koniecznie musimy zawiadomić o tym bank w ciągu 14 dni. Wówczas jedyną konsekwencją jest utrata dalszych dopłat. Niedopełnienie tego obowiązku to wypowiedzenie umowy kredytowej oraz natychmiastowy zwrot kapitału i otrzymanych dopłat.

WAŻNE
Ograniczenia w dysponowaniu kredytowaną nieruchomością zostały wprowadzone 31 sierpnia 2011 roku. Jednak - zgodnie z interpretacją ministerstwa - przepisy te obowiązują wszystkich uczestników programu. I to niezależnie od daty podpisania umowy kredytowej.

2. Nabycie innej nieruchomości czy zmiana jej przeznaczania oraz niezawiadomienie o tym banku w ciągu 14 dni oznacza, że bank musi wypowiedzieć umowę.

UWAGA
Ustawodawca nie pozostawił bankom możliwości interpretacji. Zgodnie z zapisami ustawy kredyt musi być postawiony w stan natychmiastowej wymagalności. Klient nie ma możliwości wytłumaczenia się, czy renegocjacji warunków umowy. Nawet jednodniowe spóźnienie się z dostarczeniem określonych dokumentów będzie brzemienne w skutkach oraz bardzo kosztowne. Spłacając kredyt Rodzina na swoim, należy więc pamiętać o obowiązkach wynikających z podpisanej umowy kredytowej.

JESZCZE SKORZYSTASZ

Od 31 sierpnia 2011 roku program Rodzina na swoim zmienił się w swoich założeniach.

UWAGA
Jedną z bardziej istotnych kwestii jest fakt, że wnioski o kredyt preferencyjny będą przyjmowane do 31 grudnia 2012 roku.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź pozyskane informacje i symulacje kosztów. Bo na możliwość uzyskania kredytu mieszkaniowego, wpływa wiele zmiennych. Ponadto oferty, ich koszty i parametry cenowe, mogą znacząco się różnić w zależności od wybranego banku.

ZAPAMIĘTAJ
Różnice dotyczą zarówno standardowych kredytów mieszkaniowych, jak i tych z dopłatami Skarbu Państwa. W skali miesiąca mogą wydawać się niewielkie, ale w długim okresie kredytowania mogą być znaczące. Szczegółowe informacje na temat całkowitych kosztów spłaty uzyskasz w wybranych placówkach bankowych, które zajmują się udzielaniem kredytów z dopłatami Skarbu Państwa.

Oferty pracy z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska