Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerycie, rencisto - pracujesz? To teraz mniej dorobisz!

Irena Boguszewska
Od pierwszego września zmieniła się kwota, jaką można dorobić bez utraty świadczeń z ZUS-u. Dotyczy to zarówno pracujących emerytów, jak i rencistów. Niestety, obecnie mogą zarobić mniej niż dotąd. Sprawdź ile!

1. Co kwartał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydaje komunikat w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego do celów emerytalnych.

2. Ten komunikat jest bardzo ważny dla pracujących emerytów i rencistów, ponieważ od ogłoszonej kwoty zależy, czy:

* będą otrzymywać z ZUS-u dotychczasowe świadczenie w całości - jeżeli ich przychód nie przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia;

* będą otrzymywać zmniejszone świadczenie - jeśli osiągają przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie jest wyższy od 130 proc. tego wynagrodzenia;

* nie będą otrzymywać świadczenie wcale - gdy ich przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

UWAGA
W komunikacie z 21 sierpnia prezes ZUS-u ogłosił, że od 1 września 2012 roku kwota przychodu odpowiadająca 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2012 roku, ogłoszonego do celów emerytalnych, wynosi 2.447,80 zł. Kwota ta jest niższa od tej, która obowiązywała od czerwca, a nawet marca tego roku.

SĄ WYJĄTKI

Uwaga, ten komunikat nie dotyczy wszystkich! Bo nie wszystkie świadczenia wypłacane przez ZUS podlegają zawieszalności.

1. Niezależnie od wysokości przychodu, osiąganego przez osoby uprawnione do pobierania, zawieszeniu ani zmniejszeniu nie podlegają świadczenia:

* emerytów, którzy wiek 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna) ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę;

* osób uprawnionych do renty: inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia oraz rent rodzinnych po tych inwalidach;

* uprawnionych do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową i renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową;

* osób, które osiągały przychód z tytułu pracy niepodlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (na przykład samoistna, a więc niewykonywana na rzecz pracodawcy, umowa o dzieło) - bo przychody z takiej pracy pozostają bez wpływu na wysokość należnych świadczeń;

* osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura lub renta nie była im wypłacana - a więc skorzystały z możliwości zawieszenia świadczenia bez wskazywania przyczyny złożenia takiego wniosku;

* osób, które mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rozliczany rok kalendarzowy kontynuowały zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowały przed przejściem na emeryturę.

2. Natomiast częściowej zawieszalności podlegają świadczenia:

* emerytów, którzy wiek emerytalny (wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) ukończyli w ciągu roku kalendarzowego;

* osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez część roku emerytura/renta nie była im wypłacana - a więc skorzystały z możliwości zawieszenia świadczenia bez wskazywania przyczyny złożenia takiego wniosku;

* osób, które mają ustalone prawo do emerytury i przez część roku kontynuowały zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowały przed przejściem na emeryturę.

ROZLICZENIU PODLEGAJĄ

1. W przypadku, gdy emeryt/rencista osiąga przychód z tytułu działalności objętej obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, zawieszeniu lub zmniejszeniu podlega:

* emerytura przysługująca osobie, która nie ukończyła wieku 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna);

* renta z tytułu niezdolności do pracy;

* renta rodzinna, do której uprawniona jest jedna osoba;

* część renty rodzinnej, do której uprawniona jest osoba osiągająca przychód;

* renta inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą wojskową (pobierającego świadczenie na podstawie ustawy z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin), a także renta rodzinna po tym inwalidzie;

* renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy (zaistniałym przed 1 stycznia 2003 r.), wypadkiem w drodze do/z pracy lub chorobą zawodową.

2. Na zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

WAŻNE
Za działalność podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym - popularnie określaną jako dodatkowa praca zarobkowa - uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności.

4. Szczególne zasady zawieszania lub zmniejszania świadczeń mają miejsce w przypadku tzw. świadczeń zbiegowych (gdy ktoś ma prawo do więcej niż jednego określonego świadczenia).

PODLEGAJĄ UBEZPIECZENIOM

ZAPAMIĘTAJ
Na zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

1. Za działalność podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym - popularnie określaną jako dodatkowa praca zarobkowa - uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Jest to w szczególności m.in.:

a) praca wykonywana w ramach stosunku pracy;

b) nakładcza;

c) praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpraca przy wykonywaniu jednej z tych umów;

d) praca wykonywana w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpraca przy wykonywaniu tej umowy;

e) praca wykonywana na podstawie:

* umowy zlecenia;

* umowy agencyjnej;

* innej umowy o świadczenie usług (do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu);

* umowy o dzieło - jeżeli umowę taką emeryt/rencista zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy zawartej z innym podmiotem wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;

f) prowadzenie pozarolniczej działalności oraz współpraca przy jej wykonywaniu;

g) praca wykonywana w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i w spółdzielni kółek rolniczych;

h) pobieranie stypendium sportowego.

2. Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń wpływa także przychód uzyskany z tytułu pełnienia służby w tzw. służbach mundurowych (policja, straż pożarna itd.).

3. Na zawieszenie czy zmniejszanie renty nie wpływają przychody osiągane przez uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych oraz studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Chodzi o przychody z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, zlecenia albo innej o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

ZAPAMIĘTAJ
Zasady dotyczące zawieszalności stosuje się do osób wyłączonych z ubezpieczenia społecznego w związku z posiadaniem ustalonego prawa do emerytury/renty oraz wykonujących działalność, która nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu).

WAŻNE PRZYCHODY

1. Przychód osiągany przez emeryta/rencistę z tytułu wykonywania określonej dodatkowej pracy przyjmowany jest w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

2. Szczególne zasady dotyczą ustalania przychodu osiąganego przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. W ich przypadku przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.

ZAPAMIĘTAJ
Przy ustalaniu, czy przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń, obowiązuje generalna zasada, zgodnie z którą przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu (roku) w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty. Pod uwagę bierze się również przychód osiągnięty za granicą.

3. Przychody uzyskane z innego tytułu niż zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo pozarolnicza działalność nie mają wpływu na zawieszenie/zmniejszenie wysokości świadczeń.

UWAGA
Przepisy przewidują również okoliczności, które wyłączają niektóre przychody z rozliczania - mimo że zostały uzyskane z wymienionych wyżej tytułów.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska